اتحادیه جهانی علمای مسلمان انفجارهای سریلانکا را محکوم کرد

اتحادیه جهانی علمای مسلمان انفجارهای سریلانکا را محکوم کرد

دکتر علی قره داغی دبیرکل اتحادیه انفجارهای تروریستی صبح یکشنبه در کلمبو پایتخت سریلانکا و دیگر شهرها را به شدت محکوم کرد. در این انفجارها که به طور هم‌زمان در پایتخت و چند شهر دیگر به وقوع پیوست، سه هتل و سه کلیسا در جاهای مختلف هدف قرار گرفتند و بر اثر آن ٢٥٩ نفر کشته و صدها نفر مجروح شدند. 

دبیرکل اتحادیه این عمل را صرف نظر از ماهیت عاملان آن، جنایت‌آمیز و تروریستی توصیف کرد. وی خاطرنشان کرد که هدف قرار دادن اماکن عبادی و کشتن بی‌گناهان جنایتی بزرگ است که نه تنها در اسلام که در ادیان دیگر هم حرام و نابخشودنی است. وی تأکید کرد موضع اتحادیه در مخالفت با خشونت و ترور همواره ثابت است؛ اتحادیه تروریسم را به هر شکل و انگیزه‌ای که باشد عملی مجرمانه می‌داند و چنین حمله‌ای به لحاظ شرعی حرام و از گناهان کبیره محسوب می‌شود. خدای متعال در این باره می‌فرماید: 

«أَنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا» [مائده: ٣٢]

هر كس كسى را - جز به قصاص قتل، يا [به كيفر] فسادى در زمين - بكشد، چنان است كه گويى همه مردم را كشته باشد و هر كس كسى را زنده بدارد، چنان است كه گويى تمام مردم را زنده داشته است.

اتحادیه از دولت سریلانکا می‌خواهد تلاش کند تا آثار و پیامدهای این عمل تنها دامنگیر جنایت‌کاران شود بدون این که اقلیت مسلمان ساکن این کشور را تحت تأثیر قرار دهد؛ بدیهی است که هیچ کس به گناه دیگری محاکمه نمی‌شود و در تمام قوانین و ادیان آماده است: "لا تزر وازرة وزر أخرى" هيچ کس بار [گناه‌] ديگرى را برنمى‌دارد.

اتحادیه مراتب تسلیت و هم‌دردی خود را به خانواده‌های قربانیان‌ و دولت و ملت سریلانکا اعلام می‌کند و برای مجروحان شفای زودهنگام مسألت دارد. 

دکتر علی قره داغی

دبیرکل اتحادیه

بدون امتیاز