چرا آب مایه حیات است؟

در این ایام گرم و طاقت فرسا هیچ چیزی به اندازه نوشیدن یک لیوان آب خنک دلپذیر نخواهد بود اما این مایه حیات علاوه بر رفع تشنگی فواید بسیاری از جمله لاغری و حفظ خونسردی و آرامش را به همراه دارد.
قسمت اعظم بدن همه موجودات زنده از آب ساخته شده است، بخش عمده مواد آلی آب است. بنابراین در این مطلب به برخی از خواص جالب و شگفت انگیز آب اشاره می کنیم:

آب بنوشید تا لاغر بمانید
نوشیدن آب در شما احساس سیری به وجود می آورد و علاوه بر این متابولیسم بدن را بالا می برد. شما می توانید آب را جایگزین نوشیدنی های پرکالری کنید و پیش از هر وعده غذایی آب بنوشید تا زودتر احساس سیری کنید.
جالب است بدانید که نوشیدن مقدار زیاد آب باعث افزایش متابولیسم بدن می شود به خصوص اگر همراه با یخ بنوشید زیرا بدن برای گرم کردن آن کالری زیادی مصرف می کند.

مصرف آب انرژی شما را افزایش می دهد
دهیدراته شدن یکی از دلایل بروز احساس خستگی است بنابراین برای رهایی از آن یک لیوان آب بنوشید. مصرف کافی آب به پمپاژ خون توسط قلب، انتقال اکسیژن و دیگر مواد غذایی توسط خون کمک می کند.

آب بنوشید تا آرام بمانید
70 تا 80 درصد بافت مغز را آب تشکیل می دهد و با دهیدراته شدن، مغز و بدن در معرض استرس قرار می گیرند. زمانیکه شما احساس تشنگی می کنید در واقع در معرض دهیدراته شدن قرار دارید. برای کم کردن استرس همیشه آب همراه خود داشته باشید و بطور منظم آب بنوشید.

آب بنوشید و عضله سازی کنید
نوشیدن آب از گرفتگی عضلات پیشگیری و مفاصل بدن را روان می کند. هنگامی که بدن شما به خوبی هیدراته شود ، می توانید ورزشی طولانی تر و قوی تری داشته باشید.

آب و سلامت پوست
در کم آبی چین و چروک عمیق تری روی صورت نمایان می شود. آب، کرم زیبایی پوست است. با نوشیدن آب سلولهای پوست را تغذیه و خود را جوان تر کنید. نوشیدن آب باعث بهبودی گرگرفتگی، گردش خون و جریان خون می شود و پوست را درخشان می کند.

آب بنوشید تا یبوست شما رفع شود
علاوه بر فیبر، آب نیز در هضم مواد غذایی نقش بسزایی را ایفا می کند. آب به انحلال ذرات و عبور آنها از طریق دستگاه گوارش کمک می کند. در صورت دهیدراته بودن، بدن تمام آب موجود را جذب می کند و سبب خشکی روده بزرگ و در نتیجه یبوست می شود.

آب بنوشید تا سنگ کلیه شما کاهش یابد
یکی از دلایل ابتلا به سنگ کلیه، مصرف کم آب توسط مردم مخصوصاً کودکان است. آب املاح و مواد معدنی موجود در ادرار را که به صورت بلورهای جامد به عنوان سنگ کلیه شناخته می شوند را رقیق می کند که سبب کاهش تشکیل سنگ کلیه می شود.

آیا به مقدار کافی آب می نوشید؟
تعیین مقدار مورد نیاز آب بدن بستگی به سایز، میزان فعالیت، آب و هوا و سلامتی دارد. در صورتی که به مقدار زیاد عرق یا ورزش می کنید به آب بیشتری نیاز خواهید داشت.

بخش اخبار: 
زنان