مجازات توهین‌کنندگان به قومیت‌ها، ادیان و مذاهب اسلامی تعیین شد

مجازات توهین‌کنندگان به قومیت‌ها، ادیان و مذاهب اسلامی تعیین شد

نمایندگان مجلس برای تامین نظر شورای نگهبان موادی از طرح الحاق دو ماده به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی را اصلاح کردند.

به گزارش اصلاحوب از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس  نشست علنی روز چهارشنبه، ٢٤ دی ماه مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به  گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد طرح الحاق دو ماده به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی که از سوی شورای نگهبان اعاده شده است، با اصلاح ماده‌ی ٤٧٠ این طرح با ١٨٤ رای موافق، ٣ رای مخالف و ١٣ رای ممتنع از مجموع ٢٤١ نماینده‌ی حاضر در مجلس موافقت کردند.

در این اصلاحیه آمده است: به منظور رفع ایرادات ردیف های ١-١، ١-٢و١-٣ شورای نگهبان صدر ماده‌ی ٤٧٠ مکرر الحاقی موضوع ماده یک  مصوب به شرح زیر اصلاح شد.

در این ماده‌ی اصلاحی آمده است؛ هر کس با قصد  ایجاد خشونت یا تحریک در جامعه یا با عمل به وقوع آن به قومیت‌های ایرانی یا ادیان یا مذاهب اسلامی مصوب قانون اساسی توهین کند چنانچه مشمول حد نباشد و منجر به خشونت و تنش نشده باشد به حبس و جزای نقدی درجه ٥ یا یکی از آن دو محکوم و در غیر این‌صورت به حبس و جزای نقدی درجه ٦ یا یکی از آن دو محکوم می‌شود.

همچنین نمایندگان با اصلاح ماده‌ی ٥٠٠ مکرر این طرح با ١٧٩ رای موافق، ١ رای مخالف و ١٢ رای ممتنع از مجموع ٢٤١ نماینده حاضر در مجلس موافقت کردند.

در این اصلاحیه آمده است، به منظور رفع ایراد ردیف ٢ شورای نگهبان، متن زیر به انتهای تبصره ٣ ماده ٥٠٠ مکرر الحاقی به موضوع ماده ٢ مصوبه الحاق می‌شود: و یا چنانچه مشخص شود مجرم نسبت به دیگری عین حال دارد و اموال استفاده شده از ارتکاب جرم متعلق به خود او است و ناشی از جرم نیست، اموال وی معادل ارزش دین آن به طلبکار یا طلبکاران مسترد و مجرم معادل ارزش اموال ثبت شده به جزای نقدی محکوم می‌شود.

بدون امتیاز

.:: جدیدترین ::.

ششمین شماره‌ی هانه منتشر شد خبرهای اصلاح‌وب (1399/12/13)