ریسونی: فتوای اتّحادیه در خصوص حفظ جان در اسلام، بر دلایل قرآن و سنّت استوار است

ریسونی: فتوای اتّحادیه در خصوص حفظ جان در اسلام، بر دلایل قرآن و سنّت استوار است

 شیخ دکتر احمد عبدالسّلام الرّیسونی رئیس اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان اظهار داشت: فتوای اتّحادیه در تعطیلی نماز جمعه و جماعت با استناد به دلایلی از قرآن و سنّت بوده است که بر ضرورت حفظ جان در دین اسلام تأکید می‌کند.
دکتر احمد ریسونی رییس اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان که در برنامه‌ی «لقاء الیوم» سخن می‌گفت تصریح کرد: خدای متعال فرموده است: «ولا تلقوا بأيديكم إلى التّهلكة و أحسنوا إنّ الله يحبّ المحسنين» و خودتان را به دستان خویش به کام هلاکت نیندازید و نیکی کنید که خداوند نیکوکاران را دوست دارد. وی افزود: دلیل دیگر اتّحادیّه، حدیث رسول گرامی اسلام است که می‌فرماید: «لا ضرر و لا ضرار» زیان دیدن و زیان رساندن جایز نیست. هر جا زیانی متّوجه انسان باشد دفع پیش از وقوع آن واجب است.
دین محفوظ است
وی به حدیث دیگری از رسول خدا اشاره کرد که می‌فرماید: «من أكل من هذه الشّجرة (أي الثوم) فلا يقربنّ مسجدنا» هر کس سیر خورده‌است به مسجد ما نزدیک نشود. این ممانعت تنها به خاطر بوی نامطبوع سیر است که نمازگزاران را آزار می‌دهد؛ حال چه‌رسد به بیماری‌ای که منجر به مرگ می‌شود. هنگامی که احتمال خطر زیاد باشد نماز جماعت در مساجد باید تعطیل شود. شیخ ریسونی در خصوص این ادّعا که اتّحادیه حفظ جان را بر حفظ دین مقدّم می‌داند افزود: دین محفوظ است زیرا نماز و ذکر خدا هیچ وقت تعطیل نمی‌شود و مانعی برای گفتن اذان نیست. چیزی که متوقّف می‌شود نماز جماعت است که بخش تکمیلی حفظ دین است بنابراین نماز که اصل و اساس دین است به قوّ‌ت خود باقی است.
ریسونی افزود: دین با این اقدام موقّتی از بین نمی‌رود و نیایش با خدا به مکان مشخص گره نخورده‌است به همین خاطر بهتر آن است که اذان باقی بماند چون عمل شرعی مستقلّی است و دلیلی برای متوقّف کردن آن وجود ندارد. مساجد هم می‌تواند باز باشد و کسی که بخواهد به صورت فردی نماز بخواند آزاد است.
تعطیلی حجّ
در خصوص امکان تعطیلی حجّ در سال جاری ریسونی تصریح کرد: مطمئن هستم که اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان در خصوص این موضوع همان معیارهای تعطیلی نماز جماعت را به کار خواهد بست بنابراین اگر گمانه‌زنی‌ها حاکی از شیوع بیماری باشد تعطیلی حجّ هیچ مانعی ندارد.
وی خاطرنشان کرد این مصیبت، وحدت رویّه‌ی موجود در میان ادیان را نشان می‌دهد، اسلام دین بهداشت و سلامتی و تغذیه‌ی سالم است و این وبا نشان خواهد داد که اسلام می‌تواند از شیوع بیماری جلوگیری کند و شریعت اسلام حفظ جان را در کنار حفظ دین معتبر می‌داند. رئیس اتّحادیه این ادعا را که وبا خشم پروردگار است رد کرد و گفت: وبا یکی از سنّت‌های الهی است و کسی که ادعا میکند خشم خداست بر خدا بهتان بسته است، خداوند مردمان را با خیر و شر می‌آزماید و هیچ‌کس از حکمت و مراد او با‌خبر نیست.

بدون امتیاز