باز هم ثمر تلخ فرهنگ توهین و دشنام!

نویسنده: 
جلیل بهرامی‌نیا
باز هم ثمر تلخ فرهنگ توهین و دشنام!
بار دیگر درخت شوم تعصب و دگرستیزی میوه داد و این بار از شبکه پنج سیمای جمهوری اسلامی و از زبان یک مداح، به خلفای راشدین و مادر مؤمنان حضرت عایشه صدیقه-رضی الله عنهم - توهین شد؛ مدّاحی که در اصل خودش نیز قربانی تربیت غلط و لذا پیش از همه مستحق ترحّم است!
نوع تعامل با مخالفان فکری-سیاسی و هویت‌های متفاوت، یکی از وجوه بنیادین نگرش و فرهنگ اجتماعی است که ربط مستقیمی به سطح رشد فکری و فرهنگی دارد؛ توسل به توهین و دشنام، شاخصه فرهنگ‌های بدوی و  حقیرانه‌ترین شیوه تعامل با مخالفان و ترکیبی از کینه‌ی پایدار و توهّم مالکیت حقیقت است؛راست است که فرهنگ جوامع بشری به انواع علل فردی و اجتماعی، نوعاً  پالودگی و پیراستگی ناب ندارند و معمولاً وجود سطحی از رذایل در آنها طبیعی است، اما انتخاب لجن مالی و بهتان و وقاحت به عنوان روش تعامل با مخالفان و ترویج و تئوریزه کردن آن، نشان از آلودگی و بیماری مزمن فرهنگی است و با بالندگی اخلاقی و فرهنگی، منافات دارد؛ نمونه‌ی یک فرد رشید و بالیده در تعامل با مخالفان، حضرت علی (رض ) است که خوشبختانه باور و بلکه تأکید ایشان بر اخوّت دینی مخالفان نظامی‌اش و منع صریح توهین و دشنام به آنان، در منابع تاریخی، مضبوط و موجود است و حجّتی قاطع است علیه مدعیانی که به نام فرهنگ علوی، به ترویج تکفیر و توهین می‌پردازند!
حقیقتاً برای یک مردم متمدن و کشوری که از حیث سوابق تمدنی، یکی از اصلی‌ترین گهواره‌های تمدن بشر است، مایه‌ی شرم است که مقبولیت توهین به اصحاب و همسر واپسین پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم و مقدسات یکی از بزرگترین ادیان دنیا، چنان عادی شود که پرهیز از آن محتاج هوشیاری و برنامه‌ریزی و تذکر قبلی باشد؛ همه‌ی کسانی که با الفبای مسلمانی آشنا باشند می‌دانند که به فرموده‌ی حضرت رسول، مؤمن به واسطه‌ی برخورداری از شکوفایی ایمانی، اهل طعن و لعن و دشنام و بدزبانی نیست و ادب، سرلوحه‌ی دینداری و فرهیختگی است؛ لذا جا دارد در این روزگار که عصر دهکده‌ی جهانی است و نگرش‌ها و فرهنگ جوامع، به سرعت پخش و در معرض داوری واقع می‌شود، عقلای قوم به ارزیابی و بازسازی محتوای فرهنگ خویش بپردازند و آمیزه‌های ضداخلاقی و ضد انسانی را که بر اثر ناملایمات تاریخی نفوذ کرده‌اند، شناسایی و در پرتو استانداردهای قرآنی و موازین اخلاقی پاکسازی کنند و محتوا و شیوه‌ی جدیدی از تربیت را جایگزین کنند تا با تمهید بستر فرهنگی مناسب، امکان همزیستی در عین ناهمگونی و ناهمکیشی برای جامعه و کشور فراهم آید! 
به امید چنان روز!
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
اله مرادمحمدی فعال قرآنی (مهمان)
1398/03/04

جناب آقای شهاب نادری نماینده محترم اورامانات لطفاپیگیری نمایید.

