آخرین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت شهر شیراز در فصل پاییز برگزار شد

آخرین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت  شهر شیراز در فصل پاییز برگزار شد

آخرین محفل ایمانی فصل پاییز بانوان عضو جماعت شهر شیراز با بررسی موضوع " مواجهه مومنانه با زندگی " پنج شنبه 27 آذر سال جاری برگزار شد.

به گزارش صفحه زنان اصلاح وب ، سخنران این نشست که ۴۵ نفر از بانوان روزه دار در آن شرکت کرده بودند، استاد فرزان خاموشی بود که در مقدمه صحبت خود به تلاش‌های پیامبر( صل الله علیه و سلم) در 13سال مکه با هدف تصحیح بینش‌ها انجام شد اشاره کرد و گفت:

تعداد آیات قرآن 6666 آیه دارد که بیشتر اینها در مورد بینش آمده ، یکی از بینش‌ها در قرآن به آن اشاره شده است بینش زندگی است.

مبنایی که خداوند برای زندگی انسان قرار داده است:

اول اینکه زندگی دنیا راحت کده یا محنت گاه است؟ آسایشگاه یا آزمایشگاه ؟

نگرش کسانی که دنیا را آزمایشگاه می دانند طبق این حدیث می باشد « عجبا لامر المومن ان امره کله له خیر و لیس ذلک لاحد الا للمومن ان اصابته سراء شکرا فکانت خیرا له و ان اصابته ضراء صبر فکانت خیرا له .

زندگی زایشگاه روح است و نه آسایشگاه تن. و به تعبیر دیگر زندگی آسایشگاه نیست بلکه آزمایشگاه است و کسانیکه دنیا را آسایشگاه ببینند دچار فرح یا ناامیدی می‌شوند برحسب این آیات:" لئن اذقنا الانسان من رحمه ثم نزعناها منه انه لیؤوس کفور* ولئن اذقناه نعماء بعد ضراء مسته لیقولن ذهب السیئات عنی انه لفرح فخور" : وقتی بدی و سختی به آنها می‌رسد شخص دچار ناامیدی می‌شود و کفر می‌ورزد و برعکس در هنگام خوشی می گویند همه بدی‌ها رفت و دچار یک فرح و شادی همراه با فخرفروشی می‌شوند یعنی دچار غرور می‌شوند.

وی در ادامه به ذکر نکاتی راجع به مواجهه مومنانه با مشکلات و سختی‌های زندگی پرداخت و گفت:

اولا نعمت‌هایی را که خدا به انسان داده باید برای خودمان یادآور شویم؛ و همه نگاه به کاستی‌ها و کمبودها نباشد.

دوم اینکه توجه به این قضیه که چه بسا بسیاری چیزها را خوش نمی‌پنداریم اما برای ما نیکو و سودمند هستند.

سوم اینکه انسان مومن نباید شکست‌ها و ناکامی‌های خود را در امر دنیا تنها به دوش سرنوشت بیندازد. مانند آیه 165آل عمران " اولما اصابتکم مصیبه قد اصبتم مثلیها قلتم انی هذا قل هو من عند انفسکم ان الله علی کل شیء قدیر"

وی همچنین درخصوص فلسفه و حکمت درد و رنج گفت: بخش قابل توجهی از مهارت‌های زندگی را مهارت‌های شناختی تشکیل می‌دهند ، اگر شیوه فکر ما اصلاح شود زندگی ما نیز تغییر خواهد کرد . شادی ، آرامش یا افسردگی و اضطراب ناشی از احساسی است که ما به زندگی داریم ؛ فراموش نکنیم آنگونه که می اندیشیم زندگی می کنیم چرا که منشاء احساسات ما افکار و اندیشه‌های ما هستند.

ای برادر تو همان اندیشه‌ای

مابقی خود استخوان و ریشه‌ای

گر گل است اندیشه‌ی تو گلشنی

ور بود خاری تو هیمه‌ی گلخنی

 

استاد خاموشی در پایان سخنان خود افزود: ما برای رسیدن به آرامش نیازمند واقعی کردن اندیشه‌های خود هستیم. همچنین ما باید انتظارات خود را با واقعیت‌های زندگی هماهنگ کنیم و عدم تناسب میان انتظارات و واقعیت‌ها عامل فشار روحی و روانی است .

آخرین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت  شهر شیراز در فصل پاییز برگزار شد
آخرین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت  شهر شیراز در فصل پاییز برگزار شد