روزانه ٢٥٠ گرم نان یارانه‌ای

روزانه ٢٥٠ گرم نان یارانه‌ای

جزییات برنامه دولت برای یارانه نان اعلام شد.

سه روز پس از جنجال‌های شكل گرفته بر سر رشد قیمت عجیب آرد برای نانوایی‌های آزادپز، حالا جزییات تازه‌ای از برنامه‌های جبرانی دولت در حوزه یارانه نان منتشر شده است. توجیه اصلی این اقدام آن بوده كه با توجه به حجم گسترده تخلف در حوزه توزیع آرد طی سال‌های گذشته تصمیم دولت بر آن شد تا یارانه نان كه تا پیش از این به گندم تعلق می‌گرفت مستقیما به نانوایان پرداخت شود. بر این اساس طی چند روز گذشته نانوایی‌های استان زنجان به صورت پایلوت به كارتخوان‌های هوشمند تجهیز شدند و قرار بر این است تا به ازای تعداد نان‌های فروخته ‌شده یارانه نان به نانوا تعلق گیرد و هیچ تغییری در حجم و قیمت نان خریداری ‌شده نیز صورت نگیرد. آن‌طور كه مشخص شده، دولت به ازای هر فرد 250 گرم در روز نان در نظر گرفته است. گفته می‌شود كه مازاد بر این نیاز باید به صورت آزاد پرداخت شود. در واقع فرد خریدار نان، تا 250 گرم در روز را با قیمت یارانه‌ای دریافت می‌كند و بقیه را باید به قیمت آزاد حساب كند. مسوولان بانك مركزی اعلام كرده‌اند خرید توسط كارت‌های بانكی انجام خواهد شد و بعد از مشخص شدن نواقص كار در استان‌ زنجان این طرح در سایر استان‌ها اجرایی خواهد شد. در این راستا مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانك مركزی روز گذشته اعلام كرده نیازی به كارت جدید و افتتاح حساب مجدد برای خرید یارانه‌ای نیست. به گفته محرمیان در حال حاضر ۱۵۰۰ دستگاه پذیرنده (POS) در نانوایی‌های استان زنجان برای اجرای این طرح وجود دارد البته پیش از عید در یكی از شهرستان‌ها این طرح به صورت آزمایشی اجرایی شد و در حال حاضر نیز عملیاتی شده است. وی درخصوص نحوه تسویه با نانوایی‌ها نیز گفته است: به لحاظ تسویه‌ای كه با فرد نانوا انجام می‌شود، تغییری نخواهیم داشت، به عبارت دیگر تسویه با فرد نانوا و كل مبلغی كه مقرر است به حساب وی واریز شود در همان سیكل‌های پایا كه در حال حاضر به صورت روزانه انجام می‌شود و به همان روال قبلی صورت می‌گیرد. 

سازمان برنامه و بودجه در مورد طرح نان شفاف‌سازی كند

سید محمدرضا مرتضوی، رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی آردسازان ایران در واكنش به اخبار ضد و نقیضی كه در مورد پرداخت یارانه آرد طی روزهای گذشته در رسانه‌ها منتشر شد به «اعتماد» گفت: متاسفانه برخی افراد در این مدت با حدس و گمان در مورد نحوه پرداخت یارانه آرد با رسانه‌ها و مطبوعات مصاحبه كرده‌اند و یك روز گفته شد این یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود و روز بعد گفتند به حساب نانواها واریز می‌شود. اما هنوز نهاد اصلی این طرح كه سازمان برنامه و بودجه است واكنشی در این خصوص نداشته، این در حالی است كه آقای مسعود میركاظمی باید در این خصوص شفاف‌سازی كند و در مورد اصلاح سیستم آرد و نان و تغییر قیمت گندم در ایران و دنیا صحبت كند.

رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی آردسازان ایران با اشاره به اجرای طرح آزمایشی پرداخت یارانه آرد در استان زنجان نیز گفت: فرآیند ارایه یارانه آرد، به نانوایان تغییر پیدا خواهد كرد‌ و بر مبنای فروش نان، یارانه آرد به نام حساب نانوایان واریز خواهد شد. تعدادی دستگاه پوز به نانوایی‌های زنجان داده شده و زمانی كه خریدار كارت بانكی خود را برای خرید نان می‌كشد قیمت نان همانند گذشته محاسبه می‌شود اما مابقی آن از سوی دولت به حساب نانوا واریز می‌شود.

