روسیه در مقام گزارشگر! صابر گلعنبری

چند وقتی است وزارت دفاع روسیه به دنبال هر حمله اسرائیل به خاک سوریه، بیانیه می‌دهد و جزئیات حمله را بیان می‌کند.
امروز هم با صدور بیانیه‌ای به حملات بامداد امروز این رژیم اشاره کرده و بدون هیچ محکومیتی اعلام می‌کند در آن‌ها ۴ نیروی ارتش سوریه جان خود را از دست داده‌اند.
روس‌ها در حالی در قامت گزارشگر جنگ ظاهر شده‌اند که در این بیانیه‌های خود هیچ توضیحی نمی‌دهند که چرا سامانه‌های پدافندی اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ روسیه مستقر در سوریه در حین انجام این حملات هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهند و کان لم یکن هستند.
اگر بپذیریم مسکو به خاطر روابط همزمان با تهران و تل‌آویو، نمی‌خواهد له یا علیه طرفی در خاک سوریه موضع بگیرد و در واقع نقش یک بی‌طرف و گزارشگر را بازی می‌کند؛ اما سکوت معنادار آن در قبال حملات اسرائیل به ارتش سوریه و پایگا‌های آن توجیهی ندارد؛ به ویژه که خود روسیه مدعی است به دعوت دمشق و برای دفاع از آن در این کشور حضور نظامی دارد.
البته وقتی "جوناتان کورنیکوس" سخنگوی ارتش اسرائیل تاکید می‌کند که در حملات بامداد امروز به اهدافی در خاک سوریه خط تماس اضطراری با وزارت دفاع روسیه فعال بوده است، دیگر نیازی به تجزیه و تحلیل نیست و این خود مجملی است که حکایتگر حدیث مفصلی در این باب است. از این رو، گزارش‌های روسیه از این دست حملات کاملا مستند است؛ چون قبل و بعد از حمله از جزئیات با خبر است.
به نظر، اگر هم اظهارنظرهای اسرائیلی را فاکتور بگیریم، ادامه سکوت مسکو در قبال حملات آشکار دولت نتانیاهو به سوریه و اذعان واضح وی به آن از حد مماشات هم گذشته و احتمال همراهی را به ذهن متبادر می‌کند.

بخش اخبار: 
اصلی