شیخ سلمان عوده دهمین فرد مسلمان تأثیرگذار در جهان شد

شیخ سلمان عوده دهمین فرد مسلمان تأثیرگذار در جهان شد

شیخ سلمان عوده دعوتگر مشهور زندانی در لیست تأثیرگذارترین مسلمانان جهان قرار گرفت و به سفیر آشتی معروف شد.

*شیخ عوده در رتبه‌ی دهم فهرست تأثیرگذارترین مسلمانان در جهان جای گرفت و به سفیر آشتی معروف شد. 

در این خصوص بسیاری از شخصیت‌ها و مؤسسات اظهار نظر کرده‌اند که مهم‌ترین آن عبد الله عوده فرزند شیخ سلمان عوده است که می‌گوید: پدرم سلمان عوده در رتبه‌ی دهم مؤثرترین مسلمانان جهان قرار گرفت و به سفیر آشتی معروف شد. 

وی طی نامه‌ای به مقامات مسؤول که پدرش را زندانی کرده‌اند نوشت: سرکوب، زندان، بازداشت و تلاش برای ترور معنوی و تبلیغات منفی بر ضد پدرم، به مقبولیت و تأثیر بیشتر او در میان مردم منجر شده است. 

دکتر محمد صغیر عضو دبیرکلی اتحادیه جهانی علمای مسلمان می‌نویسد: دکتر سلمان عوده در رتبه‌ی دهم فهرست مؤثرترین مسلمانان در جهان جای گرفت و به سفیر آشتی معروف شد. 

دکتر صغیر در پست خود در تویتر تأکید کرد: شیخ عوده دعوتگر استثنایی است؛ او قدرت شگرفی دارد که امت‌ها در مسیر پیشرفت و ترقی سخت به آن نیاز دارند. جای او در محافل آموزشی و منبرهای وعظ و ارشاد است نه در بازداشتگاه و پشت میله‌های زندان.

حساب کاربری زندانیان عقیدتی که مسؤول پیگیری امور زندانیان عقیدتی در عربستان سعودی است نوشت: شیخ سلمان عوده سفیر آشتی و دهمین فرد مسلمان تأثیرگذار در جهان است. 

این حساب افزود: از شیخ بسیار متشکریم؛ اگر چه آرزو می‌کردیم این تکریم و ستایش حضوری بود نه در شرایطی که او در زندان به سر می‌برد. 

عوده باید آزاد شود.

ترکی شلهوب از فعالان رسانه‌ای در تویتر نوشت: شیخ سلمان عوده سفیر صلح و دهمین شخصیت مسلمان تأثیرگذار در جهان است. وی افزود: بن سلمان تصور می‌کند که با زندانی کردن شیخ عوده یاد و خاطره‌اش از بین می‌رود؛ اما این کار او را به شخصیتی جهانی تبدیل کرد که غیر مسلمانان پیش از مسلمانان او را می‌شناسند. 

فراخوانی برای آزادی شیخ عوده

چندین سازمان‌ حقوق بشری از مقامات عربستان سعودی خواستند شیخ سلمان عوده دعوتگر معروف را بی قید شرط آزاد و از همه‌ی اتهام‌ها تبرئه کند. این سازمان‌ها با ابراز نگرانی از وضعیت شیخ عوده در زندان، خاطرنشان کردند شیخ از سه سال پیش تاکنون که در زندان است در شرایط بغرنجی به سر می‌برد از جمله بازداشت طولانی‌مدت پیش از محاکمه، ماه‌ها زندان انفرادی و نداشتن هیچ گونه ارتباط با جهان خارج.

پسر شیخ عوده می‌گوید: پدرم در سلول انفرادی با بدترین شرایط دست و پنجه نرم می‌کند؛ با دست‌بند و چشم‌بند در داخل سلول با زنجیر بسته شده است. با او به شدت بدرفتاری می‌شود و گاه او را از خوردن و خوابیدن منع می‌کنند و اوراقی را که نمی‌داند حاوی چیست از او امضا می‌گیرند.

مقامات عربستان از سپتامبر ٢٠١٧ دعوتگران و فعالان زیادی را بازداشت کردند که از مهم‌ترین آنان شیخ سلمان عوده، عوض قرنی و علی عمری بودند. از آن زمان تاکنون بسیاری از شخصیت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و اسلامی خواهان آزادی این افراد شده‌اند.  

بدون امتیاز

.:: جدیدترین ::.

ششمین شماره‌ی هانه منتشر شد خبرهای اصلاح‌وب (1399/12/13)