پلیس رژیم اسراییل با یورش به حریم مسجدالاقصی ۱۵۰ فلسطینی را مجروح و ۴۰۰ نفر را بازداشت كرد

پلیس رژیم اسراییل با یورش به حریم مسجدالاقصی ۱۵۰ فلسطینی را مجروح و ۴۰۰ نفر را بازداشت كرد

در ادامه جنایات و اقدام‌های تحریك‌آمیز رژیم اسراییل در ماه رمضان علیه فلسطینیان ساكن كرانه باختری رود اردن، روز جمعه پلیس این رژیم در آستانه اذان صبح با حمله به مسجدالاقصی، تعداد زیادی از نمازگزاران قبله اول مسلمانان جهان را بازداشت و در درگیری با نمازگزاران دست‌كم ۱۵۲ نفر را مجروح كرد.

گروه‌های مقاومت فلسطینی این اقدام اسراییل را اعلان جنگ تلقی كرده‌اند و از اعلام آماده‌باش برای واكنش به ادامه چنین حملاتی خبر داده‌اند. در برابر پلیس رژیم اسراییل اعلام كرده است كه ۸ نفر از نیروهای این رژیم مجروح شده‌اند. در حالی كه نمازگزاران فلسطینی، بامداد روز جمعه برای نماز صبح در مسجدالاقصی آماده می‌شدند، پلیس رژیم اسراییل به درون مسجد حمله كرد. هجوم نیروهای رژیم اسراییل به درون مسجد به جدال میان نمازگزاران و مهاجمان انجامید. بر اساس ویدیوهایی كه در شبكه‌های اجتماعی منتشر شده است، در حالی كه مهاجمان با گلوله‌های لاستیكی، گاز اشك‌آور و نارنجك‌های صوتی به نمازگزاران حمله‌ور شده‌اند، نمازگزاران برای دفاع از خود در مناطق مختلف مسجد سنگر می‌گیرند و با سنگ با مهاجمان مبارزه می‌كنند. هلال احمر فلسطین گفته است كه نیروهای رژیم اسراییل جلوی ورود آمبولانس‌ها و بهیار‌ها به محل حادثه را گرفته‌اند. بر اساس آمار رسانه‌های فلسطینی دست‌كم ۴۰۰ نمازگزار در این هجوم پلیس رژیم اسراییل بازداشت شده‌اند، اما اسراییل تعداد بازداشت‌شدگان را ۳۰۰ نفر اعلام كرده است. بر اساس گزارش‌ها، شهر دیروز بعد از بازداشت ۴۰۰ فلسطینی، نظامیان رژیم اسراییل از درون مسجدالاقصی عقب‌نشینی كرده‌اند. به‌‌رغم كنترل ورودی‌های مجموعه مسجدالاقصی، ظهر دیروز ۶۰ هزار فلسطینی با حضور در این مسجد نماز جمعه به جا آوردند. پلیس رژیم اسراییل گفته است كه هدف از این حمله پراكنده كردن جمعیت خشنی بوده است كه بعد از نماز در مسجد باقی می‌ماندند. نیروهای اسراییل گفته‌اند كه بعد از آنكه تعدادی از فلسطینیان به سمت محل «دیوار ندبه» در نزدیكی مسجدالاقصی سنگ پرتاب كرده‌اند برای «عقب راندن و متفرق كردن» آنها و جمع‌آوری سنگ‌های جمع شده برای حمله به دیوار ندبه به درون مسجد یورش برده‌اند. شاهدان عینی اما این ادعا را رد می‌كنند. رامی الخطیب، عكاسی فلسطینی كه از نزدیك شاهد یورش به مسجد بود و خودش هم در این حمله مجروح شد، به الجزیره می‌گوید: «آنها وحشیانه قصد خالی كردن مجموعه را داشتند. بدون تبعیض به همه از خادمان مسجد گرفته تا افراد عادی، پیر و جوان حمله می‌كردند. تعداد مجروحان بسیار زیاد بود، آنها درون مسجد گلوله‌های لاستیكی شلیك كردند. همه را كتك می‌زدند، حتی بهیارها را هم كتك می‌زدند.» این اقدام نظامیان رژیم اسراییل چند روز بعد از آن رخ داد كه تعدادی از یهودیان افراطی‌ خواهان حمله در صحن مسجدالاقصی و جشن گرفتن عید موسوم به «پسح» یهودیان در صحن مسجد و قربانی كردن حیوانات شدند. رژیم اسراییل از ابتدای ماه مبارك رمضان حملات علیه فلسطینیان در كرانه باختری را به شكل چشمگیری افزایش داده است. در طول روزهای گذشته حملات مكرر نظامیان رژیم اسراییل به شهر جنین باعث شهید شدن دست‌كم ۷ فلسطینی شده است. در طول هفته‌های گذشته بعد از اقدام‌های شهادت‌طلبانه در سرزمین‌های اشغالی كه باعث كشته شدن ۱۴ نفر در سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ شد، نظامیان اسراییلی حملات گسترده‌ای را علیه فلسطینیان در كرانه باختری آغاز كرده‌اند. دست‌كم ۲۵ فلسطینی در دو هفته گذشته در این حملات شهید ‌شده‌اند كه در میان آنها زنان غیرمسلح و یك وكیل هم به چشم می‌خورند. سال گذشته نیز همزمان با ماه رمضان، اقدام‌های تحریك‌آمیز رژیم اسراییل و حملات به تجمعات فلسطینیان و تلاش برای اخراج ساكنان محله شیخ جراح به یك نبرد گسترده میان فلسطینیان و رژیم اسراییل انجامید كه بر اثر آن دست‌كم ۲۶۰ فلسطینی و ۱۳ اسراییلی كشته ‌شدند.

