سفارشاتی برای بیماران قلبی در ماه مبارک رمضان

گردآورنده: 
اصلاح‌وب
سفارشاتی برای بیماران قلبی در ماه مبارک رمضان

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، یکی از متخصصان قلب سفارشاتی برای بیماران قلبی دارد که به برخی از آن‌ها‌ اشاره می‌شود.

دکتر عمّار‌ سلام، اولین مشاور بیماری‌‌های قلبی در مؤسسه‌ی پزشکی حمد الطیبه قطر و رئیس بخش قلب در بیمارستان خور، به برخی از فواید روزه برای بیماران قلبی اشاره می‌کند از جمله: روزه نسبت ابتلا به بیماری‌های مختلف قلبی مانند حمله‌ی قلبی و نارسایی قلبی و لرزش دهلیزی در ماه رمضان را کاهش می‌دهد و افزون بر آن نارسایی قلبی و لرزش دهلیزی ناشی از کمبود شریان کرونر را نیز پایین می‌آورد.

دکتر سلام در بیانیه‌ی صادره از مؤسّسه‌‌‌ی حمد که به دست سایت الجزیره رسیده است می‌افزاید: تحقیقات ثابت کرده است که روزه و شعائر دینی مشابه آن به آرامش روانی و کاهش تحریک‌پذیری سیستم عصبی پاراسمپاتیک کمک می‌کند و باعث کاهش فشار و ضربان قلب می‌شود. این نکات پزشکی برای بیشتر بیماران قلبی مفید هستند.

روزه هم‌چنین باعث افزایش نسبت کلسترول بین 30 تا 40 درصد می‌شود و به نوبه‌ی خود عروق قلبی را از انباشت چربی‌های مضرّ‌ حفظ می‌کند.

بیماران قلبی به ویژه کسانی که از نارسایی شریانی حاد رنج می‌برند، لازم است چند هفته پیش از ماه رمضان با پرشک معالج خود مشورت کنند تا بتوانند وعده‌های دارویی خود را کنترل کنند و آموزه‌های لازم برای در امان ماندن از هر گونه عوارض جانبی مانند سردرد در طول روز را فرا گیرند. چنین کسانی باید پنج روز پیش از آغاز روزه نوشیدن چای و قهوه و دیگر نوشیدنی‌های حاوی کافئین را کاهش دهند.

هم‌چنین می‌توانند با کم‌خوری به ویژه با عدم مصرف موادی که قند و چربی بالایی دارند از ترش کردن و سوزش معده جلوگیری کنند.

برای آن دسته از بیماران قلبی که در طول روز نیاز به دارو دارند، دکتر سلام پیشنهاد می‌کند در وعده‌های افطار و سحری دارو مصرف کنند. وی که دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه قطر نیز می‌باشد به کسانی که در طول روز سه وعده دارو می‌خورند سفارش کرد که با پزشک متخصص خود مشورت کنند تا داروهایی با اثر طولانی‌تر برای آنان تجویز کند به طوری که در طول روز از یک یا دو وعده بیشتر نباشد.    

منبع: الجزيره

بدون امتیاز