پیام معاونت فرهنگی اجتماعی جماعت دعوت و اصلاح در مورد ویروس کرونا

پیام معاونت فرهنگی اجتماعی جماعت دعوت و اصلاح در مورد ویروس کرونا

معاونت فرهنگی اجتماعی جماعت دعوت و اصلاح در مورد ویروس کرونا پیامی منتشر کرد.

متن پیام بە شرح زیر است:

این روزها اخبار مربوط به بیماری واگیردار کووید ۱۹ معروف به ویروس کرونا وضعیت بغرنجی برای هم‌میهنان عزیزمان پدید آورده است که مواجهه با آن به همدلی و اعتماد بیشتر و سنجیدگی و  دوراندیشی افزون‌تر نیازمندیم. ضمن اینکه احتیاط و مراقبت، لازم است نباید طمأنینه و آرامش فکر و ضمیر خود را که لازمه‌ی اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و تصمیمات خردمندانه است از دست بدهیم. در این زمینه توجه به نکات زیر شایسته است:

۱- اخبار و اطلاعات مربوط به بیماری کرونا را از منابع و مراجع معتبر پیگیری کنیم و در هم‌رسانی اخبار، مراقب شایعات باشیم. رفتار درست و سنجیده نیازمند ارزیابی هر موضوعی در ابعاد و اندازه‌ی واقعی آن است؛ منابع غیرموثق و اطلاعات نادرست، ما را از دیدن ابعاد واقعی ماجرا محروم می‌کنند.

۲- زندگی و تندرستی از مواهب گران‌بهای خداوند است که حفظ و مراقبت از آن ضمن اینکه ضرورت عقلی و اخلاقی دارد، یک واجب شرعی و دینی نیز به شمار می‌رود. از این‌رو هر گونه سهل‌انگاری و اهمال‌کاری در نادیده‌گرفتن توصیه‌های پزشکی و بی‌اعتنایی به هُشدارهای مراجع علمی می‌تواند نوعی ناسپاسی و کُفران نعمت قلمداد شود.

۳- در موقعیت‌های خطیر و بغرنج اجتماعی بیش از هر زمان دیگری نیازمند همدلی، از خودگذشتگی و مهارِ آزمندی و خودخواهی هستیم. رعایت احوال قشر کم‌برخوردار و آسیب‌پذیر جامعه و توجه به مسؤولیت اخلاقی و اجتماعی در قبال هم‌نوعان‌مان می‌تواند توان جمعی ما را در این شرایط بالا ببرد.

۴- به منظور پیشگیری از گسترش این بیماری واگیردار مطابق توصیه‌های مؤکد مراجع صالح، لازم است تا جای ممکن از ارتباطات رو در رو، شرکت در تجمعات، حضور در دورهمی‌ها، خریدهای غیرضرور بیرون از منزل و نیز مسافرت بکاهیم. هر گونه ازدحام و گردهمایی انسانی باید تا حدّ ممکن کاهش یابد.

۵- در حالی‌که برای پیشگیری از ابتلا و گسترش این بیماری بسیاری از فعالیت‌ها و ارتباطات بیرون از خانه را محدود می‌کنیم فرصت خوبی در اختیار خواهیم داشت تا به مطالعه‌ی کتاب‌، تماشای فیلم، بازی با کودکان‌مان و نیز تقویت روابط اعضای خانه روی آوریم. می‌توان با استفاده‌ی مناسب از ظرفیت رسانه‌ها، حال و هوای خانه را پُربار و غنی ساخت.


۶- ایمان و توکل همواره در طول حیات به ویژه در مواقع سخت و اوضاع پریشان، اسباب قوّت قلب و سامان دل‌اند. ایمان به اینکه هیچ اتفاقی بدون اراده‌ی خداوند روی نمی‌دهد و اینکه در همه حال باید به او توکل کرد و نیز تقویت باورمان به سرشت ابتلایی جهان قادر است توان عاطفی و روانی ما را بالا ببرد. می‌توانیم هم‌زمان با رعایت کامل اصول بهداشتی، ایمنی روح و روان‌مان را با تلاوت قرآن، ذکر خدا، استغفار و نمازهای خاشعانه، تقویت کنیم. زندگی دنیوی سرای آزمون و ابتلاست و قرآن به آنان که شکیبا و اهل‌توکل‌اند بشارت داده است. 

امیدواریم با حفظ و تقویت اعتماد و همدلی اجتماعی، اتخاذ رفتار مسؤولانه، رعایت توصیه‌های بهداشتی و حفظ آرامش درونی خود، از این موقعیت دشوار به سلامت عبور کنیم.

معاونت فرهنگی اجتماعی جماعت دعوت و اصلاح

۸ اسفند ۱۳۹۸