همایش تجلیل از مربّیان نمونه‌ی استان آذربایجان غربی برگزار شد

همایش تجلیل از مربّیان نمونه‌ی استان آذربایجان غربی برگزار شد

«همایش تجلیل از مربّیان نمونه‌ی استان آذربایجان غربی» با حضور تنی چند از مسؤولان رده‌های مختلف جماعت و مربّیان منتخب استان، روز یکشنبه ١اردیبهشت ١٣٩٨ در مهاباد برگزار شد.

بنا به گزارش اصلاحوب، جلال معروفیان عضو شورای مرکزی جماعت، در سخنانی مربّیان را رهبران پنهان جماعت دانست که باید خودسازی و تبدیل شدن به شخصیت را وجهه‌ی همّت خود قرار دهند و طیّ این فرایند را مستلزم سلامتی، اخلاق حسنه، سواد تخصّصی، تولید فکر، ایجاد تأثیر وتغییر ازسوی مربّیان ذکر کرد. وی اعتماد به رهبران، اجتناب از موضع‌گیری غیرمرتبط به حوزه‌ی مسؤولیت، کانالیزه کردن انتقادات و پیشنهادات و نظم و انضباط کاری و سازمانی را به مثابه‌ی عوامل موفّقیّت در امر تربیت برشمرد.

 دکترسید احمد هاشمی معاون تربیتی مرکزی جماعت نیز در سخنانی، با بیان ارجمندی امر دعوت الی الله و با استناد به آیه‌ی سی‌ام سوره‌ی مبارکه‌ی فصّلت «إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ»، منزلت ایمان واستقامت و نیز پاداش دنیوی و اخروی امر دعوت را برای حاضران تشریح و بر لزوم خیرخواهی دعوتگران و مربّیان برای همه‌ی انسان‌ها به عنوان رسالت اصلی انبیاء و دعوت الی الله تأکید کرد.

در این همایش، عبدالکریم عزیززاده مسؤول هیأت اجرایی استان ضمن خیرمقدم به حضّار و تشکّر از مجریان همایش، سخنان خود رابا بیان اهمّیّت دعوت به سوی خدا در دنیای امروز، شروع  و با ذکر ده عامل کم‌اقبالی جامعه به ویژه جوانان از دعوت اسلامی ادامه داد و با بیان ده راهکار تأثیرگذاری در فرایند دعوت به پایان برد.

دلیر عباسی نویسنده و عضو کنگره‌ی چهارم جماعت دیگر سخنران همایش بود که «رابطه‌ی مقاصد شریعت و تربیت»را به بحث گذاشت. وی آگاهی از مقاصد شریعت برای توانمندی مربّیان را ضروری دانست وبا بازخوانی دیدگاه مقاصدی شیخ بن عاشوردر خصوص مقاصد سه‌گانه‌ی صلاح فردی، جمعی و جهانی، مصادیق هر کدام را برشمرد و در پایان تفاوت تربیت و شبه تربیت را بیان نمود.

رحمت دمنده مسؤول معاونت تربیتی استان، گزارش فعّالیّت‌های چهار ساله‌ی آن معاونت را در قالب نمایش اسلایدهای مرتبط، توضیح وارائه نمود. 

در بخشی از همایش، پانل پاسخگویی مسؤولان به پرسش‌های مربّیان به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های همایش برگزار شد. در بخش پایانی همایش از مربیان منتخب استانی با تقدیم لوح تقدیر و هدیه‌ی ویژه و تشویق حاضران، تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

تک‌نوازی دف توسط یکی از نوجوانان پسر و تک‌خوانی اشعار توسط ماموستا احمد ویسی بخش دیگری از برنامه‌ی همایش بود. 

اقامه‌ی نماز جماعت ظهر و صرف نهار نیز بخشی از این همایش بود. مراسم با دعای پایانی که به وسیله‌ی عبدالباسط دانش‌آموز قرائت شد، خاتمه یافت.

