بیانیه اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان راجع به مسائل اخیر مابین روسیه و اوکراین

بیانیه اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان راجع به مسائل اخیر مابین روسیه و اوکراین

اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان خواستار پایان دادن به جنگ بین روسیه و اکراین شد.


اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان از کشورهای روسیه و اکراین خواست به جنگ پایان دهند و با هم بر سر روابط همسایگی و منافع مشترک و حسن هم‌جواری گفتگو کنند. اتحادیه تأکید کرد که صلح جهانی و امنیت همگانی یک مسؤولیت جمعی است و جنگ به قصد غلبه و تحقیر و ذلت طرف مقابل در اسلام و در تمام آیین‌های آسمانی و قوانین بین‌المللی محکوم و غیر قابل قبول است. جنگ سرانجامی جز ویرانی ندارد؛ ما امروز در دهکده‌ی جهانی زندگی می‌کنیم که همه‌ی طرف‌ها از رخدادهای آن متأثر می‌شوند. 

ما همچنین میل به گسترش نظامی و تلاش در راستای هژمونی نظامی در جهان را رد و محکوم می کنیم.

اتحادیه ضمن همبستگی با آوارگان - به ویژه زنان، کودکان و سالمندان - که با ترس خانه‌های خود را ترک کرده‌اند و بیشترین رنج را در مرزها متحمل شده‌اند با دعا و نیایش و ابراز نگرانی حمایت خود را از آنان اعلام می‌کند. 

اتحادیه از انجمن‌ها، مؤسسات خیریه، بشردوستانه‌ی بین‌المللی و اسلامی می‌خواهد هر چه سریع‌تر کمک‌های بشردوستانه، غذایی و بهداشتی خود را به برادران آواره و آسیب‌دیده ارسال کنند. چرا که آنان برادران انسانی ما هستند و رسول گرامی اسلام در احترام به هم‌نوع فرموده است: "أليست نفساً" مگر او یک انسان نیست؟ [بخاری 1312 / مسلم 961] این حدیث را زمانی فرمود که به احترام جنازه یک یهودی از جایش برخاست.

حمایت از انسان حتی غیر انسان صدقه است و در نزد خدا پاداش بزرگی دارد. به همین خاطر از سازمان‌های بهداشتی و درمانی می‌خواهیم به مسؤولیت خود در قبال زخمیان و بیماران عمل کنند.

در پایان از کشورهایی مانند ترکیه و پاکستان که با طرف‌های درگیر روابط دوستانه‌ای دارند مصرانه می‌خواهیم برای توقف فوری این جنگ خانمان‌سوز صادقانه و به طور جدی میانجی‌گری کنند. جنگی که به زیان مردم در همه‌ی سطوح و به زیان کل جهان تمام می‌شود‌.

"وَاللَّهُ غَالِبٌ عَلَى أَمْرِهِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ"

و خدا بر کارش چیره است ولی بسیاری از مردم نمی‌دانند. 

  دکتر احمد ریسونی : رئیس اتحادیه

دکتر علی قره داغی : دبیر کل

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 1 رای)

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بندە الله (مهمان)
1400/12/15

این اتحادیه همە را جا می بیند و از اوضاع همە مردم جهان با خبر است، بجز اخبار و اوضاع اهل سنت ایران.

سنی‌های اثنی عشری،
وابستەهای به قول کوردی دابستە.