یادداشت‌های روزانه‌ی یک نماینده‌ی مجلس

نویسنده: 
دکتر جلیل رحیمی
یادداشت‌های روزانه‌ی یک نماینده‌ی مجلس

امروز دوشنبه ۱مرداد، صبح مجلس تعطیل بود و پیگیر برخی امور شخصی بودم. عصر با آیت‌الله محسن اراکی رئيس مجمع جهانی تقریب جلسه داشتیم در این جلسه علاوه بر ایشان، معاونانشان هم آمده بودند اما از فراکسیون اهل سنت فقط ۴نفر آمدند بنده و ناصر شریفی نماینده‌ی بندرلنگه و مرادی نماینده‌ی قروه و سید مهدی فرشادان نماینده‌ی سنندج.

شرمنده شدیم چون قرار بود حد اقل ۱۰ نماینده حضور یابند، برخی نمایندگان شهرستان بودند برخی با وزرا جلسه داشتند و برخی درگیر امور شخصی بودند. جلسه اگر به لحاظ کمیت ضعیف بود اما کیفیت خوبی داشت مباحثی صریح و راحت از مشکلات اهل سنت مطرح شد. اولین وقت صحبت به بنده داده شد و شرح مفصلی از مشکلات و مطالبات اهل سنت ایران را ارائه دادم.(شرح جزییات به مصلحت نیست و ممکن است مورد سو استفاده قرار گیرد)

آقایان ناصر شریفی و مرادی هم مطالب لازم و ارزشمندی را با صراحت بیان نمودند و درخواست نمودیم آقای اراکی در محضر مقام معظم رهبری و شورای عالی امنیت ملی صحبت کنند و مطالب را منتقل نمایند. قرار شد گزارشی را تهیه کنم تا به مقامات ارشد داده شود. آیت‌الله اراکی هم صحبت نمودند؛ ایشان ضمن بر شمردن خدمات نظام به اهل سنت، برخی تنگ‌نظریها و مشکلات را ناشی از افراط‌گرایی دانستند و گفتند علیه شیعیان هم همین تنگ‌نظریها هست و فقط درد شما نیست و باید دست به دست هم داد و افراط را در کشور مهار کنیم.

ایشان از طرح تأسیس مسجد اهل سنت در تهران استقبال کردند و مجمع تقریب را از حامیان عملی شدن این ایده اعلام نمودند و برخی از سنت‌ها و رفتار ائمه‌ی اطهار(ع) و باورهای بزرگان شیعه و مراجع تقلید را در توجه به رعایت حقوق اهل سنت و افراد غیر شیعه ذکر نمودند و موانع ساخت مسجد در تهران را شرح دادند و درخواست نمودند در رفع موانع همگی کمک کنیم.

ایشان تأکید بر شایسته‌سالاری به‌جای سهم‌خواهی مذهبی یا قومی را دارای منطق قویتر در دفاع از حقوق مردم دانستند که بیان آن می‌تواند هدف را تأمین و حساسیتی هم ایجاد نشود. آیت‌الله اراکی به هزینه‌های سنگین نظام و حوزه‌های علمیه شیعه در تقابل با شیعیان انگلیسی و تندرو اشاره کرد و خواهان توجّه اهل سنت به این زحمات و دوری از افراط‌گرایی و مقابله با تفکرات تند و مخالف وحدت در کشور شدند.

جلسه‌ دوستانه و صریح و خوب بود. قرار شد گزارشی از محور مباحث مطرح‌شده را کتباً به آیت‌الله تحویل دهم تا به مسؤولان ارشد ارائه گردد. آیت‌الله از مجلس هم درخواست حمایت از مجمع داشت و قرار شد با دکتر لاریجانی صحبت کنم تا آقای اراکی در مجلس صحبت داشته باشند.

آقای اراکی آدم پرنفوذی در مسایل مذهبی کشور در رده‌های بالای تصمیم‌گیری است؛ یک مشورت ایشان به رهبری یا شورای امنیت ملی با صدها نطق آتشین در مجلس و محافل، برابری می‌کند. باید تلاش کنیم این رابطه‌ی حسنه فراکسیون با مجمع حفظ شود. خودم سابقه‌ی روابط و همراهی با مجمع تقریب را داشته و دوستان زیادی در این جمع دارم و با دوستان مجمع به لبنان و سوریه هم سفر کرده‌ام.

سال قبل در دانشگاه تقریب هم در مقطع ارشد تدریسم شروع شده، تلاش دارم یک شعبه‌ی دانشگاه تقریب را هم در تربت جام راه بیندازم. این تعامل به نفع جامعه است افراط دو طرف را تا حدودی مهار می‌کند. امّا همه‌‌ی نمایندگان با مجمع آشنا نیستند.

بدون امتیاز