سراوان؛ ٨ روز پس از واقعه

رییس‌جمهوری نسبت به ساماندهی تجارت مرزی دستور داد|نمایندگان به منطقه سفر كردند

۸ روز پس از شروع حوادث تلخ سراوان، بالاخره نمایندگان مجلس به استان سیستان و بلوچستان رفتند تا درباره آنچه اتفاق بیش از یك هفته پیش رقم خورد، تحقیق و بررسی كنند. ماجرای سراوان از دوشنبه چهارم اسفند ماه آغاز شد؛ روزی كه خبر آمد تعدادی از سوخت‌بران بلوچ كه قصد داشتند از یكی از مرزهای سراوان به پاكستان بروند، با شلیك نیروهای انتظامی جان خود را از دست داده‌اند. اگرچه یك روز بعد و در پاسخ به واكنش گسترده افكار عمومی و بالا گرفتن انتقاد كاربران شبكه‌های اجتماعی و دیگر ناظران نسبت به آنچه در سراوان رقم خورد، معاون امنیتی- انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان با ارایه روایتی متفاوت از ماجرا مسوولیت تیراندازی اولیه را متوجه نیروهای مرزی پاكستان كرد اما آنچه انكارناپذیر نبود، مرگ دلخراش تعدادی سوخت‌بر بود. خبری تلخ كه در ادامه منجر به درگیری‌هایی در سطح شهر و افزایش تعداد كشته‌ها و زخمی‌های قصه تلخ «سراوان» نیز شد. اینترنت آن منطقه كه قطع شد، ماجرا رنگ و بویی دیگر به خود گرفت و بی‌خبری از وضعیت شهروندان این منطقه، به نگرانی‌ها از آنچه ممكن است رخ داده باشد، اضافه كرد. اگرچه طول این مدت مسوولان بسیاری در حمایت از مردم بلوچ سخنرانی و بر لزوم پیگیری ماجرا تاكید كردند اما در عمل، اخبار از ادامه اختلاف‌ها در منطقه و شرایط نامساعد و ناگوار مردم این منطقه گواهی می‌داد.

اخبار غیررسمی مدام از افزایش تعداد كشته‌های ماجرای سراوان خبر می‌داد و قطعی ادامه‌دار اینترنت، دسترسی به خبرهای موثق و ارتباط با مردم این منطقه را با مشكل مواجه كرده بود. در این میان دادستان نظامی سیستان و بلوچستان با اعلام تشكیل پرونده‌ای در دادسرای نظامی سیستان و بلوچستان برای رسیدگی ویژه به این ماجرا تاكید كرد كه سازمان قضایی نیروهای مسلح سیستان و بلوچستان با رعایت عدالت و انصاف به موضوع رسیدگی می‌كند و قطعا احقاق حق خواهد شد. همچنین در ادامه اقدامات مربوط به حوادث اخیر سراوان، جانشین فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان هم تغییر كرد و با اعلام حسین اشتری فرمانده ناجا، سرهنگ مرتضی جوكار به عنوان جانشین فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان منصوب شد.

درخواست سراوانی‌ها برای پیگیری كامل حادثه
در میان همه این اتفاقات، جابه‌جایی‌ها و پیگیری‌ها بالاخره یك روز و یك هفته پس از شروع حوادث سراوان، درحالی كه هنوز هم اطلاع دقیقی از تمامی حوادث و ابعاد آن در دسترس نیست، خبر آمد كه قرار شده هیاتی از سوی مجلس شورای اسلامی راهی این منطقه شود.
بنا بر این خبر، قرار بر این شده تا هیات اعزامی از سوی مجلس شورای اسلامی حوادث رخ داده در سراوان را مورد بررسی قرار داده و نتیجه این تحقیق و تفحص را به سمع و نظر كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برساند. برهمین اساس روز گذشته حسن همتی از كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، حسین حاتمی از كمیسیون اجتماعی، مصطفی نخعی از كمیسیون انرژی و البته به ‌نمایندگی از فراكسیون مرزنشینان، اسماعیل حسین‌زهی از كمیسیون عمران و ملك فاضلی نماینده سراوان كه برای بررسی حوادث سراوان به این شهرستان سفر كردند، با تعدادی از ساكنان سراوان و شهروندان دیدار و گفت‌وگو كردند. دیداری كه در آن شهروندان سراوان خواستار پیگیری كامل تمامی جوانب حادثه مرز شمسر توسط نمایندگان مجلس شدند و نمایندگان مجلس نیز وعده دادند تا تمامی ابعاد حوادث سراوان را بررسی و آن را پیگیری كنند.

