چطور یک زندگی معنی‌دار را بگذرانیم: ده ایده‌ی قابل ‌توجّه برای یافتن معنی

نویسنده: 
دیوید لاکر
چطور یک زندگی معنی‌دار را بگذرانیم: ده ایده‌ی قابل ‌توجّه برای یافتن معنی

دیوید در حال ایجاد یک زندگی بر مبنای اشتیاقش است و به افراد کمک می‌کند تا آن را انجام دهند. 

طی کردن سریع پیچ و خم زندگی بدون درنگ جهت تفکر در معنای آن می‌تواند آسان باشد ...

چطور یک زندگی معنی‌دار داشته باشیم؟

آیا موضوعی که انجام می‌دهم اهمیت دارد؟ مهمتر آن‌که، آیا آن موضوع برای من اهمیت دارد؟

احساس اینکه کاری که انجام می‌دهید یک هدف و معنی واقعی دارد که برای شما اهمیت دارد می‌تواند دگرگونی سترگی در زندگی شما ایجاد کند. این مسأله، برخاستن روزانه را هیجان‌انگیزترین موضوع در جهان می‌سازد.

نمی‌توانید جهت شروع منتظر بمانید. تلاش برای مجبور کردن خودتان به سخت کاری را فراموش کنید. یادآوری به خودتان جهت استراحت و خوردن بیشتر مهم می‌شود!

اما چطور می‌توانیم زندگی معنی‌دارتری را ترویج دهیم؟

معمولاً پاسخ پیچیده است. می‌تواند به مولفه‌های زیادی وابسته باشد.

من ده ایده را نوشته‌ام که معتقدم به شما جهت معنایابی در زندگی روزانه‌تان کمک خواهد کرد، به طوری که نمی‌توانید منتظر بمانید که صبح برخیزید و مشاهده کنید که آن روز چه دستاوردی خواهد داشت.

١. بدانید مهم چیست

بدانید چه چیزی برای شما مهم است.

یادداشت کنید پنج موضوع برتری که باور دارید در آن زندگی که می‌خواهید بگذرانید، اساسی هستند. این امور می‌تواند شامل موضوعاتی مانند «زمان خانواده»، یا «آواز روزانه» باشد. همچنین می‌تواند شامل ایده‌های پیچیده‌تر مثل «صداقت» و «سادگی» باشد.

٢. اشتیاق خود را دنبال کنید

معتقدم همه باید اشتیاق خود را در زندگی دنبال کنند. آن چیزی است که گذراندن زندگی را ارزشمند می‌سازد و به زندگی‌های ما هدف و معنی درست می‌بخشد.

هر زمان که در موضوعی که به آن علاقه دارید کار می‌کنید، مانند هیچ چیز دیگر در درون شما شادمانی ایجاد نمی¬کند. یافتن روشی برای بکارگیری اشتیاق جهت بازگشت به جهان، والاترین معنی را به زندگی شما می‌بخشد. 

اگر کار کردن بر مبنای اشتیاق خود به زندگی را نمی¬توانید مدیریت کنید (یا آماده نیستید)، مطمئن باشید و زمان را روزانه به این کار اختصاص دهید. با کار روی اشتیاق خود و بدل شدن به یک کارشناس در این زمینه، سرانجام فرصت خواهید داشت تا از آن طریق درآمد کسب کنید. آماده ربودن این فرصت‌ها باشید.

٣. هدف زندگی‌تان را کشف کنید

اگر مجبور بودید دلیلی برای زندگی خود اختصاص دهید، چه می‌کردید؟ بر چه مبنایی می‌ایستادید؟ چه اصولی را بالاترین اتخاذ می‌کنید؟ آیا هدف زندگی شما به دیگران کمک می‌کند؟ آیا آثار هنری مهم و یا عبارات شما، الهام‌بخش دیگران است؟

یافتن هدف زندگی شما وظیفه‌ای طاقت‌فرسا است، و زمانی که نخستین بار آن ایده را شنیدم، هیچ ایده‌ای برای شروع آن نداشتم. در مورد روش‌هایی جهت کشف هدف زندگی خود، خواندن مقالات «چه چیزی گذراندن زندگی را ارزشمند می‌سازد» و «چطور روزانه هنگام بیدار شدن‌ انگیزه بگیرید و شاد باشید» را توصیه می¬کنم.

