رمضان؛ ماه فرصت‌ها

نویسنده: 
عبدالرحمن عزام
رمضان؛ ماه فرصت‌ها

رمضان میدانی است که بنده در آن بر شهوات نفسانی و وسوسه‌های شیطانی، پیروز می‌شود و به جوار رحمت خداوند متعال نزدیک و از گناه و معصیت، دور می‌گردد.

رمضان، ماه فرصت‌ها است. ماه پر برکت و با میمنتی که خیر و خوبی از هر جانب مسلمان را فرا گرفته و سعادت و خوشبختی، فلاح‌ و رستگاری برایش به ارمغان آورده است.

ماهی که در آن انسان می‌تواند با بهره‌گیری درست، خود را از قهقرای زندگی مادی دنیا، رهانیده و تا اوج اعلای علیین معنویت، برساند.

پیامبر -صلی الله علیه و سلم- در باب رمضان، فرمودند: «تغلق أبواب النار وتفتح أبواب الجنة، و تصفد فيه الشياطين، قال: و ينادي فيه ملك: يا باغي الخير أبشر، ويا باغي الشر أقصر، حتى ينقضي رمضان» «در ماه رمضان درهاي دوزخ بسته مي‌شود و درهاي بهشت گشوده مي‌گردد شياطين به زنجير کشيده مي‌شوند و تا پايان ماه رمضان فرشته‌اي فرياد مي‌کند: اي جویندگان خير و نيکي بر شما مژده باد و اي جویندگان شر و بدي بس کنيد تا اين که ماه رمضان پايان مي‌يابد» [به روايت احمد و نسائي].

چه خوش سعادتی که در آن، شیاطین، این دشمنان سوگند خورده‏ی انسانیت، به بند اسارت کشیده شوند تا انسان مسلمان بهتر بتواند از فرصت‌های فرارسیده، بهره‌مند شود.

به درستی رمضان ماه فرصت‌ها است. فرصت‌هایی که انسان مسلمان را به اوج سعادت و قله‌های پیروزی و ظفرمندی می‌رساند.

فرصت‌هایی که سلف صالح امت مسلمان توانستند با استفاده از آن، نام و نشان خویش را بر صفحات زرّین تاریخ، حکّ نمایند که تا دنیا، دنیا است، از ایشان به نام نیک یاد شود.

یکی از این فرصت‌ها، فرصت عبادت است. عبادتی که سرور سعادت آن، دل‌های مسلمانان را به آرامش می‌رساند و دل و اعضای وجودش را برای کرنش و پرستش الله متعال مملو می‌سازد و او را در صف نماز و صیام و قیام و... می‌کشاند. با بهره‌گیری از این فرصت است که می‌شود، سعادتمندی را احساس نمود. پیامبر -صلی الله علیه و سلم- در حدیثی فرمودند: «لِلصَّائِمِ فَرْحَتَانِ فَرْحَةٌ عِنْدَ فِطْرِهِ وَفَرْحَةٌ عِنْدَ لِقَاءِ رَبِّهِ...» «براي روزه‌دار دو شادي است که بدان شاد مي‌شود، يکي چون افطار کند شاد مي‌شود و ديگري چون پروردگارش را ملاقات کند به روزه‌اش شاد مي‌گردد». [مسلم]. بلی براستی یکی از بزرگترین اسباب خوشی نزد مسلمانان هنگامی است که امری از اوامر الله متعال را انجام داده و با انجام آن به الله متعال تقرّب‌ حاصل می‌نمایند، خداوند متعال می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءتْكُم مَّوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّكُمْ وَشِفَاء لِّمَا فِي الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ قُلْ بِفَضْلِ اللّهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَلِكَ فَلْيَفْرَحُواْ هُوَ خَيْرٌ مِّمَّا يَجْمَعُونَ» «اي مردمان! از سوي پروردگارتان براي شما اندرزي (جهت رهنمود زندگي) و درماني براي چيزهائي كه در سينه‌ها است (همچون كفر و نفاق و كينه و ستم و دشمني با حق و حقيقت) آمده است (كه قرآن نام دارد) و هدايت و رحمت براي مؤمنان است. بگو: به فضل و رحمت خدا - به همين (نه چيز ديگري) - بايد مردمان شادمان شوند. اين بهتر از چيزهائي است كه (از حطام دنيا) گرد مي‌آورند (و روي همديگر مي‌گذارند)». [یونس: 57-58]

فرصت دیگر این ماه زندگی با قرآن است؛ زیرا رمضان، ماه زندگی با قرآن است که در آن مسلمان، به تلاوت و تدبّر‌ و تفکر پرداخته و از بهره‌های فهم و دانش آن، مستفیض می‌شود.

فرصت دیگر این ماه پرمیمنت، فرصت انفاق فی سبیل الله است.

ابن عباس -رضي الله عنه- مي‌فرمايد: «پيامبر صلى الله عليه وسلم بخشنده‌ترين و سخي‌ترين مردم بر کار خير بود، بيشترين سخاوت‌هاي ايشان در ماه رمضان آن وقت که با حضرت جبرئيل - عليه السلام - ملاقات مي‌کرد صورت مي‌گرفت، تا رمضان تمام مي‌شد هر شب با حضرت جبرئيل ملاقات مي‌کرد، پيامبر - صلى الله عليه وسلم - تمام قرآن را براي جبرئيل عرضه مي‌کرد، هر گاه حضرت جبرئيل به پيامبر - صلى الله عليه وسلم - مي‌رسيد سخاوت ايشان از باد وزان بيشتر بود». [متفق علیه].

فرصت دیگر این ماه مبارک، نماز شب و سپری نمودن آن با قیام است. هنگامی بنده در پیشگاه خداوند متعال ایستاد می‌شود و از او همه چیز را می‌خواهد و همه درخواست‌های خود را به او پیش می‌نماید. در دل شب است که مسلمان با محبوب خود خلوت می‌نماید و با شوق و علاقه‏ی وافر، به مناجات پروردگار خود می‌پردازد. و الله متعال با بخشش و اجابت خود از او استقبال می‌نماید. و می‌فرماید آیا کسی استغفار می‌کند که او را ببخشم و آیا کسی چیزی می‌طلبد که خواسته‌اش را برآورده نمایم؟

پیامبر فرمودند: «عليكم بقيام الليل فإنه دأب الصالحين قبلكم» «بر انجام نماز شب مداومت کنيد؛ چون شيوه‏ي نيکان پيش از شما بوده است» [ترمذی].

قیام شب، خلوتی است که در آن مسلمان به بزرگی قدرت الله متعال و بی‌همتایی آفرینش او، می‌اندیشد.

یکی دیگر از فرصت‌های بهره‌برداری، فرصت شب قدر است. شبی که پاداش خیر و خوبی آن بیش از هزار ماه، می‏باشد.

دعا، یکی دیگر از بهره‌های رمضانی است تا انسان مسلمان در دل شب، آنگاه که همه جای را آرامش و سکوت فرا گرفته است، دست نیاز به درگاه خدای بی‌نیاز خویش بلند می‌کند تا باشد از دریای بی‏کران نعمت‏های او بهره‌مند شده و موجب سعادت و خوشبختی‌اش در دنیا و جایگاه نیک و ابدی بهشت جاودان شود.

مواردی که تذکر رفت، پرتوهای اندکی از دریای پر انوار رمضان و بهره‌های اندکی از گنجینه‌های رمضان بود.

امید که رمضان امسال را با رفاه و امنیت و در عالمی از صلح و صفا به سر بریم!

بدون امتیاز