دیدار دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح با اعضا و هواداران در سروآباد

دیدار دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح با اعضا و هواداران در سروآباد

استاد عبدالرّحمن پیرانی دبیرکلّ جماعت دعوت و اصلاح در پایان سفر به استان کردستان، عصر روز جمعه ٢٩ تیرماه با اعضای این تشکّل مدنی در شهرستان سروآباد دیدار و گفت‌وگو کرد.

پایانبخش سفر دبیرکل جماعت و هیأت همراه به استان کردستان، دیدار با اعضا و هواداران جماعت در شهرستان سروآباد بود. بنا به گزارش اصلاحوب در این دیدار استاد عبدالرحمن پیرانی دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح در سخنانش گفت: اگر ملّتی یا جمع و تشکّلی، مال و امکانات زیادی در اختیار داشته باشد؛ اما انسان‌های صالح، توانمند و متعهّد نداشته باشد نمی‌تواند به موفّقیّت دست یابد. وی افزود: خداوند می‌فرماید: ثُمَّ جَعَلْنَاكُمْ خَلَائِفَ فِي الْأَرْضِ مِن بَعْدِهِمْ لِنَنظُرَ كَيْفَ تَعْمَلُونَ ﴿يونس: ١٤﴾ آنگاه شما را پس از آنان در زمين جانشين قرار داديم تا بنگريم چگونه رفتار مى‌كنيد.

 استاد پیرانی در ادامه افزود: خداوند -جلّ جلاله- در قرآن به یکی از سنّتهای خود اشاره می‌کند که ملّتی که بخواهد از ملّیّت، آرمان و اهداف و موجودیّت و دین خود دفاع کند، حتماً باید بر اساس این قانون در میدان حضور یابد خداوند می‌فرماید: «وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّفَسَدَتِ الْأَرْضُ وَلَكِنَّ اللَّـهَ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْعَالَمِينَ» ﴿البقرة: ٢٥١﴾ و اگر خداوند برخى از مردم را به وسيله برخى ديگر دفع نمى‌كرد، قطعاً زمين تباه مى‌گرديد. ولى خداوند نسبت به جهانيان تفضّل دارد. 

وی افزود: قرآن از کلمه‌ی «تدافع» استفاده می کند نه از واژه‌ی «صراع» یعنی زیر پا انداختن، چون هدف حذف فیزیکی کسی نیست، بلکه هدف این است که کسی را که از حدود خود تجاوز نموده است، بر سر جای خود بنشانند. مسلمانان با حکمت و درایت در طول زمان از حق خود دفاع و با ظلم مبارزه نموده‌اند. در سده‌های گذشته کسانی چون سید جمال الدین، محمد عبده، رشید رضا، امام حسن البنا و سید قطب، امام مودودی و ده‌ها شخصیت دیگر کمر همّت در دفاع از مرز و حدود مسلمانان بستند و الحمد لله بیداری اسلامی توانسته است تغییرات چشمگیری در دنیای اسلام ایجاد نماید؛ اگر چه گاهی با شکست مواجه بوده امّا در واقع، مسیر موفّقی را طیّ کرده است.

استاد پیرانی در بخشی از سخنانش به فعّالیّت‌های مهمّ و قضایای مربوط به جماعت در ایران اشاره نمود و افزود: امروز جماعت بیشتراز گذشته شناخته شده است. همه‌ی طیفها و احزاب ملّی، اسلامی و... جماعت را می‌شناسند. وقتی جماعتی شناخته می‌شود مسؤولیتش دوچندان می‌شود و نیاز هست که افراد جماعت هم نَفَسِ طولانی و هم میزان دقّت و تحمّلشان بیش‌تر از پیش شود. 

در پایان استاد پیرانی از فعّالیّتهای صورت گرفته در این شهرستان تقدیر و تشکّر کرد و یادآور شد که امروزه، دنیا به این مهمّ دست یاقته که توسعه‌ی مادّی و معنوی امری لازم و ضروری است؛ امّا توسعه‌ی نیروی انسانی در رأس همه‌ی توسعه‌ها قرار دارد و این امر را اصحاب رسول خدا – صلّی‌الله علیه و سلّم– همچون عمر بن خطّاب - رضی‌الله عنه - در دعوت خود تطبیق کرده بودند.

در ابتدای این دیدار مسؤول هیأت اجرایی شهرستان سروآباد ضمن عرض خیر مقدم، مطالبی را در خصوص فعّالیّت جماعت در شهرستان سروآباد ارایه نمود.

در پایان این دیدار دکتر عبدالرحمن پیرانی و دکتر سید احمد هاشمی مسؤول معاونت تربیتی جماعت به سؤالات حاضران پاسخ دادند.

دیدار دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح با اعضا و هواداران در سروآباد
دیدار دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح با اعضا و هواداران در سروآباد
دیدار دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح با اعضا و هواداران در سروآباد