از سفارشات روشن‌گر امام حسن البنا (رح)

نویسنده: 
امام حسن البنا
از سفارشات روشن‌گر امام حسن البنا (رح)

با مجموعه‌ای از سفارشهای گرانبهای امام بنا روبه‌رو هستیم که به خاطر داشتن رنگ الهی، واقع‌گرایی و سازگاری با روح انسان و جامع بودن در زمینه‌های مختلف، شایسته‌ی درنگ و تأمّل است. این وصایا در قالب درخواست‌هایی دلسوزانه از جانب یک دعوتگر صادق و مربی مجرّب و فقیهی آگاه مطرح شده است. امید که پروردگار، ما را از آن بهره‌مند گردانده و در ترازوی حسنات ایشان قرار دهد .

این متنِ وصایای روشن‌گر امام شهید حسن البنا (رح) است، که با این عنوان منتشر گردیده است: 

«من وصايا المُرشد العام» از سفارشات مرشد عام: 

•برادرم! بدون هدف زندگی نکن، زیرا خداوند شما را پوچ و باطل نیافریده و بیهوده در این کره‌ی خاکی رها نکرده است. 

 

•برادرم! بگذار خداوند بالاترین و مهمترین آرمان و هدفت باشد. این سخن خداوند متعال را بشنو که می‌فرماید: «ففِرُّوا إِلَى اللَّهِ إِنِّي لَکُمْ مِنْهُ نَذِيرٌ مُبِينٌ»‌ (50 الذاریات) به سوی خدا بگریزید، که من از سوی او برای شما بیم‌‌دهنده‌ای آشکارم

 

•.برادرم! جوش و خروش و حرص تو در این دنیا تنها به خاطر دو امر است: روزیت و مرگت، در حالیکه احدی جز خداوند قدرت و تسلّطی بر آن‌ها ندارد، بنابراین نباید مراقبت و اهتمام  شدید در رابطه با آن‌ها، تو را از عمل بر اساس حق و حقیقت باز دارد .

 

•برادرم! ملّت‌ها با فداکاری به پا می‌خیزند و به جنبش در می‌آیند و دعوت‌ها با وفای به عهد به سرانجام می‌رسند، پس اگر برای ملّتت زندگی می‌کنی، برایش فداکاری کن و اگر به دعوتت باور داری، در تحقّق آن بکوش. 

 

•برادرم! آن‌چه را انجام نمی‌دهی بر زبان نیاور و تمجید و ستایش‌های مردم نسبت به خودت که تو را عامل بپندارند، فریبت ندهد، بلکه باید نگرانیت تنها این باشد که خداوند تو را صادق بشناسد وگرنه تأیید و پندار مردم، تو را از خداوند بی نیاز نمی‌گرداند. 

 

•برادرم! در ورای این دنیا جز عمل صالح، چیزی همراه تو نیست و تنها همان است که در زندگیت به تو نفع رسانده و برایت سودمند می‌افتد و در سرای آخرت ملازم و همراهت خواهد بود، پس بکوش که در همه حال مشغول انجام نیکی‌ها باشی و در انجام اعمال صالح همیشه تلاش کنی و این سخن خداوند متعال را به یاد آور: 

 

«یَا أَيُّهَا الرُّسُلُ کُلُوا مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَ اعْمَلُوا صَالِحاً إِنِّي بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِيمٌ‌« (المومنون /5) 

ای پیامبران! از غذاهای پاکیزه بخورید و عمل صالح انجام دهید، که من به آن‌چه انجام می‌دهید آگاهم.

•برادرم! قلبت مورد توجّه خداوند است، پس مراقب باش که آن‌را با خصومت و دشمنی، آلوده و چرکین نگردانی، زیرا که چنین قلبی در دنیا مانع تابیدن نور خدا بر تو شده و در آخرت موجب عذابت خواهد گردید :

«يَوْمَ لاَ يَنْفَعُ مَالٌ وَ لاَ بَنُونَ‌ (88) إِلاَّ مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ»‌ (88 و 89 / الشعراء(

در آن روز (آخرت) که مال و فرزندان سودی نمی‌بخشد، مگر کسی که با قلب سلیم به پیشگاه خدا آید!

 

•برادرم! به اندیشه و فکر خود ایمان داشته باش، چنان باوری که آرزوها و اقداماتت را در راستای آن قرار دهی و این فرموده‌ی خداوند بلند مرتبه را بشنو که می فرماید :

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ کُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ»‌ (توبه / 19) 

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید و با صادقان باشید!

 

•برادرم! به باور من، بی‌گمان تو برای دو چیز تلاش خواهی کرد: دستیابی به نتایج و انجام وظایف، بدان اگر به اوّلی دست نیابی، قطعاً پاداش دوّمی را دریافت خواهی نمود. 

«قَالُوا مَعْذِرَةً إِلَى رَبِّکُمْ وَ لَعَلَّهُمْ يَتَّقُونَ»‌ (الاعراف / 164)

گفتند: (این اندرزها) برای اعتذار (و رفع مسؤولیت) در پیشگاه پروردگار شماست؛ بعلاوه شاید آن‌ها (بپذیرند و از گناه باز ایستند و) تقوا پیشه کنند!

 

•برادرم! از مرگ گریزی نیست، پس مُردنت را در مسیر خدا قرار بده، زیرا که چنان وداعی با دنیا، عین حیات و زندگیست و اگر روزی در راه حق شهید شوی، شرافت، پاداش، جاودانگی و زندگی را به دست خواهی آورد، در حالی که هرگز چیزی را از دست نداده‌ای. 

 

منبع: این وصایا در شماره‌ی 34 مجلّه‌ی «الاخوان المسلمین» در تاریخ هفدهم رمضان 1355 قمری، برابر با اوّل دسامبر 1936 میلادی چاپ گردید .

بدون امتیاز