همایش تجلیل از مربّیان نمونه‌ی استان آذربایجان غربی برگزار شد
همایش تجلیل از مربّیان نمونه‌ی استان آذربایجان غربی برگزار شد
همایش تجلیل از مربّیان نمونه‌ی استان آذربایجان غربی برگزار شد

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
دلسوز (مهمان)
1398/02/04

درود بر اعضای جماعت در استان آذربایجان غربی
نزدیک به چهار دهه از فعالیت افراد جماعت در ایران و کردستان می‌گذرد. اکنون جماعت، دورەی جوانی و طفولیت‌اش را پس پشت نهادە و در آغاز میانسالی کنشگری خود است. اما چند سؤال از مسئولان این جماعت دارم؛ امید است با سینەای فراخ به پرسش‌‌هایم پاسخ گویند:
دستاوردهای تربیتی این جماعت برای مردم مسلمان کرد چه بوده است؟
منظور از دعوت الی الله و استناد به آیات قرآنی در این وادی بیانگر چیست؟
آیا مخاطبان جماعت، در مسیر الله نیستند که باید آنان را به سوی الله دعوت داد؟
هدف نهایی جماعت از فعالیت‌های گونه‌گون چیست؟
ضرورت وجود این جمع، در جامعه چیست؟
چرا این جماعت در مناطق کوردەواری و سایر مناطق نیز با کم‌اقبالی مردم روبروست و از لحاظ کمی و کیفی، در سطح ١٥ سال پیش مانده است؟

2
arabic
1398/02/04

در جوامع سنتی حزب و تشکل و انجمن و... پدیده ای نوظهور است و غالبا به سختی جای می افتد...
کم اقبالی به جماعت در ایران هم یکی از دلایلش همین است
البته ضعفهای احتمالی یک جماعت هم جای خود دارد
تشکل و جماعت در جوامع پیشرفته این همه شبهه و سؤال برانگیز نیست بلکه یکی از الزامات است
هدف جماعت دیندار کردن مردم نیست بلکه منظم کردن دینداران است
جوامع اسلامی بیش از آن که از بی نماز و بی روزه بودن رنج ببرد از بحران فکری رنج میبرد
از عدم انسجام عدم دگر پذیری عدم تسامح و...

3
بدون‌نام (مهمان)
1398/02/05

برادر عزیزم سلام و تحیت
مسئله بس واضح است کافی ست کمی در اسناد فکری و عقیدتی جماعت همچون رسالت.مرام نامه و رویکرد ها و راهکار ها تامل کنیم. و یا کمی در جامعه سیر کنیم تا فعالیت های بنیادین این تشکل را ببینیم.آنجاست که جامعه اهل سنت منهای این جماعت را آشفته میابید...اما قبلا نکته اینجاست که این سوالات در قیاس با جه نمونه و معیاری طرح شده اند؟؟واینکه شما این جماعت را با کدامین الگو وتشکل دیگر مقایسه میکنید؟

4
بخشی از مقالەی بە مدینە هم سفری کن! (مهمان)
1398/02/04

عدّه‌ای از مسلمانان اصرار عجیبی دارند که مخالفان حتّی مسلمانشان را ابوجهل و ابولهب بنامند و خود را در جایگاه سمیه و یاسر و سایر اصحاب پیامبر قرار دهند. هر گاه در اتاقی حتی در کنار مسجدی جلسه یا تشکلی را تشکیل می‌دهند بلافاصله آن مکان را خانه «ارقم بن ارقم» قلمداد می‌کنند و خانه‌‌‌های دیگر را مملوّ از کفّار حربی می‌دانند. اصرار بسیار زیادی دارند که شرایط امروز مسلمانان همان شرایط حاکم بر مکّه صدر اسلام است و امکان هیچگونه مراوده و تعامل و تعاونی با مکّیان بت‌پرست وجود ندارد.