پارلمان کانادا رفتار دولت چین با مسلمانان ایغور را «نسل کشی» اعلام کرد

پارلمان کانادا رفتار دولت چین با مسلمانان ایغور را «نسل کشی» اعلام کرد

مجلس عوام کانادا با اکثریت آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرده که در آن نحوه رفتار دولت چین با اقلیت مسلمانان اویغور «نسل کشی» توصیف شده است.

بنا به گزارش اصلاحوب به نقل از خبرگزاریها، این قطعنامه که با ۲۶۶ رأی موافق و بدون رأی مخالف به تصویب رسید از حمایت همه‌ی احزاب مخالف و معدودی از نمایندگان حزب حاکم لیبرال برخوردار بود.

جاستین ترودو، نخست وزیر و اکثر اعضای کابینه‌ی وی به این قطعنامه رأی ممتنع دادند.

با تصویب این طرح، کانادا دومین کشور جهان پس از ایالات متحده است که اقدامات دولت چین علیه اقلیت ایغور را نسل کشی می‌داند.

قانونگذاران کانادایی همچنین به اصلاحیه‌ای رای دادند که از دولت کانادا می خواهد از کمیته‌ی بین‌المللی المپیک درخواست کند «در صورت ادامه‌ی نسل کشی توسط دولت چین» بازی‌های المپیک زمستانی سال ۲۰۲۲ از پکن به محل دیگری منتقل شود.

به گزارش رویترز، دولت چین در روز سه شنبه نسبت به تصویب این قطعنامه واکنش نشان داد و گفت که این اقدام کانادا را محکوم می‌کند و مردود می‌داند.

براساس این گزارش، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که دولت او در اعتراض‌نامه‌ی شدیداللحنی را به وزارت خارجه‌ی کانادا تسلیم کرده است.

ترودو همچنان در مورد تبعیت از ایالات متحده در نسل کشی خواندن اقدامات دولت چین علیه مسلمانان ایغور در استان سین کیانگ مردّد است.

او معتقد است که اصطلاح «نسل کشی»، «بار سنگینی» دارد و قبل از تصمیم‌گیری در این زمینه، به بررسیهای بیشتری نیاز است.

در رأی‌گیری روز دوشنبه فقط یک عضو کابینه، یعنی مارک گارنو ، وزیر امور خارجه در صحن مجلس حضور داشت. وی با اعلام اینکه به این قطعنامه رأی ممتنع خواهد داد، گفت که این رای «از طرف دولت کانادا» است.

ارین اوتول، رهبر مخالفان، پیش از رأی‌گیری گفت که تصویب این قطعنامه به منظور ارسال «پیامی واضح و صریح در این مورد است که ما برای حقوق بشر و حفظ اعتبار حقوق بشر ایستادگی خواهیم کرد، حتّی اگر چنین رویکردی به معنای چشم پوشی از فرصتهای اقتصادی باشد».

به گفته نهادهای بین المللی، دولت چین مسمانان را به منظور اجبار به کنار گذاشتن اعتقادات دینی خود به «اردوگاههای کار اجباری» اعزام می‌کند امّا دولت چین گفته است که هدف از این اقدام، آموزش مهارت‌های شغلی به آنان است.

قطعنامه غیر الزام‌آور روز دوشنبه جدیدترین تحوّل در روند تشدید روابط کانادا و چین است که طی سال‌های اخیر رو به وخامت گذاشته است.

پیش از این کنگ پیوو، سفیر چین در کانادا، به رسانه‌های این کشور گفته بود که تصویب این طرح را «دخالت در امور داخلی [چین]» می‌داند.

وی گفت: «ما کاملاً مخالف این رویکرد هستیم زیرا محتوای این قطعنامه خلاف واقع است.»

وی افزود: «چیزی مانند نسل کشی در سین کیانگ اتّفاق نمی‌افتد.»

گروه‌های مدافع حقوق معتقدند که چین طی چند سال گذشته حدود یک میلیون مسلمان اویغور را در محل‌هایی در سین کیانگ که «اردوگاههای بازآموزی» می‌خواند عملاً زندانی کرده است.

قطعنامه‌ی مصوّب پارلمان کانادا به عنوان یک حرکت نمادی مسیر اقدامات بعدی را مشخص نمی‌کند امّا تأکید دارد که دولت کانادا در زمینه‌ی حمایت از حقوق بشر باید از همسایگان آمریکایی خود پیروی کند.

بدون امتیاز