براساس آنچه حسن همتی، یكی از نمایندگان حاضر در این سفر و ازجمله اعضای این هیات تحقیق توضیح داده، در روز اول سفر مرزها و محل وقوع حادثه مورد بازدید قرار گرفته و در مرز شمسر در نشستی با مسوولان سپاه در مرز و بزرگان طوایف و مولوی‌ها در خصوص مسائل و مشكلات، همچنین حادثه روز 4 اسفند صحبت شده است. این عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرگزاری خانه ملت، ارگان رسمی مجلس شورای اسلامی گفته كه در سفر به سراوان نشست‌هایی با ائمه جمعه اهل سنت و شیعه این شهرستان و همچنین طوایف مختلف برگزار شده كه در این نشست‌ها درخصوص مسائل و مشكلات مردم در استان سیستان و بلوچستان به‌ خصوص شهرستان سراوان صحبت‌هایی مطرح شده است.

كولبری و سوخت‌بری در شأن مردم و كشور نیست
در ادامه واكنش‌ها به حادثه سراوان، رییس‌جمهوری هم دیروز در نشست ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به مشكلات مردم در مناطق مرزی پرداخت. حسن روحانی با اشاره به اینكه تجارت مرزی با هدف ارتقای زندگی و معیشت مرزنشینان و در عین حال كمك به حوزه مبادلات تجاری با همسایگان شكل گرفت، تاكید كرد كه «پدیده‌هایی نظیر كولبری و سوخت‌بری، آسیب‌های جدی اقتصادی و اجتماعی دارد و به هیچ‌وجه در شأن و منزلت مردم و كشور نیست و باید همه تلاش كنند این وضعیت ناهنجار سریعا سامان یابد.» او همچنین بر ایجاد اشتغال پایدار و ارتقای معیشت مرزنشینان و جایگزینی قطعی و فوری اشتغال مفید و مولد به‌جای رویه غیرقابل قبول كولبری به عنوان هدف عملیاتی این طرح تاكید كرد.
رییس‌جمهوری با اشاره به تصمیمات و مصوبات گذشته دولت برای ساماندهی پدیده دردآور كولبری، گفت: «براساس این تصمیمات باید بخشی از درآمدهای دولت از محل درآمدهای كالاهایی كه از مرزهای رسمی وارد می‌شوند، به مرزنشینان اختصاص یابد تا مشكلات آنان حل شود.» حسن روحانی همچنین با تاكید بر لزوم اجرای دقیق و سریع این مصوبات، ادامه داد: «تلاش دولت‌ این بوده كه با انضباط در تبادلات مرزی و ایجاد فرصت بهره‌مندی مرزنشینان از امتیازات این طرح، زمینه رانت‌خواری از میان برداشته شود.» این در حالی است كه گفته می‌شود ازجمله مزایای این طرح، تعیین تكلیف وضعیت ساماندهی بنادر و گمركات كوچك استان‌های ساحلی جنوبی كشور، استفاده از ظرفیت‌های مبادلات مرزی برای تامین كالاهای اساسی، جلوگیری از درهم‌تنیدگی معیشت مرزنشینان با درآمدهای قاچاق كالا و ایجاد شفافیت در واردات و گردش كالا در سطح استان‌های مرزی مشمول است.

بخش اخبار: 
اصلی