٤. خودآگاه باشید

از خود و اعمال‌تان آگاه باشید. متوجه چیزی که در طول زمان انجام می‌دهید، باشید و اطمینان حاصل کنید زندگی شما بر مبنای اصول، هدف و آن چیزی که به آن علاقه دارید، در حال گذران است.

اعمال روزانه را مرور کنید، ارزیابی کنید مواردی که از مسیر شما دور شدند. در راستای تصحیح همه‌ی اتفاقات در آینده کار کنید.

مراقبه یک ابزار خوب جهت تحقق این وظیفه است. آن به ما کمک می‌کند خودآگاهی خود را در طول روز ارتقا دهیم.

٥. تمرکز کنید

بیشتر از تعقیب اهداف سه یا چهار و ایجاد پیشرفت‌های بسیار اندک در مورد آنها، تمام انرژی خود را در یک موضوع قرار دهید. تمرکز کنید. نه تنها برخی از فشارهای مرتبط با تلاش جهت انجام همزمان بسیاری از وظایف را تسکین خواهد داد، خیلی بیشتر موفق خواهید شد.

کوشش کنید و هدف خود را با چیزی به آن علاقه دارید مرتبط کنید، به طوری که یک عزم ذاتی جهت سخت کار کردن و مناسب انجام دادن خواهید داشت.

٦. در مورد افراد بیش از اشیا خرج کنید

اغلب، مواجه با تمایل جهت خرید کالاهای مادی هستیم.

پیشنهاد می‌کنم به دقت به چیزی که می‌خرید توجه کنید و بیشتر در مورد صرف پول خود در تجربه‌ها با دوستان و خانواده تفکر کنید. نه تنها این امر با تمرکز بر روابط بیش از ثروت مادی، معنای عمیقی به زندگی شما خواهد داد، بلکه در نتیجه شخصی شادتر خواهید شد.

٧. همراه با شفقت زندگی کنید

هم شما و هم دیگران، نقل‌قول زیر را در ذهن داشته باشید:

«شخص باید پیش از شفقت بیرونی، نسبت به خود شفیق باشد.» دالایی لاما

از نگاه برخی، شفقت هدف زندگی است، چیزی که به آن معنی می‌دهد و آن را به سوی شادمانی کامل هدایت می‌کند.

٨. راهی برای بازگردانیدن بیابید

کاری انجام دهید در حالی که چیزی را به جهان برمی‌‌گردانید، هم به عقاید و هم به اشتیاق‌های خود احترام بگذارید.

با برگردانیدن چیزی، حتماً هدف را در آن کنش درمی‌یابیم. با گسترش بیشتر این فعالیت‌ها، خواهید یافت که زندگی شما معنای بیشتر و هدفی فراسوی آن دارد.

٩. زندگی خود را سبک کنید

با سبک‌سازی زندگی، زمان بیشتری برای انجام چیزی که شما را کامل می‌کند و به زندگی‌تان معنی می‌دهد، خواهید داشت. این کار همچنین می‌تواند استرس را کاهش دهد و زندگی کلی شما را جهت مدیریت آسان‌تر سازد. همچنین بهره‌وری شما را به میزان بسیار زیادی بهبود بخشد.

اگر پیشتر هرگز برای سبک کردن امور تلاش نکرده‌اید، واقعاً یک حالت عالی است. اینجا اشاراتی از لئو بباوتا وجود دارد: ٧٢ ایده برای سبک‌سازی زندگی امروز شما.

١٠. اهداف روزانه را تنظیم کنید

صبح، پیش از آغاز روز، فهرستی از سه هدفی فراهم کنید که آنها را قابل‌تحقق و معنی‌دار می‌یابید. مطمئن شوید که آنها مجموعه‌ی اصول و عقاید شما را رعایت می‌کنند.

نخست از عهده سخت ترین امور برآید! این فهرست را زیاد طولانی ننویسید. با گنجاندن بسیاری از امور در فهرست، احساس تمایل به چند وظیفه خواهید کرد، که این امر خوب نیست، یا احساس گیجی خواهید کرد که این هم خوب نیست.

با کوشش برای انجام کار کمتر، به نتایج بیشتری دست خواهید یافت.

سخن آخر

انجام همه این امور به یکباره ممکن است دلهره‌آور به نظر برسد، اما می‌توانید موضوعی را در یک زمان انتخاب کنید و به آرامی ایده‌ها را در زندگی خود بگنجانید.

زندگی مربوط به سفر است نه مقصد. گذراندن یک زندگی هدفمند هم تکامل و هم معنی به سفرتان می‌بخشد.

بدون امتیاز