اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان شهادت دکتر مرسی را تسلیت گفت

ترجمه: 
اصلاحوب
اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان شهادت دکتر مرسی را تسلیت گفت

اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان شهادت دکتر محمّد مرسی رئيس‌جمهورمنتخب مردم مصر را که جان خود را در راه آزادی و سربلندی امّت و ملّتش فدا کرد تسلیت گفت و رژیم کودتا را مسؤول بازداشت ظالمانه و شکنجه و محرومیت از درمان و ابتدایی‌ترین حقوق انسانی دانست. 

اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان با اندوه و نگرانی عمیق خبر شهادت دکتر محمّد مرسی را دریافت کرد. دکتر مرسی اوّلین رئيس‌جمهورمنتخب مردم که خدای متعال هم او را به عنوان شهید مظلوم انتخاب کرد؛ او نخستین رئیس‌جمهوری است که در راه حقّ و آزادی و مطالبات امّت و در رأس آن مسأله‌ی فلسطین جانانه ایستاد و سربلند از دنیا رفت.

وضعیت دکتر مرسی لکّه‌ی ننگی بر پیشانی کودتاچیان و همراهان و همیاران‌شان است و همه‌ی آنان مسؤول وضعیت بغرنج مصر پس از کودتا هستند. بی‌شک خونهای پاک شهدای رابعه و دیگر شهدای مصر مایه‌ی نفرین و لعنت آنان خواهد بود.  

اتّحادیّه همواره یار و یاور حق و مخالف ظلم و ستم و کودتا بر ضدّ قانون و مشروعیت در هر و جا و مکانی بوده است و با تمام کسانی که کرامت و حقوق و آزادی انسان‌ها را زیر پا می‌گذارند مخالف است. از نگاه ما بیان این امر بر علما واجب است اگر چه هزینه‌اش گزاف باشد: 

«الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّهِ حَسِيبًا» [احزاب: ٣٩]

همان كسانى كه پيامهاى خدا را ابلاغ مى‌كنند و از او مى‌ترسند و از هيچ كس جز خدا بيم ندارند. و خدا براى حسابرسى كفايت مى‌كند.

به همین خاطر نسبت به پیامدهای ظلم و ستم و سرکشی بر امت هشدار می‌دهیم و اگر کسی به واجب امر به معروف و نهی از منکر توجّه نکند بیم آن می‌رود که به هلاک و فتنه دچار شود که خدای متعال می‌فرماید: 

«قُلْ أَرَأَيْتَكُمْ إِنْ أَتَاكُمْ عَذَابُ اللَّهِ بَغْتَةً أَوْ جَهْرَةً هَلْ يُهْلَكُ إِلَّا الْقَوْمُ الظَّالِمُونَ»  [انعام: ٤٧]

بگو: به نظر شما، اگر عذاب خدا ناگهان يا آشكارا به شما برسد، آيا جز گروه ستمگران [كسى‌] هلاك خواهد شد؟

«وَاتَّقُوا فِتْنَةً لَّا تُصِيبَنَّ الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنكُمْ خَاصَّةً ۖ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ» [انفال: ٢٥] 

و از فتنه‌اى كه تنها به ستمكاران شما نمى‌رسد بترسيد و بدانيد كه خدا سخت‌كيفر است.

از خداوند بزرگ می‌خواهیم دکتر مرسی این رادمرد نستوه را در زمره‌ی شهداء پذیرا باشد و با انبیاء و صدّیقین محشور فرماید:  

«وَمَن يُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَٰئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِم مِّنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِينَ ۚ وَحَسُنَ أُولَٰئِكَ رَفِيقًا (٦٩) ذَٰلِكَ الْفَضْلُ مِنَ اللَّهِ ۚ وَكَفَىٰ بِاللَّهِ عَلِيمًا» [نساء: ٧٠]

و كسانى كه از خدا و پيامبر اطاعت كنند، در زمره كسانى خواهند بود كه خدا ايشان را گرامى داشته [يعنى‌] با پيامبران و راستان و شهيدان و شايستگانند و آنان چه نيكو همدمانند. اين تفضّل از جانب خداست و خدا بس داناست.

«إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ»

دکتر علی قره‌داغی             دکتر احمد ریسونی

دبیرکلّ                  رئیس اتّحادیه

بدون امتیاز