شیخ ریسونی از علمای مسلمان خواست با عادی‌سازی مخالفت کنند

ترجمه: 
اصلاحوب
شیخ ریسونی از علمای مسلمان خواست با عادی‌سازی مخالفت کنند

شیخ احمد ریسونی رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان در نشست افتتاحیه‌ی چهارمین مجمع عمومی هیأت علمای فلسطین در خارج، از علمای مسلمان خواست با هر گونه محاصره‌ی عادی‌سازی مخالفت کنند.

در چهارمین جلسه‌ی مجمع عمومی هیأت علمای فلسطین در خارج که از طریق برنامه‌ی زوم برگزار شد، شماری از علما و اندیشمندان امت اسلامی شرکت کردند. این نشست دو روز به طول انجامید. شیخ ریسونی افزود عادی‌سازی برخی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی، آرمان فلسطینیان را در معرض نابودی قرار می‌دهد و محاصره‌ی جدیدی بر ضد ملت فلسطین است. ملتی که با تمام مشکلات چون کوه استوار ایستاده است. 

شیخ ریسونی از علمای امت خواست در برابر این محاصره مقابله مثل کنند و اسرائیل و سازش‌کاران را با راه انداختن امواج مردمی، آگاهی دادن و داشتن مواضع محکم در محاصره قرار دهند.

وی با تأکید بر اولویت آرمان فلسطین و هیأت علما افزود: اتحادیه جهانی علمای مسلمان پیش‌قراول جنبش اصلاحی و دعوی است. 

نواف تکروری رئیس هیأت علمای فلسطین در خارج نقش علمای امت در دفاع از حقوق فلسطینیان را ستود و حمایت آنان از این حقوق را نشانه‌ی اصالت آن دانست. 

تکروری با ابراز تأسف از عادی‌سازی برخی از کشورهای عربی با اسرائیل خاطرنشان کرد مخالفت با چنین رویکردی از مهم‌ترین مسؤولیت‌های علمای امت است. 

از سوی دیگر شیخ عکرمه صبری خطیب و امام جمعه‌ی مسجد الاقصی از اهل علم خواست جبهه‌ی عریض و فعالی تشکیل دهند تا بتوانند با وحدت و یک‌پارچگی کسانی را که از چارچوب مصلحت عمومی و ارزش‌های اخلاقی خارج می‌شوند در محاصره قرار دهند.

شیخ صبری در این همایش به هیأت علمای فلسطین پیشنهاد کرد زندگی‌نامه‌ی هفتاد نفر از علمای مسلمان را که وفات کرده‌اند در یک کتاب‌ گردآوری کنند و در نکوداشت و دستاوردهای فکری آنان جزواتی منشتر کنند.

«هیأت علمای فلسطین در خارج» هیأت مستقلی است که علمای فلسطینی را در راستای خدمت به آرمان فلسطین و استفاده از توانمندی علما برای یاری فلسطین در سایه‌ی خود گرد آورده است. 

از نیمه‌ی سپتامبر گذشته اسرائیل با برخی از کشورهای عربی شامل امارات، بحرین، سودان و مراکش روابط همه‌جانبه برقرار کرده است. فلسطینیان بر این باورند تا زمانی که اسرائیل به اشغال اراضی کرانه‌ی باختری و نوار غزه پایان ندهد و با تشکیل کشور مستقل فلسطینی موافقت نکند، هر گونه عادی‌سازی با این رژیم ستم بر فلسطینیان است.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 1 رای)

.:: جدیدترین ::.

كجاى كار مى‌لنگد؟ اجتماعی (1399/12/08)