به یاد شاگرد دکتر قرضاوی!

به یاد شاگرد دکتر قرضاوی!

استاد احمد ملایی متولد ١٣٢٠شمسی، در اصل از منطقه‌ی ماخونیک، شهرستان سربیشه در خراسان جنوبی بود که برای ادامه‌ی  تحصیل از مسیر بندرلنگه راهی کشورهای عربی شد. دوره‌ی دبیرستان را در کشور قطر و نزد دکتر قرضاوی سپری کرده و برای دوره‌ی لیسانس به شهر مدینه‌ی منوّره رفت. شاید وی تنها شاگرد مستقیم شیخ دکتر قرضاوی در ایران باشد! 

پس از تحصیل و بازگشت به کشور، به استان کردستان رفته و مدّتی در شهر سقز سکنی گزید و با خانمی متدیّن و فرهیخته و اصیل کردزبان ازدواج کرد. حاصل این ازدواج سه پسر و یک دختر است که اکنون همگی تحصیلات دانشگاهی دارند و از نیکان جامعه به شمار می‌آیند.

پس از مدتی به تربت جام آمده و به استخدام آموزش و پرورش در می‌آید و تا پایان خدمت به تدریس دروسی مثل عربی، دینی و... مشغول است. دانش‌آموزان تربت جامی هیچگاه نصایح دلسوزانه، درسهای گیرا و طنزهای شیرین وی را فراموش نخواهند کرد.

همزمان در حوزه‌های علمیّه‌ی فخرالمدارس و دارالتحفیظ امام ابوحنیفه تربت جام به تدریس دروسی مثل صرف، نحو و بلاغت اشتغال داشت. مدّتی هم در مسجد قبای این شهر به امامت جماعت مشغول بود. مهارت ایشان در شاخه‌های گوناگون ادبیات عربی زبانزد خواص بود.

منزل این استاد مرحوم در بلوار امام خمینی تربت جام، همواره به روی همه همشهریان بیرجندی و تربت جامی و... باز بود و هر مهمانی از همان آغاز با چهره‌ی خندان و روحیّه‌ی طنزآلود صاحبخانه روبرو می‌شد و احساس صمیمیّت و خودمانی بودن می‌کرد. 

به علّت جذّابیّت و مهارت در سخنوری همواره در مجالس مذهبی و دینی، نمازهای جمعه و شب های رمضان در شهرستانهای تربت جام، تایباد، خواف و مشهد سخنرانی کرده و مردم را بهره‌مند می‌کرد. 

استفاده از هنر طنز در سخنرانی‌ها و گریاندن و خنداندن همزمان شنوندگان، از شاخصه‌ها و جذّابیّتهای سخنرانی‌های این عالم فرهیخته بود.

همراهی این استاد گرامی با استاد مصطفی اربابی و مشارکت در ترویج اندیشه‌های اخوانی و تشکیلات جماعت دعوت و اصلاح در خراسان رضوی بخصوص شهر تربت جام، باعث رونق دینداری، تأسیس اوّلین مرکز حفظ قرآن (دارالتحفیظ امام ابوحنیفه) و جذب جوانان به سوی آموزه‌های قرآنی شد.

در چند سال اخیر به علّت مهاجرت یکی از فرزندان به تهران و سه نفر دیگر به زادگاه مادری خویش (سقز- کردستان) برای کسب روزی حلال و یافتن شغل مناسب، و نیز بیماری‌های متعدّد خودش، استاد احمد ملایی به اتّفاق همسر و فرزندان راهی این سرزمین شد. سرانجام پس از سالها خدمت به دین، امروز شنبه ٣٠ آذرماه ١٣٩٨ در شهر سقز دار فانی را وداع گفت و به دیدار دوست جاویدان شتافت.

یادش گرامی!

به یاد شاگرد دکتر قرضاوی!
بدون امتیاز