دیدار هیأت اجرایی مرکزی با علمای جماعت در استان کرمانشاه در یک اردوی یک‌روزه

دیدار هیأت اجرایی مرکزی با علمای جماعت در استان کرمانشاه در یک اردوی یک‌روزه

مسؤول هیٲت اجرایی جماعت در رأس هیأتی متشکل از اعضای هيأت اجرايی مركزی و شعبه کرمانشاه، روز پنجشنبه ۵ خردادماه ۱۴۰۱ در اردویی یک‌روزه با مشارکت بیش از یک صد نفر از عالمان عضو جماعت در حومه‌ی شهر پاوه حضور یافت.


در این دیدار، جمال اسماعیلی مسؤول هیأت اجرایی مرکزی جماعت دعوت و اصلاح، ضمن ابراز سرور و شادی حاصل از این دیدار و درک سنگینی بار مسؤولیت، سلام و دعای خیر استاد عبدالرحمن پیرانی دبیرکل جماعت را به حاضرین در جلسه ابلاغ نمود. وی در ادامه با مبنا قراردادن آیه‌ی مبارکه‌ی ١٣ سوره ی الحجرات: «يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَىٰ وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ» بر لزوم پذیرش تنوع و توفیق جماعت در پذیرش آن تاکید کرد و در پایان بر اتخاذ راهکارهای مناسب در قالب ۸ رویکرد کلان جماعت و به ویژه پرهیز از نزاع و درگیری و خلق فضای آرام و متعادل توضیحات لازم را ارائه نمود.

صلاح قاسمیانی عضو هیٲت اجرایی مرکزی جماعت نیز در سخنانی تاكید كرد علما بیش از دیگران بایستی پیام‌رسان امید و نشاط در جامعه بوده و عملاً شكرگزار نعمت‌های بیکران خداوندی باشند. وی بر ضرورت استمرار اصلاح و رفرم تٲکید کرد. وی به تشریح اجتناب جماعت از کسب قدرت و مناصب سیاسی پرداخت ولی بر تٲکید جماعت بر نهادینه شدن دموکراسی و صندوق رٲی درحد توان پرداخت و در پایان بر فهم پیچیدگی‌های امر سیاست و لزوم درک و تحلیل درست از عالم سیاست پرداخت.

ماموستا احمد بهرامی از پیشکسوتان جماعت در راستای وظایف خطیر علما و نقش آغازین این عزیزان در شکل‌گیری جماعت و نیز خاطراتی تأثیرگذار، خدمات علمای کرد به اسلام و نیز آثار ارزشمند تعدادی از عالمان برجسته و مطرح در دنیای اسلام، نقش مؤثر جماعت در احداث و بازسازی مساجد در مناطق زلزله‌زده و نیز سایر خدمات جماعت، نکاتی بیان نمود. وی در پایان سخنانش بر اساس توصیه‌ی استاد قرضاوی، علمای دین را به فراگیری زبان عربی و حداقل یک زبان بیگانه به صورت تخصصی و همچنین فراگیری علوم جدید سفارش نمود.

در بخش دیگری از این دیدار، دکتر محمّدرسول ابوالمحمّدی در حوزه‌ی مباحث تخصصی عصرگرایی، اصول‌گرایی و نصوص‌گرایی و مقاصدگرایی و میانه‌روی ارائه نمود. وی در ادامه در راستای وظایف علما در حوزه‌های تعلیم طلاب دینی، تبلیغ دین به مردم، ارایه‌ی خدمات اجتماعی، تعامل هدفمند با حاکمیت، مشکلات مالی علما و راه برون‌رفت از چالش‌های موجود از دیدگاه فقهی و اخذ اُجرت و منابع مالی در مقابل ارایه‌ی خدمات، نکاتی بیان نمود که به خوبی مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

در بخش دیگر برنامه، دكتر جهاندار امینی رئیس اداره‌ی آموزش معاونت آموزشی تربیتی جماعت، بر اساس نظریه‌ی متخصصان امر  کسانی نائل به موفقیت خواهند شد که شغل را به رسالت تبدیل نمایند و علما باید برای ماندگاری و تٲثیرگزاری بیشتر در این وادی گام نهند.

وی بر لزوم داشتن دانش و تخصص و نیز توانمندی بکارگیری این تخصص‌ها، داشتن اعتماد به نفس را مورد تٲکید قرار داد و به تشریح تعادل و تعامل درست با همگان در مسائل دینی پرداخت. وی در بخشی از سخنانش، گزارشی مختصر درباب فعالیت‌ها در مسجد تحت تصدی‌ خودشان در تهران ارایه کرد. امینی در پایان به ارائه سه پیشنهاد کاری در حوزه‌ی دینی برای فعالیت علما به شرح زیر اشاره نمود:

۱- اهتمام جدی به حوزه‌ی کودک و نوجوان؛

۲ـ اهتمام ویژه  به فضای مجازی و رسانه و استفاده از بستر موجود 

۳ـ اهتمام بیشتر به پاسخگویی به شبهات.

شایان ذکر است که امان‌الله فرجی مسؤول هیٲت اجرایی شعبه‌ی كرمانشاه پس از خیر مقدم به تیم هیأت اجرایی مرکزی و سایر مهمانان به ارائه‌ی گزارش عملکرد شعبه پرداخت و سپس نکاتی در خصوص اهمیت فعالیت ارزشمند علما و وظایف خطیر ایشان در شرایط خطیر کنونی را یادآور شد.

ماموستا صالح ایزدی از علمای منطقه نیز در مورد لزوم تجهیز شدن علما به علم و دانش روز نکاتی را بیان نمود.


در ادامه‌ی دیدار، نمایندگان علما در دفاتر شعبه به ابراز نظر پرداختند. آنان از رکود و تعطیلی حجره‌ها و مدارس علوم دینی در منطقه سخن گفتند. برای رفع این معضل، راه‌کارهایی ارایه شد.


پایانبخش برنامه، جمعبندی امان‌الله فرجی از کلّیّت برنامه و تقدیر از حضور حضّار و نیز قرائت دعای ختم توسط دکتر سیداحمد هاشمی بود.


این اردوی یک روزه به میزبانی دفتر پاوه در حومه‌ی این شهر، صورت گرفت.

گفتنی است قبل از حضور اعضای هیأت اجرایی مرکزی همراه با جلیل بهرامی‌نیا - عضو شورای مرکزی- در اردوی یک روزه علما در پاوه ملاقات‌هایی با چند تن از شخصیت‌های مطرح منطقه صورت گرفت و گزارشی از کار جماعت به آنان ارائه شد

دیدار هیأت اجرایی مرکزی با علمای جماعت در استان کرمانشاه در یک اردوی یک‌روزه
دیدار هیأت اجرایی مرکزی با علمای جماعت در استان کرمانشاه در یک اردوی یک‌روزه
دیدار هیأت اجرایی مرکزی با علمای جماعت در استان کرمانشاه در یک اردوی یک‌روزه
دیدار هیأت اجرایی مرکزی با علمای جماعت در استان کرمانشاه در یک اردوی یک‌روزه