سفر دستیار ویژه‌ی رییس‌جمهور به تالش، و چند نکته

عکس آرسیویی است
[قبل از هرچیز، به رسم مهمان‌نوازی، به حجةالاسلام والمسلمين جناب آقای یونسی و همراهان ایشان خصوصاً آقایان دکتر ذوالفقارطلب و دکتر باقریان خوشامد می‌گویم و مقدمشان را گرامی می‌دارم.
«کمترین» خیر و برکت این سفر؛ گردهمایی دوستانی بود که ماهها و شاید سال‌ها همدیگر را ندیده بودند، که در کنار جلسات رسمی، تجدید دیدار و گفت‌وگوهای صمیمانه شکل گرفت. 
از این بابت هم جای تقدیر و تشکر دارد.]
این، دومین باری بود که آقای یونسی به سرزمین میهمان نوازان شمال تالش قدم نهادند.
در سفر نخست، تنها آقای باقریان ایشان را همراهی می‌کردند. 
در آن سفر دو جلسه؛ جلسه‌ عمومی در دانشگاه پیام نور، و جلسه‌ خصوصی در سالن اجتماعات فرمانداری تشکیل شد که به رغم انتظارات، در جلسه فرمانداری که قرار بود صریح و شفاف درد و دل ها مطرح شود؛ بنابه دلایلی، حاضرین اهل سنت موفق نشدند مطالبات و دغدغه‌های خود و جامعه اهل سنت را با ایشان در میان بگذارند، که همین امر سبب نارضایتی حضار گردید. 
اما حضار اهل سنت تالش رسم میزبانی را حرمت نهادند و مثل همیشه برای رعایت مصلحت، حفظ انسجام و وحدت، همچنین پرهیز از اختلاف و تفرقه، در پایان جلسه، با نهایت درایت اما گِله‌مندی ساختمان فرمانداری را ترک کردند.
این بار اما، شرایط کاملاً متفاوت شده بود:
۱_ ضمن آنکه آقای یونسی با اطلاعات و آگاهی بیشتری به منطقه آمده بودند، مشاور اهل سنت ایشان آقای دکتر ذوالفقارطلب هم، به همراه ایشان آمده بودند؛ کسی که فرزند تالش، و آشنا با دغدغه‌ها و مطالبات مردم این منطقه است.
۲_ همچنین صبر و حوصله آقای یونسی، برای شنیدن دردها و دغدغه‌ها بیشتر، و ارتباطش صمیمی‌تر شده بود.
اینکه گذر زمان عامل این تغییر بوده یا حضور مشاور اهل سنت، نمی‌دانم. اما هرچه باشد نشان می‌دهد که «تعامل و ارتباط» در گذر زمان، می‌تواند به همگرایی و دگرپذیری کمک کند، امری که امروز جامعه ما بیشتر از هر زمانی به آن نیازمند است.
۳_ از طرفی، هنوز مطالبات اهل سنت، همان بود که چندسال پیش طرح شده بود، مسایلی چون:
_تبعیض و بی‌عدالتی
_شهروند درجه دوم بودن 
_عدم به کارگیری اهل سنت در مناصب مدیریتی و اجرایی
_محدودیت در ساخت مساجد
_چالش های آموزشی در مدارس 
_و.............. 
اگرچه نوع مطالبات تغییر چندانی نکرده بود، اما طرح آنها امروز به دلیل وجود گوش شنوا، چندان مشکل به نظر نمی‌رسید. هرچند ممکن است عملاً اقدامی در جهت رفع آنها صورت نگیرد!
۴_مضافاً، اگرچه طبق فرمایش جناب آقای یونسی، «احساس» تبعیض و بی‌عدالتی از اصل آن بیشتر است، اما بعضی از مطالبات چنان مزمن و ریشه‌ای هستند که به نظر می‌رسد برای رفع آن احساس به قول ایشان؛ کاذب تحقق‌شان ضروری به نظر می‌رسد. 
به‌طور مثال:
اینکه در سه شهرستان اهل سنت‌نشینِ: تالش، رضوانشهر و آستارا، با هشت بخش، تنها یک معاونِ فرماندارِ اهل سنت وجود داشته باشد، چیزی بیشتر از احساس، و یک واقعیت تلخ است.
در سایر ادارات هم وضعیت تقریباً به همین منوال، و چندان رضایت بخش نیست.
امید است با پیگیریهای  جناب آقای دکتر ذوالفقارطلب و مساعدت و پشتیبانی دستیار محترم رییس‌جمهور در امور اقوام، ادیان و مذاهب، شاهد کاهش تبعیض‌ها و شکاف‌های مذهبی، قومی و.... باشیم.
برای داشتن جامعه‌ای پویا و شکوفا، بهره‌گیری از نخبگان و شایستگان فارغ از گرایشات مذهبی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است که امیدواریم نتایج حاصل از این سفر، به‌کارگیری شایستگان در جایگاه شایسته‌شان باشد.
بدون امتیاز