چگونه معنا‌دار زندگی کنیم - ده ایده قابل‌توجّه برای یافتن معنا

نویسنده: 
دیوید لاکر
چگونه معنا‌دار زندگی کنیم - ده ایده قابل‌توجّه برای یافتن معنا

گذشتن از پیچ و خم زندگی به سرعت و بدون درنگ برای اندیشیدن به معنای آن، می‌تواند آسان باشد ...
چگونه یک زندگی معنادار داشته باشیم؟
آیا موضوعی که انجام می‌دهم اهمیت دارد؟ مهمّ‌تر این‌که، آیا این موضوع برای من اهمیّت دارد؟
این‌ احساس ‌که کاری که انجام می‌دهید دارای یک هدف و معنی واقعی است که برای شما اهمیت دارد، می‌تواند دگرگونی سترگی در زندگی شما ایجاد کند. این مسأله، برخاستن روزانه را هیجان‌انگیزترین موضوع در جهان می‌سازد.
نمی‌توانید برای شروع منتظر بمانید. تلاش برای مجبور کردن خودتان به سخت‌کاری را فراموش کنید. یادآوری به خودتان جهت استراحت و خوردن، مهمّ‌تر می‌شود!
امّا چطور می‌توانیم زندگی معنا‌دارتری را ترویج دهیم؟
معمولاً پاسخ پیچیده است. می‌تواند به مؤلّفه‌های زیادی وابسته باشد.
من ده ایده را نوشته‌ام که معتقدم برای معنایابی در زندگی روزانه‌ به شما کمک خواهد کرد، طوری که نتوانید منتظر بمانید که صبح برخیزید و مشاهده کنید که آن روز چه دستاوردی خواهد داشت.
1. بدانید مهم چیست
بدانید چه چیزی برای شما مهم است.
یادداشت کنید پنج موضوع برتری که باور دارید در آن زندگی که می‌خواهید بگذرانید، اساسی هستند. این امور می‌تواند شامل موضوعاتی مانند «زمان و خانواده»، یا «آواز روزانه» باشد. همچنین می‌تواند شامل ایده‌های پیچیده‌تر مثل «صداقت» و «سادگی» باشد.

