ماموستا ملّا عمر ولدبیگی دار فانی را وداع گفت

ماموستا ملّا عمر ولدبیگی دار فانی را وداع گفت

«ماموستا ملا عمر ولدبیگی» از عالمان دینی شهرستان پاوه پس از یک عمر تلاش و مجاهدت علمی امروز شنبه در سنّ ٩١ سالگی دار فانی را وداع گفت.

 بنا به گزارش اصلاحوب، ماموستا ملا عُمر ولدبیگی؛ از ۵ سالگی بنا به توصیه‌ی پدرش به فراگیری قرآن پرداخت. وی ۸٦ سال دیگر در کسوت شاگرد و استاد در امر تعلیم و تعلّم برای تعالی دین مبین اسلام اهتمام ورزید.

وی همچون سلف صالح (رحمهم الله) دچار سختی‌هایی ازجمله: فقدان مادر در دوره‌ی کودکی، وضعیت نابسامان مادّی و رنج آوارگی از دیار و... شد و در کوران رخدادها، به شخصیتی پخته و تأثیرگزار مبدّل شد.

 وی سالها به جهت طلب علم، روستاها و شهرهای ایران و عراق را در هم نوردید تا از محضر اساتید زمان ماموستا ملّا عبدالکریم مدرس، علّامه ماموستا ملا خالد مفتی اعظم کردستان و نیز ماموستا ملا کاکا ملا از پاوه(رحمت خدا برآنان باد) اجازه‌نامه‌ی تدریس و افتای خویش را دریافت نماید.

وی بنا به توصیه‌ی استادش علامه ملا عبدالکریم مدرّس که بر این باور بود: یک ماموستا وقتی عالم باقی می‌ماند که تدریس داشته باشد و نباید بدون تدریس در جایی بماند. وی معتقد بود اگر در منطقه، امکان تدریس فراهم نشد باید عالم دینی مسافرت کند تا پویایی خود را همچنان حفظ نماید.

چنین شد که در ادامه به توصیه‌ی استاد خویش ملا عبدالکریم مدرّس جامه‌ی عمل پوشاند و راهی روستای «دشه» شد و ۳۰ سال به تعلیم طلّاب علوم دینی پرداخت و همکنون شاگردانش در اقصی نقاط کردستان به اشاعه‌ی آموزه‌های دین مبین اسلام مشغولند.

وی علیرغم کهولت سنّ، از حافظه‌ی بسیار خوبی برخوردار بود؛ بطوریکه دهها صفحه مقدّمه‌ی کتاب ارث به نظم عربی را در سینه حفظ کرده بود. به اذعان علمای منطقه، ماموستا عمر یکی از اساتید حاذق در زمینه‌ی «تقسیم ارث» بین ورّاث در سطح شهرستان پاوه بود.

پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح فقدان آن عالم وارسته‌ی علم، عمل و تقوا را به مدارس و حجر‌ه‌های علوم دینی شهرستان پاوه، جامعه‌ی اهل سنّت ایران، شاگردان و علاقه‌مندان و فرزندان ایشان و خاندان مکرّم ولدبیگی تسلیت عرض نموده از خداوند قادر متعال غفران و رحمت واسعه الهی را برای آن مرحوم مسئلت می‌نماید.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 2 رای)