مسلمانان بدون اسلام

نویسنده: 
فیصل انفر
ترجمه: 
خالد محمدی
مسلمانان بدون اسلام

شاید من نوشتن در این باره(عدم توسعه مسلمانان) را دوست دارم، به ویژه از آنجایی که مطالعه دقیق من در مورد تاریخ اسلام و عرب باعث می‌شود، من بگویم که دلیل عقب‌ماندگی‌هایی که ما را احاطه کرده و به ما ضربه زده است، فاصله‌ی ما مسلمانان از دین واقعی و خاستگاه اسلام است، خاستگاه اسلام نهایت دانش است. چند روز پیش، دانشگاه آمریکایی جورج واشنگتن نتایج تکان‌دهنده‌ای را در رابطه با کشورهای جهان که به آموزه‌های متنی شریعت اسلامی پایبند هستند به ما ارائه کرد؛ تا جایی‌که این مطالعه نشان داد که کشور ایرلند، اگرچه به اسلام پایبند نیست، اما یکی از متعهدترین کشورهای جهان به آموزه‌های قوانین اسلامی است.

 در حالی که عربستان سعودی رتبه‌ی ٩١ را در بین کشورهای جهان در زمینهی کاربرد شرع دارد و مصر کشور الازهر الشریف، در انتهای این مطالعه و در رتبه‌ی ١٢٨ در بین کشورهای جهان قرار دارد. 

 کشورهای عربی و کشورهای اسلامی نیز در انتهای فهرست کشورهایی که به اصول متنی شریعت اسلامی پایبند هستند قرار گرفته‌اند. بر اساس این مطالعه، کشورهایی که بیشتر به اصول مبادی اسلامی التزام داشته‌اند یا پایبند بوده‌اند، عبارتند از: ایرلند، دانمارک، لوکزامبورگ، سوئد و نروژ.

در حالی که عربستان سعودی در رتبه‌ی ٩١، تونس در رتبه‌ی ٧٢، اسرائیل در رتبه‌ی ٢٧، مالزی در رتبه‌ی ٣٣ و اردن ٧٦. مراکش در رتبه‌ی ١٢٠، یمن در رتبه‌ی ١٨٠ و سوریه در رتبه‌ی ١٦٨ قرار گرفت.

 این مطالعه بر اساس مقایسه قوانین اساسی ٢١٨ کشور در پایه‌های مختلف همچون مبانی حکمرانی، اقتصاد و برخورد با شهروندان، عدالت، توزیع ثروت، آزادیها و اقتصاد انجام شده است.

 این مطالعه نشان داد که کشورهای اسلامی رتبه‌ی اول را در پایبندی به قرآن ندارند، اما کشورهایی مانند ایرلند، دانمارک و لوکزامبورگ در بالای لیست قرار دارند.

اگرچه این مطالعه تا حدود زیادی تکان‌دهنده است؛ اما به وضوح نشان‌دهنده‌ی کم‌کاری و محدودیت‌های تفکر ماست و این‌که آنچه ما به جهان اسلام و دفاع بی‌نظیر خود از اسلام از پیامبر محمد، صلی الله علیه وعلی آله وسلم اعلام کرده‌ایم، نشان می‌دهد. از نظر او چیزی نیست جز یک قیام احساسی که هنوز به نقطه‌ای نرسیده است که بر اعمال و رفتارهای ما تأثیر بگذارد.

 مشکل جامعه‌ی اسلامی و به ویژه عربی این است که هنوز رویایی خلاف راشده را در ذهن خود می پروراند و در آن خیال و سراب به سر می‌برد همچون خلافت هدایت شده، المنصور الظهبی، هارون الرشید، فتح اموی و سلطان سلیمان عثمانی. 

و هر راهی را بجز این راه برای پیشبرد جهان اسلام ناکام می‌داند. با این اندیشه و تفکر امروز ما در قعر هستیم و حتی با اندکی از سطح پایینی فراتر رفتیم.

 برای کسانی که ادعا می‌کنند ما کشورهای اسلامی هستیم، بگذارید کمی بین قانون اساسی تاسیس شده‌ی ما و قانون اساسی کشورهای غیر اسلامی همانطور که ادعا می‌کنند مقایسه کنیم.

 مقايسه كنيد نشانه‌هایی از رشوه، فساد، جنایت، روسپیگری و پلیدی در کشورهای اسلامی با کشورهای غربی.

من اینجا نیستم که تمدن خود را تحقیر کنم یا به غرب احترام بگذارم، اما: آیا ما سزاوارتر نیستیم که در صدر لیست قرار بگیریم و با اعمال و رفتارمان مسلمان شویم، نه متنها و کلمات؟

 خداوند متعال دوست دارد نعمتهای خود را بر بندگان خود و آنچه را که به بندگان خود سفارش کرده است ببیند.

 اسلام را در نماز، زکات و زیارت خانه‌ی مقدس خدا خلاصه نکنید. اسلام از این بزرگتر است.

 

* فیصل انفر: محقق در امور جنبش های اسلامی و روزنامه‌نگار در چندین روزنامه ملی و بین‌المللی. رئیس انجمن بین‌المللی جوانان فلسطین. 

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 4.7 (از 3 رای)

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
ا. فرجی (مهمان)
1400/06/09

جزاکم الله خیرا جناب کاک خالد عزیز ، قابل استفاده و مفید بود .