رئوف آذری؛ سمبل صلح و مهربانی

رئوف آذری؛ سمبل صلح و مهربانی

در آخرین یکشنبۀ اردبیهشت ماه ۱۴۰۱ اتفاق مبارکی برای مردم شهرم، سردشتِ همیشه محروم و مظلوم افتاد، که مایه مباهات و افتخار است.

خبر کسب مقام نخست بخش جوانان جایزۀ جهانی پایدار انرژی گلوب ایران با پروژۀ صلح‌سازی و آموزش صلح توسط نخبۀ سردشتی در فضای رسانه‌های مجازی پیچید. 

متاسفانه همزمانی آن با طرح اصلاحات اقتصادی دولت رئیسی و کم‌لطفی برخی رسانه‌ها، کمی از بازتاب و انعکاس آن کاست اما به همت دوستدارانش بعد از وقفه‌ای کوتاه در صفحات فضای مجازی دوباره درخشید.

 پارادوکس زیباییست؛ گسترش و آموزش صلح توسط شهروند شهری که اولین قربانی سلاح های شیمیایی در جهان است! 

و به قول خودش: « شهری که هر نفسش بوی خردل گرفت اما امروز هر نوایش بوی مهری می دهد و مهربانی و صلح!»

صلح احساس آسودگی و آرامش درونی است !

صلح راهی‌ست برای نگریستن، درک و سکون کامل بی رحمی ها و ظلم های بیرونی !

صلح یک آرمان جهانی است !

صلح جهانی با صلح و آشتی در قلبمان و با دیگران آغاز می شود !

صلح جهانی چیزی نیست که فقط دولت ها در آن ایفای نقش کنند؛ بلکه همه ما نقش قابل توجهی در این صلح، که در جای جای زندگی و محیط های اطرافمان از خانواده و مدرسه گرفته تا محیط کار و اجتماع های گوناگون ملموس است، داریم تا ما را از تعصب و خشونت رها، و از ظلم و دشمنی حفظ کند ! 

رئوف آذری کیست؟ چگونه به این موفقیت مهم و ارزشمند دست یافته است؟

  ایشان زادۀ روستای خوش آب و هوا و با طراوت بیوران، از توابع سردشت استان آذربایجان غربی هستند. در خانواده ای اصیل، سالم، صمیمی، دوست داشتنی و مهمان نواز بزرگ شده اند. اگر چه گاها از فرط دلسوزی، احساساتی و هیجانی می شوند اما اهل تساهل و تسامح بوده و قدرت شنیدن و تحمل سخنان مخالفان را دارند. شجاع، جسور، مدیر و مدبر هستند و هیچ گاه با ترس زندگی نکرده و منصف و میانه رو، مستند و علمی سخن می گویند. ایشان کنشگری فعال و خلاق، خطیبی ماهر، دارای قلمی نافذ، معلمی دلسوز، استادی مسئولیت شناس و مسئولیت پذیر و وطن دوستی متعهد و با مرام است. از نگاه من ایشان به معنای واقعی کلمه در جغرافیای زیست انسانیِ ما، رئوف و مهرورز هستند.   

چه در محیط مدرسه به عنوان مشاور و مربی، چه در فضای دانشگاه به عنوان رئیس و استاد، همواره ارتباط خوب و سازنده ای با همکاران و دانشجویان داشته است. وجه تمایزش، داشتن مهارت های ارتباطی بالا و تاثیرگذار بوده و است. به رغم همۀ نامهربانی ها و جفاهایی که در حقش شده، پا پس نکشیده و در پاسخ به کارشکنی ها و موانع متعدد، یا دم فروبسته و یا در نهایت مهربانی و بخشش، گذشت کرده است.

  با تلاش های بی وقفه، فداکارانه و بدون هیچ چشم داشتی طی سالها در مدارس سردشت، با بهترین سرمایه های گرانقدر انسانی این مرز و بوم، بذر آشتی و مهربانی، گذشت و بخشش، نوع‌دوستی و دگرپذیری را کاشته و دل های پاک این سفیران آینده ساز را با کردار و گفتار و پندار نیکش، سیراب نموده است.

  از ده‌ها موردی که آذری با تلاش و همت خستگی ناپذیرش برای مردم شهرستان سردشت انجام داده و منشا خیر شده است، می توان به راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی به همت هیات موسس و تامین آن از ابتدایی ترین نیاز ها تا خرید ساختمانی که اکنون میلیاردها تومان ارزش گذاری می شود، اشاره کرد. و یا بعد از فراقت از دانشگاه، به عنوان مشاور در هستۀ مشاوره مشغول به کار گردید و در همان سال، با مساعدت و همراهی همکارانش، رتبۀ نخست استانی را کسب کردند ولی سال بعد به علت ناملایمتی های موجود و رفتن از آن جا، مرکز هستۀ مشاوره به رتبه چهاردهم سقوط کرد. همچنین با پیگیری و رایزنی های بسیار در راستای دریافت سی دوچرخۀ برقی برای حفاظت  از محیط زیست و جنگل های شهرستان‌ و ... ، گام دیگری در جهت خدمت و پیشبرد اصولش برداشت. 

در واقع آذری، سمبل و گل سرسبد ایثار و فداکاری و صلح و مهربانی می باشد.

  ایشان شبانه روز با مطالعۀ مستمر و استفاده از تجارب دیگران و با به کارگیری ابزار و حوزه های گوناگون، در راستای تربیت و آموزش، ارتقای سطح کیفی دانش و آگاهی و آشتی دادن دانش آموزان با خدا، خود، خانواده، جامعه و طبیعت، هر آنچه در توان داشته اند، در طبق اخلاص گذاشته است. هرگز برای دستیابی به امور دنیوی از قبیل مقام، ثروت، شهرت و ... تلاش نکرده بلکه صرفا با خلوص نیت و در جهت رضایت خاطر خالق و مخلوق، به بهترین نحو انجام وظیفه نموده اند. خوشبختانه در سایۀ لطف خدا در آستانۀ پنجاه سالگی عمر پرخیر و برکتش، در این دنیا نتیجه حداقل تلاش هایش را دیده است.

  آنچه در بالا، ذکرِ حداقل سجایای والای ایشان گشت، حاصل سی سال شناخت و ارتباط خانوادگی و کاری با ایشان بوده و چه بسا شاید حق مطلب را به خوبی ادا نکرده باشم.

علاوه بر قدرشناسی از زحمات بی دریغش، کسب این جایزۀ ارزشمند جهانی، از یک طرف برای همۀ ما ایرانیان مایۀ سرافرازی، خوشحالی و غرور شد و از طرف دیگر، مسئولیتشان را به مراتب سنگین تر و سخت تر ساخت. 

  امیدواریم در سایۀ الطاف خداوند رئوف و بخشنده و توجه و اهتمام مسئولین دلسوز، با بهره گیری و استفاده از دانش و تجارب ارزنده و اقدامات مفید ایشان، این نخبۀ خطۀ صلح و آشتی؛ الگویی برای نسل امروز و نسل های فردا باشد.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 1 رای)