نخستین دورەی مسابقەی قرآنی«ٳقرٲ» برگزار شد

نخستین دورەی مسابقەی قرآنی«ٳقرٲ» برگزار شد
اولین دوره‌ی مسابقه‌ی قرآن «ٳقرأ» برای قاریان قرآن در سطح استان‌های کردنشین به صورت اینترنتی برگزار شد.
بنا به گزارش اصلاحوب، این مسابقه توسط مجمع قرآن سنندج که قریب به ۲۰ سال است در سنندج در زمینه‌های مختلف قرانی فعالیت دارد، برگزار شد.
شرکت‌کنندگان در ۵ بخش مختلف به رقابت پرداختند.
این ۵ بخش عبارت بودند از؛
۱- رشته‌ی تحقیق برای برادران بالای ۱۶ سال
۲- رشته‌ی ترتیل برادران بالای ۱۶ سال
۳- رشته‌ی ترتیل برادران زیر ۱۶ سال
۴- رشته‌ی ترتیل خواهران بالای ۱۶ سال
۵- رشته‌ی ترتیل خواهران زیر ۱۶ سال.
در مجموع حدود ۲۹۰ نفر از برادران و خواهران کردزبان از شهرهای مختلف ایران در این مسابقه شرکت کردند که تعداد ۴۳ نفر از آنان در بخش‌های مختلف به فینال راه پیدا کردند.
از میان فینالیست‌ها هم در هر بخش نفرات برتر انتخاب شدند و جوایزی به آنان تعلق گرفت.
امین اسدی قاری بین‌المللی و از مسؤولان مجمع قرآن سنندج در گفت‌وگو با اصلاحوب گفت: به لطف الله متعال، تقریباً از تمامی شهرهای کردنشین شرکت‌کننده داشتیم، اما بیشترین شرکت‌کننده از شهرهای سنندج، کامیاران و دیواندره بودند.
وی افزود: در مرحله‌ی مقدماتی قاریان کلیپی تصویری به مدت یک دقیقه از تلاوت خود را با واتساپ برای من فرستادند، بعد از اتمام مهلت مرحله‌ی مقدماتی داوران، تلاوتها را بررسی کرده و فینالیست‌ها را مشخص کردند.
در مرحله‌ی فینال نیز رشته‌ی برای رشته‌ی تحقیق، آیات ۲۲ تا ۲۶ سوره‌ی لقمان برای تلاوت تعیین شد که با واتساپ ارسال کردند و برای رشته‌ی ترتیل برادران و خواهران بالای ۱۶ سال همان سوره‌ی لقمان آیات ۳۰ تا ۳۴ تعیین گردید که آنهم با واتساپ برای داوری ارسال کردند.
اسدی ادامه داد:
برای پسران و دختران زیر ۱۶ سال هم آیات ۲۲ تا ۳۱ سوره‌ی مبارکه انسان تعیین شد که آن عزیران هم کلیپ‌های تصویری خود را با واتساپ برای داوری ارسال کردند.
آقای اسدی درباره‌ی جوایز نفرات برتر گفت:
نفر اول ۶۰۰ هزار تومان
نفر دوم ۴۰۰ هزار تومان
نفر سوم ۳۰۰ هزار تومان
جوایز برندگان غیر سنندجی به حساب آنان واریز شد و جوایز برندگان سنندجی طیّ مراسمی احتمالاً در همین هفته در محل مجمع قرآن سنندج تقدیم آنان می‌شود.
وی هدف از برگزاری مسابقه را آشنایی بیشتر با قاریان سایر شهرهای کردنشین، پیدا کردن استعدادهای موجود در شهرهای دیگر، قرآنی کردن فضای مجازی در کنار سایر فضاهای دیگر موجود در اینستاگرام، استفاده‌ی بهینه و مطلوب از فضای مجازی برای برگزاری مسابقات قران و تلاوت قران کریم.
وی نشان دادن توانایی‌ها و پنانیسل‌های موجود قرآنی کردستان به مردم، ایجاد رغبت و شور و شوق در تمامی سنین برای تلاوت قرآن و تمرین تلاوت، ایجاد زمینه‌ی حضور خواهران برای تلاوت قرآن و نشان دادن توانایی‌های خود در زمینه‌ی تلاوت قرآن و ایجاد طرحی نوین برای برگزاری مسابقات قرآن و خارج کردن آن از طرح سنتی آن با هدف مشارکت بیشتر و راحت‌تر قاریان را اهداف برگزاری مسابقه عنوان کرد.
وی در پایان افزود: تمامی تلاوت‌های دور مقدماتی و گوشه‌ای از تلاوت‌های مرحله‌ی فینال هم(منهای تلاوت خواهران بالای ۱۶ سال) برای بازدید عموم در صفحه‌ی اینستاگرام قرار گرفته است.
بدون امتیاز