کمک به مراکز خیریه‌ و توانبخشی به‌جای هزینه‌های گزاف سور عروسی

کمک به مراکز خیریه‌ و توانبخشی به‌جای هزینه‌های گزاف سور عروسی

خانواده‌ی عبّاسی در اقدامی خداپسندانه، هزینه‌ی مراسم عروسی دخترشان را به مراکز خیریه و توانبخشی شهرستان مهاباد اهدا کردند.

مهندس صلاح‌الدّین عبّاسی پدر عروس در گفت‌وگو با اصلاحوب هدف از عمل را فرهنگ‌سازی عنوان کرد. وی در ادامه افزود: برایم مقدور بود به روال عادی مراسم عروسی دخترم را در یک تالار و با حضور هزاران مهمان، مفصّل و پرطمطراق، برگزار کنم؛ امّا افتخاری در این روش ندیدم. از چندین نفر از دوستان و بستگان در مورد هزینه‌ی آن سؤال کردم. 

پاسخها: (هزینه نداشت، مهمانها با هدیه جبران کردند، تازه حدود سه میلیون سود کردم، دریافتی مهمانها بیشتر از مخارج بود ـ ۴میلیون، ۸میلیون، ۱۲میلیون از جیب خودم گذاشتم، بقیه را هدایای مهمانها جبران کردند.) 

وی درباب چگونگی تصمیم خویش افزود: من حداکثر هزینه‌ی جیب خود را بیش از همه، یعنی پانزده میلیون تومان در نظر گرفتم و بصورت چک نقد به آن مراکز اهدا کردم.

مهندس عباسی درباره‌ی چگونگی برگزاری مراسم گفت: پس از عقد ساده و شرعی با حضور چند نفر، بدون هیچ مراسم و مهمانی، من و مادرش دست دخترمان را در دست شوهرش گذاشتیم و با دعای خیر و آرزوی خوشبختی و داشتن هرچه زودتر فرزندان سالم و صالح، روانه‌ی خانه‌ی زیبا و تعمیر شده و آراسته‌شده‌ی خودشان کردیم.

این فعال مدنی ابراز امیدواری کرد که این فرهنگ، در میان مردم انتشار پیدا کند. مشکلات تالار، ایجاد محیط و زمینه‌ی معصیت و گناه، گلایه، برخورد، آلودگی صوتی، هدر رفتن هزاران ساعت عمر شریف انسان، توقّع از دیگران، ریا و خودنمایی، اسراف و تبذیر، تحمیل و تحمّل هزینه، ریخت‌وپاش، شادی مصنوعی، امکان خطر و تصادف، خستگی و... جای خود را به ساده‌سازی و کمک به تشکیل زندگی زوج‌های جوان بدهد. 

وی به همگان سفارش کرد که هزینه‌های گزاف اینگونه مراسم‌ها را به این مراکز نیازمند بدهند و اضافه کرد: اگر در هر ماه ۲۰ مراسم عروسی از این سنت حسنه، پیروی کنند هر یک از مراکز توانبخشی، ماهیانه ۶۰میلیون تومان دریافت می‌کنند. هزینه‌شان تٲمین می‌شود. 

وی درباب خوشبختی خانوادگی افزود: بدون شک مراسم پر زرق و برق و هزینه‌ی زیاد و مهریه‌ی کلان خوشبختی نمی‌آورد و کانون خانواده‌ی نوپا را گرم نمی‌کند. ای بسا خود، ریشه‌ی اختلافات و فروپاشی این کانون می‌شود. راه‌های شاد شدن و شاد کردن و شادی کردن و شادزیستن واقعی و اصیل را برای خود و دیگران پیدا کنیم. دعای خیرتان را کادوی آنان کنید.

وی در پایان گفت: انتظار دارم ضمن دعا کردن برای خوشبختی و عاقبت به‌خیری این خانواده‌ی نوپا و این زوج جوان، در ترویج و پخش این فرهنگ جدّیّت به خرج دهید.

بدون امتیاز