جماعت دعوت و اصلاح شعبه‌ی آذربایجان غربی عموم مردم نقده را به آرامش فرا خواند

جماعت دعوت و اصلاح شعبه‌ی آذربایجان غربی عموم مردم نقده را به آرامش فرا خواند

به‌دنبال درگیری خونبار در نقده، جماعت دعوت و اصلاح شعبه‌ی آذربایجان غربی با صدور بیانیه‌ای، همگان را به حفظ آرامش، بردباری و همبستگی فرا خواند.

 

متن بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«يا أَيُّهَا النّاسُ إِنّا خَلَقناكُم مِن ذَكَرٍ وَأُنثىٰ وَجَعَلناكُم شُعوبًا وَقَبائِلَ لِتَعارَفوا ۚ إِنَّ أَكرَمَكُم عِندَ اللَّهِ أَتقاكُم ۚ إِنَّ اللَّهَ عَليمٌ خَبيرٌ» (حجرات:۱۳)

تنوّع قومی هر ملّتی، حاصل انباشتی تاریخی از تجربه‌های فرهنگی آن ملّت است که در طول زمان شکل گرفته است. طبعاً این مسأله در مورد کشور عزیزمان، ایران، از اهمّیت خاصّی برخوردار است؛ چرا که پیشینه‌ی تاریخی و تمدّنی آن به هزاران سال برمی گردد.

استان آذربایجان‌غربی نیز تجلّی‌گاه فرهنگ غنی و ریشه‌دار همزیستی ادیان و اقوام ایرانی است که همواره به‌عنوان یک الگوی موفّق از هم‌گرایی در راستای تحقّق انسجام ملّی، زبانزد خاصّ و عام بوده است.

شهرستان نقده نیز بسان بعضی از شهرستان‌های استان از نعمت این تنوّع برخوردار است که در آن دو قوم کُرد و ترک (با دو مذهب سنّی و شیعه) سالیان متمادی برادروار و در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیزی داشته‌اند. 

با وصف این پیشینه‌ی تاریخی متأسّفانه روز شنبه ۱۶ مردادماه در این شهر حادثه ای ناگوار رخ داد که منجر به کشته شدن یک نفر و زخمی‌شدن تعدادی از شهروندان شد. وقوع این رخداد مایه‌ی تأسّف و تألّم است، هرچند خوشبختانه با درایت ریش‌سفیدان و فعّالان مدنی هر دو قوم و نیروی انتظامی، تنش موجود تا حدود زیادی مدیریت شد.

 جماعت دعوت و اصلاح شعبه‌ی آذربایجان غربی، ضمن محکوم نمودن هرگونه اقدام تنش‌زا و تفرقه‌افکنانه‌ی مذهبی و قومی، با خانواده‌های قربانیان و حادثه‌دیدگان ابراز همدردی نموده و آحاد مردم شریف نقده را به آرامش، بردباری و همبستگی دعوت می‌نماید.

انتظار می‌رود دستگاه قضایی و سایر مسؤولان ذی‌ربط نیز با جدّیت کامل به این پرونده رسیدگی نمایند تا ضمن تحقّق عدالت، زمینه‌ی صلح و آرامش هرچه بیشتر در این منطقه فراهم گردد.

جماعت دعوت و اصلاح شعبه‌ی آذربایجان غربی

١٧ مردادماه ١٤٠٠

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 5 رای)

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1400/05/18

درودها. حقیقت این است که این مناطق که دارای انواع ملیت و اتنیک‌های قومی- مذهبی و دینی هستند، نیازمند حد بالایی از مداراگری و تسامح و تساهل هستند. کل مناطق استان از شمال تا جنوب، متعلق به همەی ساکنان آن است. اساس نام نهادن آن به نام قومی خاص هم حاکی از نوعی بیمهری درحق دیگران بود. تغییر دموگرافی و نام‌های محلی به یک زبان خاص که متأسفانه در نقده شاهد آن هستیم و وجود نوعی تبعیض میان ساکنان کرد و آذری، زمینه را برای اعتراض و نیز سوء استفادەی برخی از معاندان خارج‌نشین و رسانه‌های اقماریشان فراهم آوردە است. باید در ارض واقع زمینه‌های تحقق شعارهای برادری و برابری و تحقق عدالت با همەی معانی آن را فراهم نمود. اسلام برای برپایی قسط مادی و معنوی آمده است که به‌معنای این است که هرکس سهم استحقاقی‌اش را از مادیات و نیازهای بیولوژیک- فیزیولوژیک بگیرد و از لحاظ معنوی نیز خوی استکباری و خودبرتربینی در عدەای نماند و بدانند که همە مانند دانەهای شانە با هم مساوی‌اند و کسی از کسی برتر نیست و بلی‌قربان‌گویی برای هیچکس و.. جایز نیست. هیچ‌کس امت برگزیده نیست و همه از خاکند و بدان بازمی‌گردند.