موضع دکتر ریسونی نسبت به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و مشارکت در کنست

ترجمه: 
اصلاحوب
موضع دکتر ریسونی نسبت به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و مشارکت در کنست

-  شما در جایی فرمودید هر کس به قدس سفر کند نمی‌توان گفت که خواهان عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی است و تشریح کردید که هدف از سفر به موضع شرعی و سیاسی فرد بستگی دارد. در همین زمینه خبرنگار فلسطینی پرسید چه چیزی در وضعیت اشغالگران و موضع‌ مسلمانان نسبت به آن تغییر کرده است که قرار است نسبت به سفر به قدس بازبینی صورت گیرد؟ به طوری که گاهی به معنی عادی‌سازی روابط و گاهی به صورت دیگر تعبیر می‌شود؟ وانگهی چه کسی می‌تواند نیت مردم را ملاک قضاوت قرار دهد؟ به ویژه این که اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان و الازهر و دیگر نهادها پیشتر با این مسأله مخالفت می‌کردند. توضیح شما چیست؟

-  چیزی که تغییر کرده است و لازم است تغییر کند روش تفکّر است؛ ما نخست باید عقل‌هایمان را از جمود و رکود آزاد کنیم و آزاداندیش باشیم و بدون ترس فکر کنیم. به فرد مخالف اجازه دهیم تا نظرش را بیان کند و به جای این که در حرفش بپریم و مجال صحبت را از او بگیریم، به نظرش گوش دهیم. شما هم پیش از آن که مطلب بنده را منتشر کنید، در مقام پاسخ به بنده مقاله‌ای را منتشر و سخنم را تحریف کردید. اما پیرامون موضوع سفر به قدس آنچه گفتم ذمه‌ام را پاک کردم و مسؤولیتم را انجام دادم؛ مبارزه‌ی دایمی من با دشمن صهیونیستی است نه با فلسطینینان یا خبرنگاران؛ اگر چه برخی از آنان سخنم را تحریف کرده‌اند و چیزی بر آن افزوده‌اند و مصادره‌ به مطلوب کرده‌اند.

-  شما گفتید که شخصاً سیاست بی‌طرفی را قبول ندارید و گفتید که می‌توان از شرکت در انتخابات به عنوان ابزار فشاری بر ضدّ رژیم اشغالگر استفاده کرد؛ آیا به این معناست که شما قائل به ورود به کنست از طریق انتخابات هستید؟ 

-  در خصوص مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات اسرائیل دو قاعده را ذکر کردم: نخست این که صلاح مملکت خود خسروان دانند و دوم این که من در اصل به جای سیاست انفعالی و بی‌طرفانه با حضور فعّال و تأثیرگذاری در روند حوادث موافقم. در قرآن کریم نیز می‌خوانیم: 

«قَالَ رَجُلَانِ مِنَ الَّذِينَ يَخَافُونَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمَا ادْخُلُوا عَلَيْهِمُ الْبَابَ فَإِذَا دَخَلْتُمُوهُ فَإِنَّكُمْ غَالِبُونَ وَعَلَى اللَّهِ فَتَوَكَّلُوا إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ» [مائده: ٢٣] 

دو مرد از [زمره‌] كسانى كه [از خدا] مى‌ترسيدند و خدا به آنان نعمت داده بود، گفتند: از آن دروازه بر ايشان [بتازيد و] وارد شويد؛ كه اگر از آن، درآمديد قطعاً پيروز خواهيد شد، و اگر مؤمنيد، به خدا توكل كنيد.

اما اجرای این کار و برآورد میدانی آن به مردم همان منطقه بستگی دارد. من چیزی در این خصوص نگفته‌ام و نمی‌گویم و هر کس چیزی به من نسبت دهد او را به خدا می‌سپارم. 

-  استاد گرامی حتماً در جریان هستید که این اظهارات شما هم‌زمان با شعار عادی‌سازی روابط مطرح می‌شود و این شعار بیشتر از سوی دولت‌هایی سر داده می‌شود که پیشتر در سنگر ممانعت قرار داشتند و پیشنهاد شما هم بیش از همه به آب به آسیاب دشمن می‌ریزد و به سود برنامه‌های اسرائیل است تا فلسطینیان.

-  اگر ما در وضعیتی قرار داریم که هنوز فرق بین عادی‌سازی روابط با مقاومت را نمی‌دانیم و هنوز بین کسانی که به قصد آبادی و کمک به فلسطینیان به قدس سفر می‌کنند و کسانی که به قصد خدمت به اشغالگران به آنجا می‌روند تفاوتی قائل نیستیم، پس باید از مردم عوام و پیران این دیار بپرسیم که فطرت‌شان سالم‌تر و صداقت‌شان بیشتر است. 

بدون امتیاز