توصیه‌هایی برای بیماران قبل از ماه رمضان

گردآورنده: 
اصلاح‌وب
توصیه‌هایی برای بیماران قبل از ماه رمضان

با نزدیک شدن رمضان که آمادگی برای روزه هر روز بیشتر می‌شود، مجموعه سفارشاتی را به بیمارانی که دارو مصرف می‌کنند تقدیم می‌کنیم و در روزهای آتی نیز این موضوع را ادامه خواهیم داد.

کارشناسان مؤسسه‌ی حمد الطیبه در قطر به مبتلایان به بیماری‌های مزمن همانند قند و فشار خون توصیه می‌کنند پیش از شروع رمضان بیشتر احتیاط کنند و مراقب سلامتی خود باشند. لازم است با پزشک معالج خود مشورت کنند تا مطمئن شوند آیا وضعیت جسمی آنان اجازه‌ی روزه گرفتن می‌دهد یا خیر؟ بیماران همچنین باید میزان مصرف دارو و وعده‌های دارویی خود را با پزشک در میان بگذارند.

دکتر عمرو المهین مشاور اورژانس بیمارستان عمومی حمد هشدار می‌دهد که بیماران نباید بدون مراجعه به پزشک متخصص وعده‌های دارویی خود را تغییر دهند زیرا ممکن است کارایی دارو از بین برود و سلامتی آنان با خطر مواجه شود. بدیهی است که هر دارویی خاصیت فیزیکی و شیمیایی خود را دارد و در فاصله‌ی زمانی مشخصی جذب بدن می‌شود.

دکتر عمرو در بیانیه‌ی صادره از مؤسسه‌ی پزشکی حمد که یک نسخه از آن به دست الجزیره رسیده است می‌افزاید: در طول رمضان بسیاری از بیماران درباره‌ی چگونگی مصرف دارو سؤال می‌کنند؛ لازم است بدانیم که وعده‌های مصرف دارو در طول رمضان نسبت به بیماران متفاوت است و بیشتر به نوع و کیفیت دارو بستگی دارد. اما به طور کلی داروهایی که روزانه یک یا دو بار مصرف می‌شود خوردن آن در هنگام افطاری یا سحری اشکالی ندارد.

وی تصریح کرد: مشکل داروهایی است که باید هر 6 یا 8 ساعت یک بار مصرف شود؛ برای این مشکل باید به پزشک مراجعه کرد تا جایگزین مناسبی را برای آن تجویز کند یا این که زمان مصرف را تغییر دهد.

دکتر عمرو به بیمارانی که از درد مزمن معده و سندروم تحریک‌پذیر روده رنج می‌برند توصیه می‌کند از پرخوری بپرهیزند و مصرف چربی و ادویه‌جات را به ویژه در هنگام افطار کاهش دهند.

منبع: الجزیره

بدون امتیاز