چندروزپیش دریک برنامه زنده درشبکه 5صداوسیمای ملی به خلفای راشد حضرات ابوبکروعمروعثمان رضی الله عنه ومادرمومنان حضرت عایشه صدیقه توسط یک مداح هتاک توهین واسائه ادب شد.
این اولین بارنیست قلب یک میلیارد مسلمان اینچنین جریحه داروبااحساسات اهل سنت بازی مینمایند.
چندمدت پیش اگرباشایان مصلح برخوردمیشد حالا شاهداین اهانت سخیف نبودیم.
سال گذشته رهبرانقلاب درخصوص اهانت به همسران پیامبرگرامی چنین فرمودند:
هرکسی به امهات المومنین اهانت کندهرکدامشان باشندبه پیغمبرعظیم الشان اهانت نموده است واین رامن قاطعانه عرض میکنم

همچنین درقانون مجازات اسلامی ماده 513به صراحت آمده است اهانت به مقدسات اسلامی درصورتی که جرم ارتکابی مشمول حکم سب النبی باشد مجازاتش اعدام است.

طبق نص صریح قرآن :
الأحزاب
النَّبِيُّ أَوْلَىٰ بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنفُسِهِمْ وَأَزْوَاجُهُ أُمَّهَاتُهُمْ
ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ، ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻣﺆﻣﻨﺎﻥ ﺍﺯ ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ ﺍﻭﻟﻲ ﻭ ﺳﺰﺍﻭﺍﺭﺗﺮ ﺍﺳﺖ ، ﻭ ﻫﻤﺴﺮﺍﻧﺶ [ﺣﺮﻣﺖ ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﺑﻪ ﻣﻨﺰﻟﻪ ] ﻣﺎﺩﺭﺍﻥ ﺁﻧﺎﻧﻨﺪ

حال وقتی این فردگمراه به همسر گرامی رسول الله اهانت می نماید درواقع به شخص رسول الله اهانت نموده است .مگرنه اینکه خداوندمتعال درسوره مبارکه نورمی فرماید:

النور
الْخَبِيثَاتُ لِلْخَبِيثِينَ وَالْخَبِيثُونَ لِلْخَبِيثَاتِ وَالطَّيِّبَاتُ لِلطَّيِّبِينَ وَالطَّيِّبُونَ لِلطَّيِّبَاتِ أُولَٰئِكَ مُبَرَّءُونَ مِمَّا يَقُولُونَ لَهُم مَّغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِيمٌ
ﺯﻧﺎﻥ ﭘﻠﻴﺪ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﭘﻠﻴﺪ ﻭ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﭘﻠﻴﺪ ﺑﺮﺍﻱ ﺯﻧﺎﻥ ﭘﻠﻴﺪﻧﺪ ، ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﭘﺎﻙ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﭘﺎﻙ ﻭ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﭘﺎﻙ ﺑﺮﺍﻱ ﺯﻧﺎﻥ ﭘﺎﻙ ﺍﻧﺪ ، ﺍﻳﻦ ﭘﺎﻛﺎﻥ ﺍﺯ ﺳﺨﻨﺎﻥ ﻧﺎﺭﻭﺍﻳﻲ ﻛﻪ [ ﺗﻬﻤﺖ ﺯﻧﻨﺪﮔﺎﻥ ] ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺁﻧﺎﻥ ﻣﻰ ﮔﻮﻳﻨﺪ ، ﻣﺒﺮّﺍ ﻭ ﭘﺎﻙ ﻫﺴﺘﻨﺪ ، ﺑﺮﺍﻱ ﺁﻧﺎﻥ ﺁﻣﺮﺯﺵ ﻭ ﺭﺯﻕ ﻧﻴﻜﻮﻳﻲ ﺍﺳﺖ .(٢٦)
وقتی این مداح نابخردبرای حمیرای رسول لفظ حرامزاده رابکارمی برد آیااین اهانت به قرآن نیست ؟
آیااین توهین به پیامبرگرامی نیست؟
مگرنه اینکه خداوند میفرماید زنان پاکدامن برای مردان پاکدامن وزنان پلید برای مردان پلید!!!
اگر عایشه صدیقه ی طاهره حرام زاده است العیاذبالله ومعاذالله چگونه به همسری پیامبری که معصوم وپاکدامن است انتخاب شده است وخداوندبااین وصلت مخالفت ننموده وازطریق وحی به رسولش اعلام ننموده است.