2. اشتیاق خود را دنبال کنید
من باور دارم که همه باید اشتیاق خود را در زندگی دنبال کنند. آن چیزی که گذراندن زندگی را ارزشمند می‌سازد و به زندگی‌های ما هدف و معنی درست می‌بخشد.
کار کردن در موضوع مورد علاقه، بیش‌تر از هر چیزی در درون شما شادمانی ایجاد می‌کند. یافتن روشی برای بکارگیری اشتیاق خود برای بازگشت به جهان، والاترین معنی را به زندگی شما می‌بخشد.
اگر نمی‌توانید کار کردن بر مبنای اشتیاق خود به زندگی را مدیریت کنید (یا آماده نیستید)، مطمئن باشید و زمان را روزانه به این کار اختصاص دهید. با کار روی اشتیاق خود و بدل شدن به یک کارشناس در این زمینه، سرانجام فرصت خواهید داشت تا از آن طریق درآمد کسب کنید. آماده‌ی ربودن این فرصت‌ها باشید.
3. هدف زندگی‌تان را کشف کنید
اگر مجبور بودید دلیلی برای زندگی خود اختصاص دهید، چه می‌کردید؟ چه مبنایی انتخاب می‌کردید؟ چه اصولی را بالاتر از همه اتخاذ می‌کنید؟ آیا هدف زندگی شما به دیگران کمک می‌کند؟ آیا آثار هنری مهم و یا عبارات شما، الهام‌بخش دیگران است؟
یافتن هدف زندگی وظیفه‌ای طاقت‌فرسا است، زمانی که نخستین بار آن را شنیدم، هیچ ایده‌ای برای شروعش نداشتم. در مورد روش‌هایی جهت کشف هدف زندگی خود، خواندن مقالات «چه چیزی گذراندن زندگی را ارزشمند می‌سازد» و «چطور روزانه هنگام بیدار شدن‌ انگیزه بگیرید و شاد باشید» را توصیه می-کنم.
4. خودآگاه باشید
از خود و اعمال‌تان آگاه باشید. متوجه چیزی که در طول زمان انجام می‌دهید، باشید و اطمینان حاصل کنید زندگی شما بر مبنای اصول، هدف و آن چیزی که به آن علاقه دارید، در حال گذران است.
اعمال روزانه را مرور کنید، مواردی که از مسیر شما دور شده‌اند را ارزیابی کنید و در راستای تصحیح همه‌ی اتفاقات در آینده کار کنید.
مراقبه یک ابزار خوب برای تحقق این وظیفه است. این‌کار به ما کمک می‌کند خودآگاهی خود را در طول روز ارتقا دهیم.
5. تمرکز کنید
به جای پیگیری سه یا چهار هدف با پیشرفت‌ کم، تمام انرژی خود را در یک موضوع قرار دهید. تمرکز کنید. نه تنها برخی از فشارهای مرتبط با تلاش جهت انجام همزمان بسیاری از وظایف را تسکین خواهد داد، بلکه موفقیّت بسیار بیشتری به‌دست می‌آورید.
کوشش کنید و هدف خود را با چیزی که به آن علاقه دارید مرتبط کنید، که در این صورت، یک عزم ذاتی جهت سخت کار کردن و مناسب انجام دادن خواهید داشت.
6. برای افراد بیش از اشیا خرج کنید
اغلب، با تمایل جهت خرید کالاهای مادی مواجه هستیم.
پیشنهاد می‌کنم به دقبت به چیزی که می‌خرید توجّه کنید و بیشتر در مورد صرف پول خود در تجربه‌ها با دوستان و خانواده فکر کنید. این امر نه تنها با تمرکز بر روابط بیش از ثروت مادی، معنای عمیقی به زندگی شما خواهد داد، بلکه در نتیجه شخصی شادتر خواهید شد.
7. همراه با شفقّت زندگی کنید
هم شما و هم دیگران، نقل‌قول زیر را در ذهن داشته باشید:
«شخص باید پیش از شفقّت بیرونی، نسبت به خود شفیق باشد.» دالایی لاما
از نگاه برخی، شفقّت هدف زندگی است، چیزی که به آن معنی می‌دهد و آن را به سوی شادمانی کامل هدایت می‌کند.
8. راهی برای بازگردانیدن بیابید
کاری انجام دهید که چیزی را به جهان بر‌‌گردانید، هم به عقاید و هم به اشتیاق‌های خود احترام بگذارید.
با بازیافت چیزی، حتما هدف را در آن کنش درمی‌یابیم. با گسترش بیشتر این فعالیت‌ها، خواهید یافت که زندگی شما معنای بیشتر و هدفی فراسوی آن دارد.
9. زندگی خود را سبک کنید
با سبک‌سازی زندگی، زمان بیشتری برای انجام چیزی که شما را کامل می‌کند و به زندگی‌تان معنی می‌دهد، خواهید داشت. این کار همچنین می‌تواند استرس را کاهش دهد و مدیریت کلّی زندگی شما را آسان‌تر سازد. همچنین بهره‌وری شما را به میزان بسیار زیادی بهبود بخشد.
10. اهداف روزانه را تنظیم کنید
صبح، پیش از آغاز روز، فهرستی از سه هدفی فراهم کنید که آن‌ها را قابل‌تحقّق و معنی‌دار می‌یابید. مطمئن شوید که آنها مجموعه‌ی اصول و عقاید شما را رعایت می‌کنند.
نخست از عهده‌ی سخت‌ترین کارها برآیید! این فهرست را زیاد طولانی ننویسید. با گنجاندن بسیاری از امور در فهرست، احساس تمایل به چند وظیفه خواهید کرد، که این امر خوب نیست، یا احساس گیجی خواهید کرد که این هم خوب نیست.
با کوشش برای انجام کار کمتر، به نتایج بیشتری دست خواهید یافت.
سخن آخر
انجام همه‌ی این امور به یکباره، ممکن است دلهره‌آور به نظر برسد، امّا می‌توانید موضوعی را در یک زمان انتخاب کنید و به آرامی ایده‌ها را در زندگی خود بگنجانید.
زندگی مربوط به سفر است نه مقصد. گذراندن یک زندگی هدفمند، به سفرتان هم تکامل و هم معنی می‌بخشد.

بدون امتیاز