 

واكنش‌های گروه‌های مقاومت فلسطینی

در پی یورش روز گذشته نظامیان اسراییل به مسجدالاقصی، گروه‌های مقاومت فلسطینی در نوار غزه اعلام آماده‌باش كرده‌اند و با صدور بیانیه‌هایی این اقدام رژیم اسراییل را به ‌شدت محكوم كرده‌اند. فوزی برهوم، سخنگوی حماس گفت: «حمله وحشیانه اسراییلان به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی را به ‌شدت محكوم می‌كنیم. هرگونه عواقب و پیامد خطرناك این جنایت متوجه دشمن صهیونیستی است. ملت فلسطین این‌بار نیز همانند گذشته بر دشمن پیروز خواهد شد و به یاری مسجد مبارك الاقصی و نمازگزاران خواهد شتافت.» جهاد اسلامی فلسطین نیز اعلام كرد: حمله وحشیانه به نمازگزاران، جنایتی خطرناك است كه مسوولیت تمامی تبعات و پیامدهای آن متوجه دشمن صهیونیستی است. تشكیلات خودگردان فلسطین هم در بیانیه‌ای عنوان كرد: رژیم صهیونیستی به دنبال تبدیل نبرد سیاسی به جنگی دینی است كه همه را به آتش خواهد كشید. هرگونه تعرض به مسجدالاقصی خط قرمز است. دست‌درازی به مسجدالاقصی اقدام خطرناكی است كه به جنگی بی‌پایان در منطقه منجر خواهد شد.

اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس پیرامون تحولات جاری در قدس و حمله اسراییلان صهیونیست به مسجدالاقصی تاكید كرد: «ما تحت هر شرایطی از مسجدالاقصی دفاع خواهیم كرد و اسراییلان در قدس و مسجدالاقصی هیچ جایی ندارند.» هنیه اظهار داشت كه در برابر عربده‌كشی و تعرض صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی تنها دو گزینه وجود دارد: «یا ادامه اسراییلی و جنایات دشمن و قربانی كردن صهیونیست‌ها در داخل مسجدالاقصی یا حضور فلسطینیان در این مسجد به منظور تثبیت وجهه اسلامی قدس و مسجد الاقصی.» وی اظهار داشت كه این ما ملت فلسطین و امت اسلامی هستیم كه در این زمینه تصمیم‌گیری می‌كنیم و تحت هر شرایطی از مسجدالاقصی دفاع خواهیم كرد. اسماعیل هنیه تاكید كرد كه هر قدر هم كه زمان بگذرد، بالاخره در نبرد اراده و هویت بر دشمن پیروز خواهیم شد.  صالح العاروری، نایب‌رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس تاكید كرد كه گروه‌های مقاومت فلسطین به طرف‌های واسطه اعلام كرده‌اند كه هرگونه تعدی اسراییل به مسجدالاقصی موجب انفجار اوضاع نه تنها در فلسطین، بلكه در كل منطقه و جهان خواهد شد. العاروری در اظهاراتی تصریح كرد كه ملت فلسطین هر لحظه برای رویارویی و مقابله با اسراییلیان آماده است و فلسطینیان وارد موج جدیدی از عملیات‌های مقاومتی به منظور بیرون راندن اسراییلیان از كرانه باختری و قدس خواهند شد. نایب‌رییس دفتر سیاسی حماس اظهار داشت كه ما فریب وعده‌های دشمن را نمی‌خوریم و به قدرت و آمادگی ملت برای دفاع از مسجدالاقصی با تمامی داشته‌های خود ایمان داریم. صالح العاروری تاكید كرد كه ملت فلسطین وارد مرحله خیزش سراسری و فراگیر علیه دشمن در كرانه باختری، قدس، سرزمین‌های اشغالی 1948 و حتی خارج از فلسطین شده و غزه در این مرحله جایگاهی استراتژیك دارد. تشكیلات خودگردان فلسطین نیز به حمله امروز به مسجدالاقصی واكنش نشان داد و اعلام كرد كه اسراییل به دنبال تبدیل نبرد سیاسی به جنگی دینی است كه همه را به آتش خواهد كشید. تشكیلات خودگردان افزود: هرگونه تعرض به مسجدالاقصی خط قرمز است و تعدی به مسجدالاقصی اقدام خطرناكی است كه به جنگی بی‌پایان در منطقه منجر خواهد شد. شیخ عكرمه صبری، خطیب مسجدالاقصی هم تاكید كرد كه تشكیلات خودگردان باید به مسوولیت خود در زمینه دفاع از مسجدالاقصی عمل كند.

