میلاد پیامبر رأفت و رحمت مبارک

نویسنده: 
فایز طالبی
میلاد پیامبر رأفت و رحمت مبارک

سلام و درود خداوند بر همه‌ی مؤمنان

به مناسبت تولّد آن فرزانه‌ی نورچشم اهل ایمان پیام‌آور آزادی و رحمت که وقاحت ماکرون و امثال او هیچ از فضل و کرمش نمی‌کاهد به خدمت آیه‌ی ۱۲۸ سوره‌ی توبه می‌رویم تا خداوند رحمان رحیم ثنایش گوید: 

«لَقَدْ جَاءَكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَءُوفٌ رَّحِيمٌ» ﴿التوبة: ١٢٨﴾

به راستی که پیامبری از میان خودتان به سوی شما آمده است که هر رنج که شما می‌برید، برای او گران می‌آید، و سخت هواخواه شماست و به مؤمنان رئوف و مهربان است.

خداوند متعال در این آیه، چهار ویژگی برای رسول بیان می‌دارد: 

١- «عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ» زحمت و رنج شما بر او گران می‌آید آن‌چه موجب ذلّت، خواری و پستی در دنیا و در قیامت برایتان روی دهد برای آن سردار رحمت سنگین است و در جهت عزّت و سربلندی اهل ایمان شب وروز نمی‌شناسد.

٢- «حَرِيصٌ عَلَيْكُم» رغبت فراوان دارد تا نداشته‌ها را بدست آورید و او از دستاوردتان محافظت نماید. نسبت به هدایت، خیر و نیکی برایتان حریص است. 

٣- «رَءُوفٌ» اسمی از اسماء خداوند است که به رسول نسبت داده شده: بسیار مهربان است؛ اشاره به توصیه و سفارشهایی است که به اهل ایمان داده تا در مسیر انحراف و گناه قرار نگیرند. 

٤- «رَّحِيمٌ» این هم اسمی از اسماءالحسنی است که هر دو اسم صیغه مبالغه‌اند که به رسول‌الله – صلّی‌الله علیه وسلّم– نسبت داده شده و به معنی «بسیار مهرورز» که تجلّی آن صفت در همه‌ی مخلوقات مشهود است. این صفت هم سفارش و توصیه‌ای است اگر اهل ایمان دچار انحراف و گناه شدند، راه بازگشت و توبه وجود دارد. نام«رَءُوفٌ» برای پیشگیری و اسم «رَّحِيمٌ» برای بعد از انجام گناه بکار رفته است.

بدون امتیاز