آیااین توهین به بیت مکرم نبی رحمت توهین به شخص رسول الله نیست وآیا توهین آشکاربه رسول الله مصداق بارزسب النبی نمی باشد؟
آیادرمقطع حساسی که آمریکای خبیث به منطقه لشکرکشی نموده ومرتبا ایران اسلامی راتهدید می نماید پخش اینگونه برنامه های تفرقه برانگیز چه توجیهی دارد ؟

مگرنه اینکه امام راحل فرمودند کسانی که بین شیعه وسنی تفرقه اندازی میکنند نه شیعه هستندونه سنی.
جناب آقای نادری درمقام نمایندگی مردم شریف ومتدین اورامانات به جد پیگیر این اهانت وتوهین آشکاربه ساحت مقدس رسول گرامی وهمسرپاکش واصحاب کرام بوده وتابرخوردقاطع قضایی بااین مداح هتاک قضیه راپیگیری نمایند.
یقینا مردم بافرهنگ ومتدین اورامانات حساسیت شمارا درخصوص این اهانت آشکاربه مقدسات اهل سنت وجماعت رصدخواهند نمود وقطع یقین اقدامات شما رادرخصوص برخوردقاطع باعوامل دخیل دراین قضیه ازیادنخواهند برد.

2
محمود رستمی تبار (مهمان)
1398/03/04

جلوگیری از تکرار اهانت های وحدت شکنانه

يعِظُكُمُ اللَّهُ أَنْ تَعُودُوا لِمِثْلِهِ أَبَدًا إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ ﴿نور, ۱۷﴾
خدا اندرزتان مى‏ دهد كه اگر مؤمنيد, ديگر هيچ گاه مثل آن را تكرار نكنيد.

هر از چند گاهی در پس پرده و یا با کنایه و یا با صراحت از آنتن رسانه ملی و دیگر محافل جملاتی از افواهی خارج می شود که به جهت آماج قرار دادن وحدت ملی و دینی جامعه ایران, نه تنها از تیر های شیطان و شیاطین مسموم ترند بلگه گویندگان آن شامل عتاب شدیدی هستند که در آیه 17 سوره مبارکه نور خطاب به تهمت زنندگان به زنان و مردان مومن و بطور خاص ام المومنین عایشه رضی الله تعالی عنها است.

ضمن محکوم نمودن چنین یاوه گویی های که متاسفانه از رسانه ملی هم بطور زنده پخش می شوند انتظاراتی از مجمع نمایندگان اهل سنت در مجلس شورای اسلامی وجود دارد. امید است در قبال مردم و موکلان خویش به وظیفه خود عمل نمایند.

١- علیرغم وجود یک قانون کلی در مورد اهانت به مقدسات دینی طرحی را برای جلوگیری از تکرار این نوع سخنان وحدت شکن تهیه و حداقل در دستور کار مجلس قرار دهند.

٢- بعنوان وکلای مجلس از طرف جامعه اهل سنت کشور و برای حفظ اقتدار ایران اسلامی با طرح شکایت این افراد را به محاکم عادله قضایی بکشانند.

٣- ریاست صدا و سیما بعلت عدم عذر خواهی شخصی و تفویض آن به مدیر شبکه مربوطه و به خطر انداختن امنیت ملی کشور و اهانت به اعتقادات دینی و قرآنی بخش بزرگی از ملت ایران و نادیده گرفتن منویات رهبری مواخذه گردد.

امید است همه مداحان و منبریان و قلم بدستان آیه فوق را که براساس اسناد تاریخی و نظر همه مفسران عادل در خصوص طهارت و پاکدامنی ام المومنین عایشه نازل شده است, نصب العین خود قرار دهند و خود را شامل این عتاب شدید خدواند تعالی قرار ندهند که إِنَّ بَطْشَ رَبِّكَ لَشَدِيدٌ ﴿بروج,۱۲﴾.