300 گرم گندم سهم روزانه هر ایرانی

مرتضوی در ادامه با اشاره به سهمیه ۲۵۰ گرمی نان نیز تصریح كرد: سهمیه گندمی كه به خبازی‌ها داده می‌شود حدود 7 میلیون تن در سال است كه تقریبا در ماه حدود 600 هزار تن می‌شود كه البته با احتساب بخش ماكارونی و نان‌های حجیم (فانتزی) این رقم به 10 میلیون تن گندم می‌رسد. در گذشته این‌گونه محاسبه می‌شد كه سهمیه هر فرد ایرانی یا سرانه مصرف در روز حدود 300 گرم گندم می‌شد كه اگر این 300 گرم را در 360 روز ضرب كنید حدود 100 كیلوگرم در سال می‌شود. رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی آردسازان ایران تصریح كرد: اینكه این اقدام دولت چقدر درست یا غلط است، یارانه نان را چگونه قرار است تقسیم كنند، قیمت‌ها در آینده آزاد می‌شود یا خیر یا اینكه همان منابع قبل را می‌خواهند بین مردم به صورت یكسان تقسیم كنند یا اینكه تنها می‌خواهند به دهك‌های خاصی بدهند، از جمله مواردی است كه دولت باید آن را شفاف‌سازی كند تا مردم از نحوه عملكرد دولت آگاه شوند.

ادعای قاچاق 3 میلیون تن آرد را رد می‌كنم

مرتضوی در واكنش به ادعای قاچاق 3 میلیون تن آرد خاطرنشان كرد: بعید به نظر می‌رسد زیرا ظرفیت هر كامیون برای جابه‌جایی آرد 10 تن می‌شود و این میزان آرد باید با 300 هزار كامیون قاچاق شده شود و روزانه باید 1000 كامیون آرد از مرزها خارج شوند و هیچ‌كس هم جلوی این میزان قاچاق را نگیرد.

رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی آردسازان ایران در ادامه گفت: به اعتقاد بنده این ارقام جز آمار‌سازی و دروغ‌پراكنی موضوع دیگری نیست، مصرف آرد صنف و صنعت و مصرف آرد خبازی‌ها در كشور مشخص است به عنوان مثال 400 كیلو آرد سهمیه یك واحد نانوایی است و این سوال مطرح می‌شود كه این میزان آرد قاچاق از كجا تامین شده است؟

مرتضوی تصریح كرد: دولت باید برای سال 1401 حدود 120 هزار میلیارد تومان یارانه آرد گندم و نان پرداخت می‌كرد كه توان پرداخت این میزان از یارانه را در این شرایط ندارد و این طرح نان را برای همین منظور كلید زده است.

رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی آردسازان ایران تصریح كرد: با توجه به منابع محدودی كه دولت برای این منظور در اختیار دارد در حال حاضر این روش (طرح نان) را در پیش گرفته است و مردم باید بدانند راه‌حل بهتری برای این موضوع نبود و به نفع مردم است و نباید اخبار دروغ در این خصوص منتشر شود.

بر اساس این گزارش همچنان قیمت نان در نانوایی‌های دولتی تغییری نكرده و قیمت انواع نان به این شرح است: نان سنگك آزادپز ساده: ۵ هزار تومان، سنگك كنجدی آزادپز بر اساس سایز نان در برخی مناطق میانی تهران: ۷ تا ۱۰ هزار تومان، سنگك ساده با آرد دولتی: ۳ هزار تومان، نان تافتون: ۱,۵۰۰ تومان، لواش: ۵۰۰ تومان، بربری با آرد دولتی: ۳ هزار تومان، بربری آزادپز: ۵ هزار تومان، نان باگت (بسته به مناطق مختلف پایتخت): ۸ تا ۱۰ هزار تومان، پیراشكی: ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان، نان خرمایی (فانتزی‌پز): ۵ هزار تومان و نان نارگیلی: ۸ هزار تومان.

بدون امتیاز