چهاردهمین کنفرانس گفت‌وگوی ادیان دوحه آغاز به کار کرد

چهاردهمین کنفرانس گفت‌وگوی ادیان دوحه آغاز به کار کرد

چهاردهمین کنفرانس گفت‌وگوی ادیان دوحه با عنوان «ادیان و گفتمان نفرت‌زا بین عمل و منابع دینی» با حضور حدود ٣٠٠ نفر از علما، رهبران دینی، پژوهشگران، دانشگاهیان، علاقه‌مندان و اصحاب رسانه از ٧٠ کشور جهان صبح سه‌شنبه ٣ خرداد ١٤٠١ آغاز به کار کرد. در این کنفرانس دکتر علی محی الدین قره داغی دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان و تعدادی از رهبران اتحادیه حضور دارند.

دبیرکل اتحادیه در سخنرانی خود تأکید کرد: لازم است به موضوعات مطرح شده در این کنفرانس توجه کنیم بدون این که از مبانی، ارزش‌ها و باورهای خود کوتاه بیاییم. وی افزود: اصول و ارزش‌های اسلامی به رواداری و مهروزی و هم‌زیستی و دوری از نفرت و دشمنی نسبت به افراد غیر متجاوز فرا می‌خواند. مشکلات بزرگی که دنیای ما در سطوح مختلف دینی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی با آن دست به گریبان است، ناشی از فقدان نقش دین واقعی، ارزش‌ها، اخلاق و قانون است.

وی تأکید کرد: بازگرداندن بشریت به مسیر درست خود بر عهده‌ی علمای مسلمان، علمای مسیحی و یهودی، کشیش و خاخام ها است، زیرا آنان در دعوت به مدارا و عشق و مخالفت نژادپرستی و فرقه‌گرایی تأثیر بسزایی دارند.

در این کنفرانس که توسط مرکز بین‌المللی گفتگوی ادیان دوحه سازماندهی شده است، طی دو روز سه محور اصلی مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت: نخست گفتمان نفرت‌زا؛ اسباب و انگیزه‌ها. این محور به گفتمان دینی افراطی و نقش آن در گسترش نفرت و فهم غلط از دین و راه‌های تقویت گفتمان اعتدال می‌پردازد. افزون بر این بر موضوع تشدید و گسترش گفتمان‌های افراطی از سوی برخی از روحانیون و رهبران سیاسی و تأثیر آن بر صلح جهانی تمرکز می‌کند.

محور دوم با عنوان (الگوها و اشکال گفتمان نفرت‌زا) به خطر گسترش اقسام نفرت‌پراکنی، تحریک به خشونت و تروریسم، استفاده سیاسی از سخنان تحریک‌آمیز و پیامدهای انتشار این سخنان می‌پردازد و بر هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و نقش آن در گسترش نژادپرستی و به طور خاص بر پناهندگان و اقلیت‌های مذهبی و زنان تأکید می‌کند.

در خصوص محور سوم که با عنوان (راه‌های مقابله با سخنان نفرت‌زا) مطرح است، نقش رهبران و نهادهای مذهبی و رسانه‌ها در مبارزه با گفتمان نفرت‌زا، مسئولیت علمای دین و اماکن مذهبی در افزایش آگاهی، ضرورت احترام به ادیان و تأثیر رسانه‌ها در پایان دادن به گفتمان نفرت‌زا بررسی می‌شود.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 1 رای)