همایش تجلیل از نخبگان اهل قلم و خطیبان جماعت دعوت و اصلاح آذربایجان غربی در سردشت برگزار شد

همایش تجلیل از نخبگان اهل قلم و خطیبان جماعت دعوت و اصلاح آذربایجان غربی در سردشت برگزار شد
همایش استانی یک‌روزه، جهت تکریم و بزرگداشت شماری از نویسندگان و خطیبان نمونه‌ی جماعت، با حضور مسؤول روابط عمومی مرکزی جماعت، مسؤولان استانی، شهرستانها، دیروز پنجشنبه ٤ مرداد ماه در ربط سردشت برگزار شد.
بنا به گزارش اصلاحوب، در این همایش استانی، جمال اسماعیلی مسؤول روابط عمومی مرکزی اولین سخنران همایش پس از اشاره‌ی مختصر به تاریخچه‌ی کتابت، ارزش سواد و خواندن در آیین اسلام و سیره‌ی پیامبر(ص) و ذکر نمونه‌هایی در این باب و اولویت کتابت بر خطابه و گفتار، نیازسنجی مخاطبان را در دنیای امروز، بسیار مهمّ و ضروری دانست.
وی در ادامه‌ی سخن به سود و تجارت نویسندگی در دنیای غرب و چاپ آثار در شمارگان بسیار بالا و مقایسه‌ی آن در کشور خودمان بیان کرد که متأسّفانه نیازسنجی و مطالعه در سطح بسیار پایین است.
وی فعّالیت و تلاش جماعت را در چند دهه‌ی اخیر و برآوردن نیاز معنوی و انتظارات نسل روز و وجود چند انتشارات، خوب و در سطح قبولی ارزیابی نمود؛ امّا دهه‌ی۹۰ شمسی را دهه‌ی افول  و رکود نوشتن و خواندن در میان افراد جماعت دانست. وی عدم اقبال به مطالعه را ناشی از عدم نیازسنجی مخاطب و نداشتن نوآوری و تکرار مطالب دهه‌های گذشته و نیز مطالعه‌ی ناچیز خطیبان و گاه اهل قلم دانست.
 وی در ادامه، به کسب مهارت‌های کلامی، فن بیان، مدیریت، تفکّر و تأمّل و نیز بهره‌مند شدن از تئوریهای جدید و داشتن افق وسیع از بینش و منش و به روز کردن فقه در دنیای جدید با مطالعه در زمینه‌های روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و مسائل سیاسی روز تأکید کرد.
وی در پایان سخنانش در مورد شکاف نسلی جامعه هشدار داد و ورود به عرصه‌ی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی چون تویتر، اینستاگرام و... را برای فعالیت در زمینه‌های متفاوت مادی و معنوی یک فرصت شمرد به شرطی که پیام‌ها کوتاه و دقیق و به‌جا و با حکمت و در قبال مخالفان نیز با رأفت اسلامی و مهربانی نوشته شوند؛ زیرا فعالیت‌های ما با چشم رسانه‌ها، رصد، نقد و تحلیل می‌شود.
   کریم عزیززاده مسؤول اجرایی استان ضمن عرض مقدم از خطیبان و اهل قلم حاضر در همایش، به‌خاطر تحمّل سختی کار و مشقت‌های این مسیر پر فراز و نشیب، تشکّر و قدردانی نمود. وی حبّ و علاقه به تمجید و تکریم را در انسان امری طبیعی و ذاتی دانست.
وی در ادامه، به اهمیت پیام اجتماعی دین و ضرورت کار تیمی، تشكیل احزاب و وجود تشکل‌ها اشاره و جماعت دعوت و اصلاح را در این مورد، پیشگام و دارای کارنامه‌ی قابل قبول دانست.
  وی خطاب به خطیبان و انتظارات بیشتر جامعه از این قشر و سهل و ممتنع بودن سخنوری، گفت: «ضروری است که خطبه‌ی ماموستاها ساده و زودفهم، مستند و قوی، با پشتوانه‌ی مطالعه، مخاطب‌شناسانه و روزآمد باشد و در راستای رویکردهای جماعت مانند وسطیت، دگرپذیری، تبیین نسبت میان اسلام و ملیت، معرفی شخصیت‌ها و مشاهیر ملی و نفی خشونت، ایراد خطبه نمایند.»
مسؤول اجرایی استان، در پایان از ابراز همدردی جماعت چه در سطح استان و چه در سطح مرکزی، در باب زندانی شدن «بختیار عارفی» و صبر و خویشتنداری خانواده‌ی ایشان تشکر و قدردانی نمود و وی را افتخاری برای بستگانش در راه دعوت و دینداری تلقّی کرد. وی با شعار «ما همگی مانند کاک بختیار عارفی به عضویت در جماعت افتخار می‌کنیم» به سخنانش پایان داد.
در بخش دیگری از همایش ماموستا سیّدمصطفی محمودیان با اشاره به آیات قرآنی و روایاتی درباب آغاز خلقت با قلم و این نعمت که یکی از مخلوقات ارزشمند خداوند است، به بیان حرمت قلم و اهل آن و هدایت انسان و بازگشت وی به سوی خالق قلم پرداخت.
