‎دبیرکل جماعت در دیدار با رییس‌جمهور: مقتضای عدالت، نفی نابرابری و مبارزه با هرگونه تبعيض است

‎دبیرکل جماعت در دیدار با رییس‌جمهور: مقتضای عدالت، نفی نابرابری و مبارزه با هرگونه تبعيض است

دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح در دیدار رییس‌جمهور با علما و نخبگان اهل‌سّنت که عصر امروز شنبه در تهران برگزار شد، بر ضرورت اقامه‌ی قسط و اجرای عدالت و نفی تبعیض و نابرابری تأکید کرد.

متن سخنان دبیرکل در این دیدار به شرح زیر است:

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

‎الحمدلله والصّلاة والسلام علی رسول الله وعلی آله وأصحابه ومن والاه.

 اللّهمّ اجعلْ نصیبنا من شهر رمضان الرحمة والمغفرة والعتق من النّار.

‎محضر رياست محترم جمهوری، مهمانان و حضّار گرامی عرض سلام و ادب دارم.

از منظر قرآن، بندگی خداوند، آبادانی زمین و برپایی عدالت، سه محور اساسی رسالت و مأموریّت انسان و جوامع انسانی است که باید به شکل متوازن به آن اهتمام گردد.

 بندگی خداوند زمانی محقّق می‌شود که آگاهی، آزادی و حقّ انتخاب فراهم باشد تا کمال اطاعت قرين كمال محبّت و فروتنی گردد. 

عمارت ‌الارض و آبادسازی دنیا به منظور تأمين نیازها و مصالح بشر و نیل به رفاه و امنیّت، مستلزم سپردن امور به شایستگان و اهتمام به بایسته‌های توسعه‌ی متوازن و مبارزه با فقر و عقب‌ماندگی است. 

اقامه‌ی قسط و برپایی عدالت به مثابه‌ی ميزان خداوند در زمين، یکی از اهداف بلند دین و ضابطه‌ی رفتار اجتماعی سیاسی و بارزترین نماد اصالت دینداری در یک اجتماع است. مقتضای عدالت، نفی نابرابری و مبارزه با هرگونه تبعيض است.

جناب آقای ريیس جمهور! دولت جنابعالی دستاوردهای ارزشمندی در پنج سال گذشته در کارنامه‌ی خود دارد، امّا نیازها و مطالبات جدّی شهروندان فراتر از آنی است که تاکنون تحقّق یافته‌ است و از دیگر سو، شرایط نوین منطقه‌ای و جهانی، وضعیت متفاوت و اقتضائات جدیدی را برای كشورمان ایجاد کرده است. 

به همين خاطر شایسته است:

١. از تمامیِ ظرفیت‌های موجود، فارغ از تفاوت‌های مذهبی، قومی و جناحی، بيش از گذشته استفاده شود تا با تکیه بر انسجام و همبستگی ملّی، عبور از دشواری‌های فرارو میسّر گردد.

‎٢. آن بخش از ساختارهای اداری، کشوری و لشکری که حضور اهل‌سنّت را در ساختار اداری کشور محدود می‌کند، اصلاح شود تا زمینه‌ی حضور بیشتر شایستگان اهل‌سنّت فراهم گردد. 

٣. زمينه‌های هر چه بيشتر برخورداری اهل‌سنّت از حقوق اجتماعی و فرهنگی مصرّح در اصل دوازدهم قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی فراهم شود.

‎٤. تضمین بیش از پیشِ استقلال مدیریتی مدارس علوم دینی اهل‌سنّت و اهتمام به وضعيت معيشتی علما و طلّاب به شکل عزّت‌مندانه.

٥. توجّه بیشتر به توسعه‌ی مناطق اهل سنّت بويژه اشتغال پایدار و ایجاد و تقویت مناطق ویژه‌ی اقتصادی.

‎در خاتمه مایلم تأکید نمایم؛ اقدام ارزشمند جنابعالی مبنی بر ایجاد دستیاری ویژه‌ی ريیس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی از امتیازات دولت یازدهم بود که در دولت دوازدهم به مشاور رييس‌جمهور تغیير یافت؛ نظر به اهمّیّت ویژه‌ی این مسؤولیت انتظار می‌رود به معاونت ارتقا یابد.

از پروردگار یکتا، مزید توفیق جنابعالی را در خدمت به میهن عزیز و پاسداری از امید هم‌وطنان، آرزو می‌کنم.

‎والسّلام علیکم ورحمة الله وبرکاته