دکتر پیرانی در نشست اخیر شورای مرکزی جماعت: پویایی و نوشدن از ویژگی‌های هستی و موجودات است

دکتر پیرانی در نشست اخیر شورای مرکزی جماعت: پویایی و نوشدن از ویژگی‌های هستی و موجودات است

نشست شورای مركزی جماعت، با حضور دبيركل و ساير اعضا، روز پنج شنبه ۷تيرماه ۱۳۹۷ در دفتر مركزی جماعت دعوت و اصلاح واقع در تهران برگزار شد.

بنا به گزارش اصلاحوب، دكتر عبدالرحمن پيرانی، دبیرکل جماعت در ابتدای اين نشست، ضمن اشاره به سی و يكمين سالگرد بمباران شيميايی سردشت، اين رخداد غيرانسانی و ضدّ بشری را محكوم نموده، و برای مصدومان اين حادثه، شفای عاجل و برای شهدا، علو درجات را از خداوند منّان مسئلت نمود.

در ادامه وی، به مسأله‌ی نوشدگی و تجديد حيات اشاره نمود و آن را يكی از مظاهر حيات دانست و در اين باره افزود: «پویایی و نوشدن از ویژگی‌های هستی و موجودات است. جامعه‌ی بشری بیش از سایر موجودات، این دگرگونی و تحول و نوشدن را تجربه کرده و می‌کند. این آیه به این حقیقت اشاره دارد. هر آنکه و هر آنچه در آسمان‌ها و زمین است در پیدایش و بقا و ادامه‌ی حیات به خداوند بزرگ نیازمند و حاجت خود را از او طلب می‌کند و خداوند بزرگ نیز هر زمانی آفرینش بدیع و جدیدی دارد و طرحی نو در می‌اندازد. تلاش برای بهبود مستمر زندگی و جوانب آن از جمله‌ی توصیه‌های مؤکد دین مبین اسلام است. «الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الْحَیاةَ لِیبْلُوَکُمْ أَیکُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً»

استاد پيرانی با اشاره به سنّت «تداوم» كه يکی از سنّت‌هاى جارى در هستی است، از اين سنّت به عنوان سنّت «اميد» ياد كرد: «تداوم سنّت و قانون معطوف به حوادث و رویدادها و فرصت‌هایى است که فراروی انسان قرار می‌گیرد و به طبیعت و سرشت زندگی اشاره دارد و این تداوم شامل حال أمرا، سلاطین و حاکمان نیز می شود و بر ضرورت انتقال سلیم قدرت سیاسی تأکید دارد.

در عصر حاضر میزان قوت و قدرت و پیشرفت علمی و اقتصادی و تکنولوژی و رشد و تعالی از آن دولت‌هایی است که از عقده‌ی استبداد و ظنّ خلود رهایی و به مبدأ تداول قدرت به عنوان یکی از ابزارهای دموکراسی و حاکمیت اراده‌ی مردم گردن نهاده‌اند.»

دبیرکل در ادامه با اشاره به اين كه هر قوم و ملتي، زمانی مى‌توانند به رشد و بالندگی برسند، كه آمادگی كامل و لياقت رشد را داشته باشند. در غير اين صورت هيچگاه به موفقيت و كاميابی دست‌ نخواهند يافت و امّت اسلامی كه قرار است پيشقراول بشريت باشد، بايد تلاشی مضاعف و بيشتر در اين راه نمايد. وی گفت: «نظر به این سنت الهی هر ملت، جماعت و جریانی بخواهد فاتح دروازه‌های رشد و تعالی و توسعه و خدمت به هموطنان و همنوعان باشد به شرط اهتمام به قوانین و سنت های الهی و اخذ به اسباب و تلاش مجدانه و متناسب با آن اهداف، خداوند او را یاری خواهد داد. اما آنان که قدمی برنمی‌دارند و اسیر وضعیت موجود می‌مانند و در عین حال انتظار تحول مثبت را دارند، ناکام خواهند ماند و خداوند با سنت و قانون و دیگری به نام استبدال با آنان برخورد خواهد کرد. خداوند مردمان تنبل و آشفته را پیروز نخواهد کرد؛ بلکه می‌فرماید:( وَإِنْ تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ ثُمَّ لَا يَكُونُوا أَمْثَالَكُمْ) محمد/۳۷) ملتی که خود باوری برنامه، امید و تلاش و همسویی نداشته باشد، هرگز از صفت نصرت الهی برخوردار نخواهد شد. امت اسلامی که قرار است پیشگام هدایت و سعادت باشد، در صورت فراهم نکردن زمینه‌های رشد و اسباب نصرت الهی، همچنان فرودست و ناتوان خواهد ماند. او که قرار است(خیر امت اخرجت للناس باشد» باید در جست و جوی اسباب صعود و پیشرفت باشند.»

عضو شورای مرکزی اتحاد جهانی علمای مسلمان، ضمن اشاره به دستاورد جماعت‌های دينی، انتقادی را در زمينه‌ی دنياگريزی و عدم توجه به مسائل روز از جانب اين گروه‌ها مطرح نمود. وی در اين باره گفت: «قابل ذکر است عالمان و داعیان مسلمان در طول تاریخ ازجمله راغب اصفهانی و برخی رهبران بیداری اسلامی بر محورهای سه‌گانه: بندگی خداوند و آبادانی زمین و تلاش برای اقامه قسط و عدالت به عنوان وظیفه و رسالت و مأموریت اصلی انسان تأکید نموده‌اند. حرکات اسلامی نیز باید همین گونه عمل نمایند این که برخی فقط به اخلاق تربیت و تبلیغ و معنویت و و دعوت عمومی اهتمام ورزیدند. و برخی دیگر از جریان‌های اسلامی نیز فعالیت‌های خود را بیشتر بر محور عقیده و توحید و شرک و تطبیق شریعت متمرکز ساختند گرچه لازم است، اما کافی نیست؛ اما از تصوری واضح و دقیق پیرامون تحولات روزانه که روابط اجتماعی و شیوه‌های زندگی و ارزش‌های اجتماعی و منظومه‌های فکری و بنیان دینداری را دستخوش تغییرات قرار داده و دهکده‌ی جهانی را به‌وجود آورده غفلت ورزیدند.»