اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان به حملات ضدّ اسلامی ماکرون پاسخ داد

اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان به حملات ضدّ اسلامی ماکرون پاسخ داد

 اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان بزرگترین تشکّل مدنی عالمان و دانش‌آموختگان مسلمان در جهان اسلام، به حملات ضدّ اسلامی ایمانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه پاسخ داد.

بنا به گزارش اصلاحوب به نقل از سایت رسمی اتّحادیّه، در این بیانیه آمده است: اسلام دین جاویدان و آیین رحمت و مهربانی است و هر روز بر طرفدارانش افزوده می‌شود. اسلام دچار بحران نیست بلکه بحران در ناآگاهی نسبت به اصول و حقایق اسلامی و دشمنی با امّت مسلمان است. مشکل در فهم و بحران اخلاق است. مشکل در معیارهای دوگانه و اسلام‌هراسی است؛ در حاکمان دست‌پرورد‌ه‌ی استعمارگران و اشغالگران است که قدرت را در کشورهای اسلامی قبضه کرده‌اند. 

اتّحادیّه تأکید می‌کند چنین حملات ناموجه و دهن‌کجی به مقدّسات اسلامی و قرآن و پیامبر مهربانی با سرپوش آزادی که تنها بر ضدّ اسلام و مسلمان انجام می‌گیرد، علّت اصلی تروریسم و نژاد‌پرستی دینی است و مانع هم‌زیستی مسالمت‌آمیز مبتنی بر احترام به همه‌ی ادیان می‌شود. 

اتّحادیّه می‌پرسد در کشور نور و زیبایی اگر مسلمانان مجبور شوند که پیمان سکولاریسم را امضا کنند، سرنوشت آزادی چه می‌شود؟

 هماهنگی با توسّل به زور ممکن نیست و یکپارچگی به اجبار محقّق نمی‌شود؛ هم‌زیستی با زور و اجبار و محدود کردن آزادی و حقوق دیگران و به حاشیه راندن آنان شکل نخواهد گرفت؛ بلکه در سایه‌ی عدالت و برابری و آزادی مسؤولانه برای همگان شکل می‌گیرد بدون این‌که در دین و نژاد تبعیضی قائل شوند. 

مسلمانان به جز شمار اندکی که ساخته‌ی دستگاه‌های اطّلاعاتی بین‌المللی و منطقه‌ای هستند، به احترام به قوانین و پایبندی به عهد و پیمان باور دارند و این رویکرد از دین‌شان سرچشمه می‌گیرد. خدای متعال می‌فرماید:

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَوْفُوا بِالْعُقُودِ» [المائدة :١] اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، به قراردادها[ى خود] وفا كنيد. 

 «وَأَوْفُوا بِالْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ كَانَ مَسْئُولًا» [الاسراء: ٣٤] و به پيمان [خود] وفا كنيد، زيرا كه از پيمان پرسش خواهد شد.

مسلمانان به همه‌ی اصول انسانی مشترک و قواعد هم‌زیستی مسالمت‌آمیز تا زمانی که آزادی همگان را مراعات کند باور دارند. زیرا دین آنان دین رحمت و مهربان و عزّت برای همگان است. قرآن کریم انسان‌ها را این‌گونه مورد خطاب قرار می‌دهد: 

«یا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا ۚ إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ» [الحجرات:١٣]

اى مردم، ما شما را از مرد و زنى آفريديم، و شما را ملّت ملّت و قبيله قبيله گردانيديم تا با يكديگر شناسايى متقابل حاصل كنيد. در حقيقت ارجمندترين شما نزد خدا پرهيزگارترين شماست. بى‌ترديد، خداوند داناى آگاه است.

در پایان باید گفت این‌گونه حملات علیه اسلام که احساسات یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون مسلمان را جریحه‌دار می‌کند، تنها با افکار قرون وسطی هم‌خوانی دارد. افکاری که اروپا را با جنگ‌های صلیبی درگیر کرد (صلاح‌الدّین آن را جنگ فرنگ نامید و گفت این جنگ صلیب نیست؛ بلکه جنگ اقتصادی و بهره‌کشی است و سیّدنا مسیح از آن بری است زیرا او رهبر گذشت و مدارا بود) این جنگ‌ها نتیجه‌ای جز خون‌ریزی و ویرانی در بر نداشت. 

ما شما و امثال شما را به مسائلی فراتر از این درگیری‌های نژادی فرا می‌خوانیم؛ شما را به اصول مشترک هم‌زیستی مسالمت‌آمیز دعوت می‌کنیم. به فراهم کردن آزادی برای همگان؛ به ارتباط مثبت و مبتنی بر احترام به ویژگی‌های هر قوم و دین و رنگ دعوت می‌کنیم. خدای متعال می‌فرماید: 

«قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ تَعَالَوْا إِلَى كَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَيْنَنَا وبينكم... » [آل عمران: ٦٤]

بگو: اى اهل كتاب، بياييد بر سر سخنى كه ميان ما و شما يكسان است بايستيم...

 مشترکات فراوان هستند و مسائل اختلافی می‌تواند زمینه‌ای برای گفت‌وگوی سازنده باشد نه این‌که باعث تحمیل عقیده و باور شود. 

مسلمانان ظلم و سرکوب و اشغالگری‌های گذشته را فراموش نکرده‌اند که فرانسه هم سهم بزرگی در آن داشت و نیروهای فرانسوی هم‌چنان در آفریقا از تاراج ثروت‌ها و رژیم‌های فاسد و خودکامه حمایت می‌کنند. مسلمانان امروز هم از سلطه و استکبار و مبارزه با اسلام معتدل و میانه‌رو رنج‌ می‌برند. 

ما از رهیافت دین‌مان که دین صلح و امنیّت و آرامش است، همگان را به تلاش برای تحقّق صلح و آشتی و فراهم شدن امنیّت و آرامش عمومی دعوت می‌کنیم و از آنان می‌خواهیم از جنگ و درگیری و دامن زدن به موضوعات اختلافی و مسائل نژادی که آتش فتنه را شعله‌ورتر و مشکلات و مصائب را دو چندان می‌کند بپرهیزند.

اسلام انسان‌ها را به آشتی کامل فرا می‌خواند زیرا برای همگان سودمندتر و مناسب‌تر است و غیر از این یعنی پیمودن راه شرارت و شیوه‌ی شیطانی. خدای متعال تمام مؤمنان را مورد خطاب قرار می‌دهد و می‌فرماید: 

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِي السِّلْمِ كَافَّةً وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ ۚ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ» [البقرة : ٢٠٨]

اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، همگى به اطاعت [خدا] درآييد، و گامهاى شيطان را دنبال مكنيد كه او براى شما دشمنى آشكار است.

 

دکتر علی قره داغی(دبیرکلّ)         دکتر احمد ریسونی(رئیس اتّحادیه) 

         

بدون امتیاز