وی، وظیفه‌ی اصلاح و تربیت نویسندگان و اهل سخن در جهان امروزی را مقدّم بر مخاطبان دانست و وفور جنگها، قتل و کشتار انسان مدرن، خشونت بیش از حد انتظار انسان متمدّن و تفرقه و اختلافات بی‌شمار فکری  جریانات ملی و مذهبی در اقصی نقاط جهان را ناشی از عدم شایستگی اهل قلم عنوان کرد که به خوبی و درست نتوانسته‌اند رسالت خویش را ادا کنند.
وی انسان معاصر را به خاطر غرور علمی و رشد روزافزون تکنولوژی به استناد آیات قرآنی سوره‌ی علق: « اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ ﴿٣﴾ الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ ﴿٤﴾ عَلَّمَ الْإِنسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ ﴿٥﴾ كَلَّا إِنَّ الْإِنسَانَ لَيَطْغَىٰ ﴿٦﴾ أَن رَّآهُ اسْتَغْنَىٰ ﴿٧﴾» نکوهش و بی‌نیازی از خدا و طغیان را خطرناک و بازگرداندن وی به فطرت انسانی را امری لازم دانست.
وی خطر اهل قلم مغرورِ بی‌تقوای ناباب را  بیشتر از سلاح شیمیایی و بمب اتم برشمرد.
ماموستا محمودیان خطاب به خطیبان و اهل قلم گفت: «باید تکلیفمان را برای خود و خدای خویش و بندگی وی و خدمت خلق، روشن کنیم، زیرا وظیفه‌ی ما امروز بسیار سنگین‌تر از گذشته است. یک سخنور خوب باید مطالعه، مخاطب‌شناسی، توجّه به تقوی و اهل فن بودن را به تمام معنی، سرلوحه‌ی کار خویش قرار دهد.»
شاعر، خطیب و اهل قلم، امّت پیامبر(ص) را، امت فراگیر و جهانی و به دو نوع امت استجابت و امت دعوت تقسیم‌بندی کرد و وظیفه‌ی دعوتگران را فراخواندن گروه نخست به سوی هدایت و ایمان و اصلاح دومی دانست.
   وی در پایان سخن، ظلم و ستمگری مستبدان را ناشی از کم‌سوادی و کم‌کاری اهل قلم و عامه‌ی مردم بر شمرد و جهاد گفت‌وگو، دگرپذیزی، تعامل و قبول اصول دموکراسی و داشتن فرهنگ تعامل را مقدّم بر قتال، آن‌هم به تعبیر و برداشت نادرستش، ترجیح داد و با خواندن شعری با عنوان«شورش قلم» گرمی خاصّی به همایش بخشید.
 عثمان ایزد پناه مترجم و اهل قلم، آخرین سخنران برنامه با تفسیر آیات آغازین سوره‌ی الرحمن، نعمت قرائت و قدرت بیان را به عنوان مهمترین و ارزشمندترین هدیه‌ی الهی برای بشر و معجزه‌ی خداوندی خواند.
وی گفت: اگر بشر از قدر بیان قلم و گفتار محروم بود، امروزه شاهد اینهمه پیشرفت و تنوّع زبان‌های جهان کنونی نبودیم.
ایزدپناه، در بخشی از کلام خویش به قرائت انسان از نشانه‌های هستی برای فهم و تعلیم و رسیدن به پیامدهای پیشرفت و امکانات زندگی اشاره و وظیفه‌ی اهل قلم و اهل منبر را در این راستا از سایرین، به‌خاطر این نعمت ویژه، سخت‌تر و سنگین‌تر دانست.
وی تأثیرگذاری اهل قلم را در طول تاریخ و آینده و نقش جریان‌سازی، فرهنگ‌سازی و احیاگری ایشان را برجسته و ارزشمند توصیف کرد.
وی برای نویسندگان و اهل منبر، صفاتی از قبیل نقدپذیری و نقّادی، پرهیز از تقلید، مخاطب‌شناسی و به روز بودن، برای عامه‌ی مردم نوشتن و سخن‌گفتن، نوآوری،
پرهیز از تکرار در نوشتن‌ها، ترسیم سیمای رحمانی و انسانی دین بودن، استفاده از زبان معیار و همه فهم بودن، را لازم و ضروری دانست.
وی در پایان سخن خویش توصیه‌ها و پیشنهاداتی برای جماعت و اهل قلم و منبر داشت ازجمله.
-به  زبان ساده و برای جامعه‌ی خویش بنوسیم.
-در کار خویش به دنبال تخصص و آموزش فنون و مهارتها باشیم.
-با حضور در فضای مجازی، پیام‌های کوتاه و تاثیرگذار داشته باشیم.
-نوشتن برای کودکان و نسل جوان ارزشمندتر است؛ درحالیکه بیشتر نوشته‌های امروز برای بزرگسالان است و کمترین تغییر هم در آنان حاصل می‌شود؛ درحالیکه در کودک و نوجوان عکس این صادق است.
-ایجاد کتابخانه‌ی صوتی اهل سنت با پیشگامی جماعت.
-تشکیل کانون نویسندگان جماعت برای پرهیز از تکرار و تقویت بنیه‌ی علمی اهل قلم و منبر.
-برگزاری میزگرد و جلسات نقد و بر رسی کتب برای معرفی کتاب‌ها و صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها.
در پایان همایش به مدعوین اهل قلم، لوح سپاس و تکریم همراه با هدیه، تقدیم شد.
   لازم به یادآوری است از طرف روابط عمومی سردشت نمایشگاه کوچکی از آثار نویسندگان استانی برپا شد که مورد استقبال حضار قرار گرفت.