ویدئو: پیام استاد عبدالرحمن پیرانی دبیرکل جماعت به مناسبت فرارسیدن عید سعید قربان

عبدالرحمن پیرانی
عید سعید قربان، رمز فداکاری و جان‌نثاری شکوهمند قهرمان توحید حضرت ابراهیم خلیل و فرزند شکیبایش حضرت اسماعیل- علی نبینا و علیهما الصلاه و السلام- و یادآور واقعه‌ای سترگ و الهام‌بخش است که ادیان بزرگ ابراهیمی را به رغم تفاوتِ در جزئیات به یکدیگر پیوند می‌دهد و حلقه‌ی وصل تمام رهپویان ایمان به شمار می‌آید.

عید قربان موسم شایسته‌ای است برای جشن و شادمانی؛ زیرا گواه پیروزی و سربلندی انسان در آزمون دشوار اخلاص و بندگی آگاهانه و از خودگذشتگی است.

شرایط ویژه‌ای که امسال به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا پدید آمد، مانع از برگزاری با شکوه مراسم حج ابراهیمی است، اما از آنجا که یکی از مقاصد عالی شریعت اسلام، صیانت از جان آدمی است و بنابه فرموده‌ی قرآن کریم مقصد گردهمایی بزرگ حج نیز اهتمام به منافع جمعی انسان‌هاست:
«وَأَذِّنْ فِي النَّاسِ بِالْحَجِّ... لِيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ»(حج، ۲۷ و ۲۸) و در ميان مردم براى [اداى] حج بانگ برآور... تا شاهد منافع خويش باشند.

لذا ضرورت دارد اهل ایمان، شرایط پیش‌آمده را با طیب خاطر بپذیرد و بدانچه خداوند بزرگ مقدر نموده، گردن نهد و در اوضاع و احوال فعلی که به مراقبت و صیانت بیشتر از موهبت ارزشمند حیات نیازمندیم و گردهمآیی‌ها و تجمع‌های معمول به سیاق سال‌های گذشته در تعارض با مصلحت قرار دارد، شایسته است با هوشمندی ایمانی و تعهد فردی به پاسداری از ارزش‌ها و اخلاق و معنویت اهتمام بورزیم و از فرصت‌های ارزشمندِ پیش‌رو، برای نیل به فهمی متوازن از دینداری و جبران کوتاهی‌ها و کاستی‌ها کمال استفاده را ببریم و با واقع‌بینی و برخوردِ هوشمندانه با حوادث و تحولات عصر خویش و با امید به آینده‌ی بهتر، پذیرای شرایط و وضعیت جدید باشیم و از زمان‌پریشی و زمان‌ستیزی بپرهیزیم و در پرتو ایمان به قدر الهی و حکمت ربانی‌اش با پویایی و سرزندگی رو به آینده حرکت کنیم. زیرا حوادث و رویدادها در سیطره‌ی قدرت و مشیتِ مدبرانه و هدفمند خالق هستی قرار دارد.

خداوند می‌فرماید:
لِلَّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ (شوری:49)
اللَّهُ خَالِقُ كُلِّ شَيْءٍ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ وَكِيلٌ (زمر:62)
وَلِلَّهِ جُنُودُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَكَانَ اللَّهُ عَزِيزًا حَكِيمًا (فتح:7)


عید فرخنده و آکنده از خیر و برکتِ قربان را به تمامی هم‌میهنان عزیز، به ویژه خواهران ایمانی و برادران ارجمندم در جماعت دعوت و اصلاح تبریک و تهنیت عرض نموده و از خداوند منّان مسألت دارم به ما توفیق عبادت مخلصانه و خدمت مشفقانه عطا فرماید.

رجای واثق دارم با همدلی و تعاون و برادری و حفظ روحیه و امید بتوانیم با دشواری‌ها و تنگناها، اثرگذار و راه‌گشا مواجه شویم.
وَمَا ذَلِكَ عَلَى اللَّهِ بِعَزِيزٍ

موفق و منصور باشید
عبدالرحمن پیرانی
دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح
9 مردادماه 1399