برنامه‌ی تفریحی- آموزشی مربّیان استان آذربایجان غربی در سردشت برگزار شد

برنامه‌ی تفریحی- آموزشی مربّیان استان آذربایجان غربی در سردشت برگزار شد

 از سوی معاونت تربیتی استان برنامه‌ی آموزشی -تفریحی برای مربّیان جماعت دعوت و اصلاح، روز پنجشنبه ٨شهریورماه، در طبیعت سردشت برگزار شد.

 بنا به گزارش اصلاحوب، عبدالکریم عزیززاده، «مسؤول استانی جماعت»، در سخنانش، افزون بر ظاهر و صورت آراسته و زیبا برای مربّیان بر داشتن سیرت و معنویت والا در بعد روحی و اخلاقی تأکید کرد و یاد آور شد که بروز و ظاهر شدن آثار معنویت از سیمای رحمانی از ویژگی‌های انبیا و اولیاست و جا دارد مربّیان خود را به این ویژگی بیارایند و این جز با ریاضتهای مداوم و استمرار بر کار و تلاش در راه دعوت، ممکن نیست.

وی دلیل سروری امّت اسلامی را در قرون گذشته بر جهان و تسخیر قلوب نه تسخیر حدود و مرزها را ناشی از انس و الفت مسلمانان با قرآن دانست. 

 وی با مروری بر تجربیات زندگی شخص خویش مانند یک دعوتگر راهکارهایی برای کسب و بالا بردن سرمایه‌های معنوی مربّیان به شرح ذیل ارائه کرد:

- با توکّل به حقّ، یقین بدانیم که به کار و فعّالیّت دعوتگری خالصانه در روز قیامت بسیار نیازمندیم؛ 

- ارتباط همیشگی با قرآن و سنت به طور مستمر در زندگی؛

- گزینش و حفظ آیات و احادیث امیدبخش؛

-برای اقامه‌ی بهترین نماز با خلوص و حضور قلب و خواندن اوراد و اذکار بعد از نماز حریص باشیم؛

- اقدام جدی برای نمازها و روزه‌های سنّت؛

- پرهیز از مجادله و بحث‌های بی‌نتیجه با خانواده و دوستان در محیط کاری؛

- نوشتن و مطالعه‌ی هدفمند کتاب‌ها و مقالات روحی و معنوی که باعث تجدید روحیه و امید خواهد شد؛

-توجّه به این مورد که وی تنها نیست و غیر از دوستان، مخالفانی هم در اطراف خود دارد و ناچار برای رشد و تعالی و ماندگاری باید تلاش مداوم و حضور و رصد کردن اوضاع و به روز بودن را در رأس کار خویش قرار دهد؛

-به خویش یادآور شود که وی با خداوند عهد و پیمان بسته: «إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ» (الفتح: ١٠) و خود را باید در قبال جماعت صاحب و مسؤول بداند و انتظار تمجید و تشویق از دیگران را نداشته باشد؛

-توجّه و اهتمام ویژه به خانواده و همراه کردن آنان با خویش در امر دعوت؛

- از گله و شکایات با عناوین متفاوت در حق جماعت، دوستان و حتّی خویشتن به‌جدّ بپرهیزد زیرا جز تخریب روحیه‌ی خویش و دیگری را درپی نخواهد داشت و... .

 

در ادامه‌ی برنامه‌ی آموزشی عثمان ایزدپناه معلم و حافظ کل قرآن درباب تعامل مربّیان با قرآن بیاناتی ایراد کرد. 

 وی درباره‌ی ضرورت و اهمّیّت توجّه به قرآن گفت: «همچنان که همه‌ی موجودات و وزبیایی و سرسبزی و نشاط طبیعت به آب زنده و ماناست، زندگی با قرآن به مراتب و بیش از این برای مربّیان لازم است و خداوند قرآن را برای انسان«نور»، «هدایت» و «روح» و... شناسانده و در سنّت هم این‌گونه معرّفی شده است.»

وی با قرائت حدیث نبوی «إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ مَأْدُبَةُ اللَّهِ فَتَعَلَّمُوا مِنْ مَأْدُبَتِهِ مَا اسْتَطَعْتُمْ، إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ هُوَ حَبْلُ اللَّهِ الَّذِي أَمَرَ بِهِ، وَهُوَ النُّورُ الْمُبِينُ وَالشِّفَاءُ و...» افزود: با نگاهی به زندگی سلف صالح متوجّه می‌شویم که علاقه و ارتباط ایشان با قرآن مانند علاقه و الفت ما به دنیای«لهو و لعب» است به همین خاطر تأثیرپذیری ما از قرآن کمتر از پیشینیان است. درک فضیلت‌های قرآن باعث رشد عقلی و تکامل فکری، تقویت روحی و کسب مهارت مقابله با مشکلات و گرفتاریها را نیز سبب می‌شود به همین خاطر پیامبر صلّی‌الله علیه و سلّم با خواندن و تکرار آیات آغازین سوره‌ی «مزّمّل» خود را برای پذیرش بار سنگین رسالت و نبوّت آماده می‌شد: «إِنَّا سَنُلْقِي عَلَيْكَ قَوْلًا ثَقِيلًا» (مزمل: 5)

وی افزود: ما امروزه شاهدیم که صدها و هزاران نفر حق‌پذیر از شرق و غرب به خدا ایمان می‌آورند و مسلمان می‌شوند و این‌ها همه از برکات و فضیلت این کتاب پر محتوی است.

