اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان نسبت به پیامدهای حمله‌‌ی احتمالی به ایران هشدار می‌دهد

اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان نسبت به پیامدهای حمله‌‌ی احتمالی به ایران هشدار می‌دهد

اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان در بیانیه‌ای که در ردّ کنفرانس ورشو صادر کرد، از شرکت برخی از مسؤولان پاره‌ای از کشورهای عربی و نشست با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی انتقاد و نسبت به تحقّق رویاهای صهیونیستها و حمله به ایران، ابراز نگرانی کرد.

بنا به گزارش اصلاحوب در این بیانیه آمده است: «همه‌ی این کارها در جهت متقاعد کردن آمریکا و اسرائیل برای حمله به ایران است با این‌که تمام شاخص‌ها نشان می‌دهد که قربانی واقعی چنین جنگی فلسطین است و هدف اصلی چیزی جز تحقّق معامله‌ی قرن نیست. اگر ایران هم هدف قرار گیرد خلیج فارس و شبه جزیره‌ی عربستان را دچار آشوب خواهد کرد و سود آن را دشمنان خواهند برد.»

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان از کشورهای عربی و اسلامی خواست نسبت به قدس شریف و فلسطین کوتاهی نکنند و محور توجّه خود را آنگونه که در کنفرانس ورشو رخ داد به سمت نادرست منحرف نکنند. اتّحادیّه با تأکید بر امنیّت منطقه از هر نوع همکاری با دشمن اشغالگر برحذر داشت و آن را ادامه‌ی همان مصیبت‌ها و فتنه‌های گذشته دانست.

بیانیه می‌افزاید: «مسلمانان جهان با حسرت و اندوه وقایع کنفرانس ورشو را دنبال کردند؛ متأسّفانه در این کنفرانس شمار زیادی از مسؤولان کشورهای عربی با نخست‌وزیر رژیمی که قدس و فلسطین را در اشغال خود دارد و مردم آنجا را قتل عام و شهرهایش را محاصره می‌کند و در صدد یهودی‌سازی قدس و فلسطین است جمع شده‌اند. نتانیاهو با ابراز شادمانی از این کنفرانس از آن به عنوان یک جهش تاریخی یاد می‌کند و از وزیر خارجه‌ی آمریکا می‌خواهد تا در راستای تحقّق منافع مشترک اعراب و اسرائیل تلاش کند. این در حالی است که عرب‌های حاضر جنایات اسرائیل در قدس و کرانه‌ی باختری و نوار غزه را فراموش کرده‌اند و با کمال تعجّب برخی از آنان با ژست دیپلماتیک عملکرد اسرائیل در فلسطین و سوریه را تأیید و فعّالیّت‌های مقاومت را محکوم می‌کنند.»

اتّحادیّه در گزارش خود در برابر این وضعیت اسفناک با توجّه به مسؤولیت خود در نصح و خیرخواهی، نکات زیر را مورد تأکید قرار داده است:   

«یکم؛ امنیّت جهان اسلام از جمله امنیّت منطقه هیچ‌گاه از راه همکاری و ائتلاف با دشمن اشغالگر به دست نمی‌آید؛ دشمنی که شعار «از نیل تا فرات» را بر بالای کنست آویخته است و در انتظار روزی هستند که به سرزمین‌های خیبر و بنی نضیر و قینقاع و قریظه در مدنیه بازگردند. بدیهی است که پروژه‌ی صهیونیستی بر تجزیه‌ی کشورها و ایجاد آشوب و تنش شکل گرفته است تا امّت به مشکلات و جنگ و درگیری مشغول شود و امنیّت و ثبات این رژیم تضمین شود. 

به همین علّت، اتّحادیّه هر نوع همکاری با دشمن اشغالگر را بسیار خطرناک می‌داند و نسبت به آن هشدار می‌دهد. علمای امّت از دهه‌ی پنجاه امثال این نوع همکاری در کشورهایی چون مصر و عربستان و عراق و سوریه و مراکش را خیانتی بزرگ شمرده‌اند.  

دوم؛ جهان عرب از جنگ‌های ویرانگر یمن و سوریه و لیبی و... رنج می‌برد و این جنگ‌ها هیچ خیری برای ملّت‌ها به ارمغان نیاورده است.» 

در فراز دیگری از این بیانیه آمده است که اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان نسبت به هر گونه تحریک و تلاش برای رویارویی کشورهای خارجی با ایران در منطقه‌ی خلیج فارس هشدار می‌دهد. چنین جنگی اگر واقع شود، تر و خشک را با هم خواهد سوزاند و تمام تلاش‌های گذشته را بر باد خواهد داد.

بیانیه در پایان می‌افزاید: از سوی دیگر ثابت شده است که اسرائیل و آمریکا به نیابت از هیچ‌کس جنگ نخواهند کرد و زیان واقعی تنها متوجّه منطقه است. تاریخ نشان داده است که کوتاهی نسبت به مسائل کلان بیش از همه به پراکندگی امّت و ایجاد بی‌اعتمادی بین ملّت‌ها و رهبران آنها می‌انجامد و تاریخ به کسی رحم نمی‌کند.»

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
احمد (مهمان)
1397/12/05

اتحادیه علمای مسلمین احیانا نظری در مورد بدبختی و مصیبت مردم ایران نداره خصوصا اهل سنت؟