مشروح بیانات دبیرکل جماعت در اولین نشست شوراهای مشورتی مناطق

مشروح بیانات دبیرکل جماعت در اولین نشست شوراهای مشورتی مناطق

با حضور استاد عبدالرحمن پیرانی دبیرکل جماعت، اولین نشست شوراهای مشورتی مناطق جماعت در شامگاه ٢٩ دیماه در بستر فضای مجازی برگزار شد.

مشروح سخنان دبیرکل به شرح زیر است: 

بِسْمِ‌ اللَّهِ‌ الرَّحْمَنِ‌ الرَّحِيمِ

خداوند مهربان را می‌ستاییم و بر پیامبران الهی به‌ویژه پیامبر خاتم حضرت محمّد صلّی‌ الله علیه وسلم و یاران باوفای او و خادمان دین و انسانیت درود و تحیات می‌فرستیم.

قال الله سبحانه و تعالی: «ثُمَّ جَعَلْنَاكُمْ خَلَائِفَ فِي الْأَرْضِ مِنْ بَعْدِهِمْ لِنَنْظُرَ كَيْفَ تَعْمَلُونَ» (آیه ١٤ سوره یونس)

سپس شما را پس از آنان در زمین جانشین ساختیم تا بنگریم چگونه عمل می‌کنید.

اکنون ما جانشین و وارث میراثی هستیم که میان مالکان و ملت‌های پیشین دست به دست شده تا به ما رسیده است.

آنان زمانی در معرض ابتلا و آزمون الهی بوده‌اند و اکنون ما در قبال افکار و اعمال  و رفتارمان مورد محاسبه و محاکمه قرار داریم و زیر ذره بین نظارت دقیق و حکیم الهی هستیم که فرمود: «لِنَنْظُرَ كَيْفَ تَعْمَلُونَ».

برخی آیات مانند آیه ذکر شده و نیز  آیات دیگری مانند آیه ٢٤ صافات «وَقِفُوهُمْ إِنَّهُمْ مَسْئُولُونَ » پیام عاطفی سنگینی دارند. هر چند تعدادی از مفسران می‌گویند این آیه مربوط به اهل ایمان نیست.

 طبعاً این نظارت و آن محاسبه‌ی واپسین، ما را در جایگاه مسؤولیت خطیری قرار می‌دهد تا هوشیارانه و مسؤولانه به ادای واجبات و وظائفمان بپردازیم.

در باب کار جمعی و یا هر گردهم آمدنی که به دور از نگاه و نطر دیگران باشد مادامی که به انجام خدمتی و یا امر خیری بیندیشد مصداقی از مصادیق خیر محسوب می‌شود، خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «لَا خَيْرَ فِي كَثِيرٍ مِنْ نَجْوَاهُمْ إِلَّا مَنْ أَمَرَ بِصَدَقَةٍ أَوْ مَعْرُوفٍ أَوْ إِصْلَاحٍ بَيْنَ النَّاسِ وَمَنْ يَفْعَلْ ذَلِكَ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ فَسَوْفَ نُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمًا» (آیه ١١٤ سوره نساء)

خداوند دروازه‌های سه خیر بزرگ را برای کار جمعی بر روی انسان ها می‌گشاید. در صورتی حرکتی جمعی به منظور تحقق این اهداف و یا امور خیر باشد می‌تواند به کسب رضوان الهی و اجر عظیم منتهی شود. 

امروزه که عالمان و اندیشمندانی از اسباب موفقیت و مدیریتِ درستِ زندگی سخن می‌گویند در این سیاق موفقیت ما در گرو وجود ایمان و باور قلبی نسبت به درستی و شایستگی راه و هدفی است که برای خود تعریف کرده‌ایم. یعنی ما به سلامت، درستی و راهگشا بودن اهداف و رسالتی که ما را دور هم جمع کرده است باور داریم.

همانگونه که قرآن مجید می‌فرماید: « فَاسْتَمْسِكْ بِالَّذِي أُوحِيَ إِلَيْكَ إِنَّكَ عَلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ » (آیه ٤٣ سوره زخرف) کمترین تردید در درستی راه و شایستگی برنامه و اهداف یقینا دست و پای ما را لنگ خواهد کرد. «فَاصْبِرْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَلَا يَسْتَخِفَّنَّكَ الَّذِينَ لَا يُوقِنُونَ » (آیه ٦٠ سوره روم) زمانی که انسان یقین دارد راهی را که برگزیده است درست است مخالفت دیگران تاثیر و تردیدی در او ایجاد نخواهد کرد. ما در جماعت دعوت و اصلاح بر این باوریم رسالت و مأموریتی را که بر دوش کشیده‌ایم می‌تواند در جهت خدمت به هموطنان، مفید و مؤثّر واقع شود و در حلّ دردها و مشکلات، ایجاد آرامش، وفاق، وحدت و برادری نقش ایفا نماید.

بدون تردید برای ادای درست این مسؤولیت بزرگ، برخورداری از تخصص، تجربه، خبرگی، توانایی و اتقان در عمل، وجود امکانات و زمینه های لازم جهت تحقق اهداف، امری  لازم و ضروری است.

در خاتمه‌ی عرایضم بار دیگر بر ضرورت تعادل میان قاعده‌ی تعاون و تمایز تاکید می‌نمایم لازم است همواره با التزام به مبدأ دگرپذیری  و پرهیز از خشونت و عبور از تعصب به همکاری، تعاون و هم‌افزایی با دیگر جریان‌ها، احزاب و نهادها برای ارائه‌ی خدمت به هموطنان از هیچ کوششی فروگذار نباشیم و هنگامی که همکاری و تعاون با دیگران به هر دلیلی میسر نباشد به ادای وطیفه‌ی خاص خود  بپردازیم. انتظار می‌رود برای تعاون و همکاری با دیگران، اعضای محترم جماعت پیشقدم باشند تا ان شاءالله به فرمان ربّانی «وَفِي ذَلِكَ فَلْيَتَنَافَسِ الْمُتَنَافِسُونَ» لبیک گفته باشیم.

سربلند و سرافراز باشید