وی تأکید کرد که اگر یک مربّی بخواهد روش‌های متفاوت تربیت را بیاموزد، کافی است زندگی و سرگذشت پیامبران و نحوه‌ی تعامل هریک را با مخالفان و موافقان بیاموزد و به عنوان الگو به کار گیرد. لازم است مربّی قول و سخن خویش را به قرآن مستند کند و قرآن را فصل‌الخطاب بداند.

 این قرآن‌پژوه، در پایان سخنانش برای درک، فهم و شناخت بیش‌تر قرآن مخاطبان را به مطالعه‌ی دو کتابِ «المستفاد من قصص القرآن» نوشته‌ی عبدالکریم زیدان و «قصص السابقین فی القرآن» اثر دکترصلاح عبدالفتاح خالدی دعوت کرد.

این مفسّر قرآن در بخش دوّم سخنانش، راهکارهای زیر را برای تعامل و کسب معرفت بیشتر از کلام الله مجید پیشنهاد کرد:

- تلاوت روزانه یک جزء قرآن با تدبّر.

-تلاش برای حفظ درحدّ توان به صورت مستمرّ در مراحل مختلف سنّی با استفاده از روش‌های مناسب.

-تلاوت توأم با تدبّر، فهم و درک عمیق از قرآن با تفسیر و تحلیل.

-آموزش قرآن به دیگران؛ زیرا پیامبر صلّی‌الله علیه و سلّم فرمودند:«خیرکم من تعلم القرآن وعلمه»

- کسب اخلاق قرآنی به تبعیت از نبیّ رحمت (کان خلقه القرآن)

 لازم به ذکر است در آغاز برنامه، رحمت دمنده «معاون تربیتی استان» ضمن خیرِمقدم به مربّیان، هدف از این نوع برنامه‌ها را همزیستی، تضارب آرا، انتقال تجارب و نیز تجدید روحیه و کسب شور و نشاط برای تحمّل رنج و سختیهای فرایند تربیت عنوان کرد.

در بخش تفریحی برنامه نیز مربّیان از سرچشمه‌ی آب معدنی گراوان بازدید کردند و در خلال برنامه، گروه موسیقی «سبحان» به اجرای سرود و تکنوازی موسیقی پرداخت.

برنامه‌ی تفریحی- آموزشی مربّیان استان آذربایجان غربی در سردشت برگزار شد

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1397/06/17

شما حزبی سیاسی هستید یا جماعتی دعوی؟ اگر حزبی سیاسی هستید پس به امر دعوت چکار دارید؟ اگر هم جماعتی دینی هستید که به اصلاح و دعوت و ارشاد مردم مشغول است، به کارهای سیاسی و دخالت در مسائل سیاسی چکار دارید؟
تکلیفتان با بسیاری از مفاهیم و خودتان مشخص نیست.
در دنیای مدرن جایگاه جماعت دینی کجاست؟

2
بدون‌نام (مهمان)
1397/06/17

هدف غایی جماعت در ایران کدامست؟
واژەی اصلاح یعنی چه؟ چه چیزی را برای اصلاح مد نظر دارید؟ حکومت، جامعە، فرد، سیستم آموزشی و مدیریت و..؟
دعوت در جامعەای مسلمان چه معنایی دارد؟ آیا به فهمی خاص از اسلام فرا می‌خوانید؟ یا جامعە را جاهلی پنداشته و مسلمانان را به آن به فهم دقیق فرا می‌خوانید؟ یا نه کارکردتان مانند طریقت‌های متصوفه و دراویش در جهت تزکیه و احسان است، اگر چنین باشد، آنان بیش از شما در این جامعه سبقت دارند و دارای تاریخی چندصد ساله‌اند! بلاخره شما در وانفسا در این پازل در کجا قرار می‌گیرید و چه خلأیی را برای ایرانیان اهل سنت پر کردە و می‌کنید؟

3
بدون‌نام (مهمان)
1397/06/17

إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ
این آیه شأن نزول خاص خویش را دارد. در عصر پسامدرن چه دخلی به فعالیت‌های یک گروه اسلامگرای پیامد و محصول مدرنیتە دارد؟

4
بدون‌نام (مهمان)
1397/06/17

جماعت خود را به عنوان یک تشکل مدنی معرفی کرده است. کار تشکل‌ها معلوم است و تشکل یک دال تک‌مدلول است که کارویژەای را ایفا می‌کند مثلا تشکل مدنی زیست محیطی، حمایت از حیوانات، حقوق زنان و کودکان کار و...
جماعت به عنوان یک تشکل مدنی چه فونکسیون و کارویژەای در جامعە دارد؟