چهارمین همایش «محمّد سفیر آشتی» برگزار شد

چهارمین همایش «محمّد سفیر آشتی» برگزار شد

به مناسبت سالگرد میلاد نبی اکرم(ص)، همایش «محمّد، سفیر آشتی» با سخنرانی مهمانانی از داخل و خارج کشور در شامگاه پنجشنبه ۱۳ آبان در فضای مجازی برگزار شد.

 

دکتر علی محی‌الدین قره‌داغی دبیرکل اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان به‌عنوان سخنران، طی پیامی به مناسبت سالروز ولادت پیامبر به تشریح بارزترین ویژگیهای رسول رحمت پرداخت و مهربانی و شفقت را از خصوصیات پیامبر عنوان کرد.

وی در مهم‌ترین بخش سخنانش، رسالت محمد را ایجاد امت واحد عنوان کرد و امت واحده را علی‌رغم اختلاف در آرا و مذاهب، زمینه‌ساز عقیده واحد، قبله‌ی واحد، اخلاق اسلامی و وجود سیره و سنت واحد دانست و ادامه داد که شایسته نیست امتی که از آن به عنوان بهترین امتها یاد شده، دچار تفرقه شود.

وی در بخشی از سخنانش جهان اسلام را به صلح و آشتی فرا خواند و مصالح و منافع عمومی را مقدم بر مصالح دیگر دانست و گفت: «در مورد مصالح عمومی به خاطر رضای خدا با هم تفاهم داشته باشید.»

 این مجتهد دنیای اسلام در قسمت پایانی سخنانش توصیه‌هایی به جهان اسلام داشت و عنوان کرد که به دنبال اهدافی باشیم که پیامبر برای ما ترسیم نموده است، پیامبری که نماد رحمت، صلح و دوستی برای مردم بود.

در بخشی از این همایش، دکتر سید مصطفی محقق داماد نویسنده، مجتهد و پژوهشگر دینی به‌عنوان مهمان همایش در این برنامه‌ی مجازی موضوع نهادهایی که پیامبر و رسالتش برای بشریت، آورده‌اند را تشریح کرد.

وی نهاد توحید را به عنوان اولین نهاد آشتی و صلح نام برد و توضیح داد که توحید در ادبیات اسلامی یعنی جهان و انسان را یکی دانستن و اینکه هیچ انسانی خود را جدا و برتر از دیگری نداند؛ چرا که بشر به‌عنوان یک خانواده متحد شناخته شده و قرآن این نهاد را بنا کرده است تا بشریت در صلح و آرامش زندگی کند.

این حقوقدان در ادامه به تشریح نهادهای اخوت، عفو و صفح پرداخت و همه‌ی این نهادها را ارمغان پیامبر برای تعامل مسالمت‌آمیز انسانها با همدیگر عنوان نمود.

وی در بخش پایانی سخنانش به تشریح آیاتی از قرآن با مصادیق صلح و آشتی پرداخت و به نقل از ابن‌خلدون پیامبر را صاحب دو معجزه نام برد، اولی قران و دومی ایجاد آشتی و برادری در بین نزاع‌ها و خصومتهای قومی و نژادی صدر اسلام.

صدیق قطبی از دیگر سخنرانان این همایش به توضیح بارزترین جنبه‌ی تبعیت از پیامبر پرداخت و آیه‌ی «وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِينَ ‎﴿الأنبياء: ١٠٧﴾‏ » را توضیح داد.

 این پژوهشگر حوزه‌ی دین، همرنگ شدن و هم خصلت شدن با پیامبر را بارزترین نمودِ دوست داشتن پیامبر عنوان کرد و یادآور شد، همانطور که پیامبر همچون باران و آفتاب رحمتی عام داشت، ما نیز در تبعیت از رسول اکرم اینگونه باشیم و رحمتی گسترده و عام داشته باشیم.

لقمان ستوده در سخنانی کوتاه، احساساتی که مسلمانان نسبت به پیامبر دارند را نام برد. وی از حس افتخار به پیروی از پیامبر، حس حیرت در برابر برداشت‌های ناسازگار با رسالت پیامبر، حس تأسف از رفتارهای زشتی که به نام پیامبر از بعضی‌ها سر می‌زند و احساس شرمندگی به علت کوتاهی در معرفی پیامبر(ص) و شناساندن رسالتش به نسبت پیامبر سخن گفت.

گفتنی است که در بخش‌هایی از این همایش، چند قصیده و آهنگ‌ در مدح و نعت پیامبر(ص) توسط هنرمندان بلال کیوانی و فرهاد قائدی اجرا شد.

مجری صحنەی این همایش خانم روناک صمدی بود.