رابطه بین سلامت روان و سلامت جسم

چگونه می‌توان به یک درک عمیق‌تر از رابطه ذهن و بدن دست یافت؟ بسیاری از ما به پیام‌هایی که از سمت بدن‌مان و اغلب به شکل درد به ما می‌سند بی‌توجهی می‌کنیم و گاهی اوقات آن‌ها را با قرص‌های مسکن سرکوب می‌کنیم. اما زمانی که بیماری درحال از کار انداختن جسم ماست خودمان را مجبور به توجه به آن‌ها می‌کنیم. با این حال باید بدانید که برخی از این علایم جسمی که ما به آن‌ها بی‌توجهی می‌کنیم منشاء دیگری دارند.

روانشناسان عقیده دارند که رابطه بین سلامت روان و سلامت جسم غیر قابل چشم پوشی است. افکار منفی و ناامید کننده درباره خود، می‌تواند فهرست بلندی از مشکلات جسمی از قبیل سندروم روده تحریک پذیر، نارسایی کبد، افسردگی، اختلالات خوردن و انواع انگل‌های روده‌ای را ایجاد کند. حتی استفاده از داروه‌ها و واکسن‌ها برای بیماری‌هایی که علت روانشناختی دارند ممکن است سبب ایجاد عوارض دیگری همانند خستگی و کوفتگی در شما شود.

مکانیزم رابطه بین سلامت روان و سلامت جسم چگونه است؟
برای وجود رابطه بین سلامت روان و سلامت جسم مکانیزم‌های مختلفی توسط دانشمندان ارائه شده است. وقتی ما احساس غمگینی یا افسردگی می‌کنیم، بدن ما تمایل به ذخیره چربی‌ها دارد، چرا که مغز به بدن دستور می‌دهد که در حالت “زنده ماندن” قرار دارد.

حالت زنده ماندن به شرایطی گفته می‌شود که در آن بدن احساس خطر می‌کند و برای پیشگیری از مشکلات آینده شروع به ذخیره انرژی می‌کند. همین ذخیره چربی‌ها می‌تواند مشکلات بسیاری برای ما ایجاد کند.

از سوی دیگر مغز همانند سایر بخش‌های بدن یک سیستم شیمیایی و فیزیولوژیکی دارد. همانگونه که میکروب‌ها و عفونت‌ها از سایر بخش‌های بدن به مغز راه می‌یابند، فعالیت‌های شیمیایی مغز نیز به سایر ارگان‌ها منتقل شده و بر آن‌ها اثر می‌گذارد. وقتی شما احساس غم، افسردگی، استرس و اضطراب دارید انواع مختلف مواد شیمیایی و هورمونی مضر در سیستم گردش خون شما پخش می‌شود و به سایر بخش‌های بدن شما آسیب می‌رساند. یکی از بارزترین اثرات منفی این مواد شیمیایی تضعیف سیستم ایمنی و افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌ها در نتیجه استرس است.

بنابراین بیشتر اعضای مهم بدن ما در ارتباط مستقیم با هیجان و ذهن ما هستند و مراقبت از هیجانات می‌تواند اعضای بدن را نیز سالم‌تر کند.

بخش اخبار: 
زنان