 

واكنش‌های  بین‌المللی

تور وینسلند، هماهنگ‌كننده ویژه سازمان ملل متحد در روند صلح خاورمیانه در واكنش به موج جدید حملات صهیونیست‌ها به قدس اشغالی و مسجدالاقصی گفت: ما عمیقا نگران وخامت اوضاع امنیتی در قدس هستیم و اقدامات تحریك‌آمیز در اماكن مقدس باید متوقف شود. وی ادامه داد: «من از رهبران سیاسی و مذهبی همه طرف‌ها می‌خواهم كه به آرام كردن اوضاع كمك كنند.» وینسلند تصریح كرد: «سازمان ملل در تماس نزدیك با همه طرف‌ها و شركای اصلی خود در منطقه برای آرام كردن اوضاع است.» این مقام ارشد سازمان ملل گفت: ما از مقامات دو طرف می‌خواهیم كه فورا تنش‌ها را كاهش دهند.  وزارت امور خارجه چین در واكنش به حملات نظامیان رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی و نمازگزاران فلسطینی اعلام كرد: پكن به‌ شدت نگران تلفات غیرنظامیان ناشی از تشدید درگیری بین فلسطینی‌ها و اسراییل است. در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه چین در این خصوص آمده است: امیدواریم همه طرف‌های ذی‌ربط آرامش و خویشتنداری را برای جلوگیری از تشدید تنش و خارج شدن اوضاع از كنترل به كار گیرند.

سازمان همكاری اسلامی در بیانیه‌ای تعرض اسراییلان صهیونیست به مسجدالاقصی و حمله به نمازگزاران فلسطینی در ماه مبارك رمضان را به ‌شدت محكوم كرد. سازمان همكاری اسلامی تاكید كرد كه اقدام جنایتكارانه اسراییلان صهیونیست موجب جریحه‌دار شدن احساسات و عواطف امت اسلامی شده است. این سازمان خواستار اقدام فوری جامعه بین‌الملل برای توقف تجاوزات مكرر صهیونیست‌ها علیه مسجدالاقصی شد. وزارت خارجه اردن تعرض پلیس رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی و حمله وحشیانه به نمازگزاران فلسطینی در این مسجد را محكوم كرد. این وزارتخانه در بیانیه خود خواستار توقف فوری اقدامات خصمانه صهیونیست‌ها در مسجدالاقصی شد.

 

واكنش ایران به تعرض به مسجدالاقصی:

 عادی‌سازی روابط با رژیم‌ جعلی صهیونیستی به  تغییر رفتارهای این رژیم نمی‌انجامد

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه تعرض بی‌شرمانه صهیونیست‌ها در ماه مبارك رمضان به اماكن مقدس فلسطین و یورش به روزه‌داران و نمازگزاران در مسجدالاقصی را قویا محكوم كرد و نسبت به تداوم اقدامات وحشیانه و تروریستی اسراییلان در قدس و فلسطین اشغالی هشدار داد. سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ضرب و جرح نمازگزاران فلسطینی به دست نظامیان اسراییل اظهار داشت: جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم مظلوم فلسطین حاكی از ضعف روزافزون این رژیم اسراییل است كه برای سرپوش گذاشتن بر آن، توان پوشالی خود را در برابر عده‌ای نمازگزار بی‌دفاع به نمایش می‌گذارد. خطیب‌زاده افزود: «این جنایات كه نقض آشكار حقوق بین‌الملل و حقوق بشر است، بیش از پیش نشان می‌دهد كه خیانت برخی سران كشورهای اسلامی در عادی‌سازی روابط با رژیم‌ جعلی صهیونیستی، به تغییر رفتارهای این رژیمِ ذاتا خونریز و بحران آفرین نمی‌انجامد، بلكه بر عكس، اقدامات ددمنشانه این رژیم در قبال فلسطینیان به دلیل پشت كردن برخی سران كشورهای اسلامی و عربی به آرمان فلسطین افزایش یافته، تا حدی كه شاهد خشونت افسارگسیخته این رژیم آپارتاید و نژادپرست هستیم.» سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن دعوت از دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی به حمایت از مردم فلسطین و جلوگیری از تداوم جنایات صهیونیست‌ها در فلسطین، خواستار تحرك مردمی و ملت‌های مسلمان در حمایت از مسجدالاقصی شد. خطیب‌زاده در پایان، پیامد اقدامات صهیونیست‌ها در قدس و فلسطین را متوجه این رژیم و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آن دانست و خواستار واكنش صریح و فوری سازمان همكاری اسلامی و كشورهای مسلمان در حمایت از مسجدالاقصی شد 

بدون امتیاز