عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: دولت بازارچه‌های مرزی شمال شرق کشور را بازگشایی کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: دولت بازارچه‌های مرزی شمال شرق کشور را بازگشایی کند

نماینده‌ی مردم تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح آباد در مجلس: با توجّه به عدم همراهی کشور افغانستان در راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی بین دو کشور، دولت بازارچه‌های مرزی شمال شرق کشور را بازگشایی کند.

به گزارش اصلاحوب به نقل از خبرگزاری خانه ملت جلیل رحیمی جهان‌آبادی، با اشاره به لزوم فعال‌سازی بازارچه های مرزی کشور گفت: راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی یکی از راه‌های توسعه‌ی پایدار و ایجاد شرایط مناسب زندگی برای مرزنشینان بوده که منجر به افزایش تبادلات مرزی خواهد شد.

وی بیان کرد: کشورمان از نظر ارتباطات مرزی قابلیت تبادلات اقتصادی با  تمامی کشورهای همسایه‌ی خود را دارد، اما متاسفانه از ظرفیت بازارچه‌های مرزی استفاده لازم را نمی‌بریم.

وی افزود: نگاه دولت به بازارچه‌های مرزی جدی نیست و تلاش نشده تا از آن به عنوان راهی برای تسهیل امرار معاش مرزنشینان و توسعه‌ی پایدار کشور استفاده شود که علت چنین مشکلی، عدم رایزنی‌های کافی برای بازگشایی بازارچه‌های مرزی است.

رحیمی جهان‌آبادی عنوان کرد: بازارچه‌های مرزی مانند شمشیر دولبه است از این جهت که بازگشایی بازارچه‌های مرزی ممکن است تبعات منفی همچون کاهش درآمدهای ناشی از عوارض ورودی کالاها برای دولت داشته باشد اما از نگاه مثبت، این موضوع باعث درآمدزایی، تسهیل امرار معاش و بهبود زندگی مرزنشینان می‌شود.

وی بیان کرد: در صورت بسته شدن مرزها کسی که در یک نقطه‌ی مرزی زندگی می‌کند در بن‌بست کامل قرار می‌گیرد و روی به رفتارهای مخرب امنیت، مانند قاچاق می‌آورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: در کمیسیون امنیت ملی درباره‌ی بازارچه‌های مرزی در کمیته مرز بحث مفصلی را پیرامون این موضوع باز کردیم و به دنبال بازگشایی بازارچه های مرزی هستیم. ما اعتقاد داریم وجود بازارچه‌های مرزی می‌تواند برای اقتصاد مناطق مرزنشین مفید باشد و دارای آثار مثبت امنیتی، اجتماعی و فرهنگی است.

رحیمی جهان‌آبادی تصریح کرد: در مرزهای استان خراسان آمادگی بازگشایی بازارچه‌های مرزی در صالح آباد، بخش جنت‌آباد، منطقه سمیع‌آباد، بخش مرکزی تایباد را داریم که به تسهیل امرار معاش مردم کمک می‌کند. دولت افغانستان همراهی لازم برای راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی را ندارد، به همین دلیل از دولت به ویژه وزارت امورخارجه انتظار داریم که اقدام به بازگشایی بازارچه‌های مرزی شمال شرق کشور کنند.

بدون امتیاز