نخستین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت شیراز در سال نو برگزار شد

نخستین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت شیراز در سال نو برگزار شد

نخستین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت در واپسین روزهای فروردین‌ماه در دفتر این تشکّل مدنی در شیراز برگزار شد. 

بنا به گزارش خبرنگار بخش بانوان اصلاح‌وب در این نشست خانم دانیالی درباب آفتهای اخلاقی در پرتو سوره‌ی حجرات سخنرانی کرد. وی در ابتدای سخنانش به تبیین مقوله‌ی اخلاق دینی پرداخت و به نقش زبان و قلب به‌عنوان دو گنجینه‌ی ارزنده‌ی انسان اشاره نمود. وی زیربنای هر شخصیتی را اخلاق  و اساس اخلاق هر انسانی را زبان او معرّفی نمود. وی افزود: «اگر ما آفتهای قلب و اخلاق خویش را درمان نکنیم، آن‌ها به زبان راه یافته و جامعه را نابود می‌کنند. ما به عنوان مسلمان دارای حدودی هستیم که قرآن آن را برای ما مشخّص کرده است.» 

وی اضافه کرد: خداوند چه زیبا در آیات پایانی سوره‌ی حجرات در جهت اصلاح آفتهای اخلاقی ما می‌فرماید: 

«در حقيقت مؤمنان با هم برادرند، پس ميان برادرانتان را سازش دهيد و از خدا پروا بداريد، اميد كه مورد رحمت قرار گيريد. اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، نبايد قومى قوم ديگر را ريشخند كند، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و نبايد زنانى زنان [ديگر] را [ريشخند كنند ]، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و از يكديگر عيب مگيريد، و به همديگر لقبهاى زشت مدهيد؛ چه ناپسنديده است نام زشت پس از ايمان. و هر كه توبه نكرد آنان خود ستمكارند. اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، از بسيارى از گمانها بپرهيزيد كه پاره‌اى از گمانها گناه است، و جاسوسى مكنيد، و بعضى از شما غيبت بعضى نكند؛ آيا كسى از شما دوست دارد كه گوشت برادر مرده‌اش را بخورد؟ از آن كراهت داريد. [پس‌] از خدا بترسيد، كه خدا توبه‌پذير مهربان است.»

دانیالی سپس بنا  به آیات سوره‌ی حجرات آفتهای اخلاقی جامعه‌ی اسلامی را معرّفی نمود و افزود که نبود صلح و آرامش؛ صلح و آرامش در جامعه از بین‌برنده‌ی تجاوز و دشمنی است و صلح و آرامش میسّر  نمی‌شود مگر در پرتو اخلاق. وی در ادامه، دادن لقب ناپسند به دیگری و عیب‌جویی و مسخره و ریشخند کردن دیگران، داشتن سوءظن و بدگمانی، تجسّس و جاسوسی کردن و بدگویی کردن را از گناهان اجتماعی نهی‌شده در این دو آیه از سوره‌ی حجرات معرّفی نمود.

وی ابراز عقیده کرد: بیشتر این آفتها به زبان مربوط می‌شوند و حرمت کرامت ذاتی انسان در بسیاری اوقات به وسیله‌ی همین زبان هتک می‌گردد. پیامبر (صلّی‌الله علیه وسلّم) فرموده: مسلمان کسی است که مردم از دست و زبان او در امان باشند.  وی گفت: ظلم کلامی بدتر از ظلم مالی است. کلام مثبت اصلاح‌کننده‌ی آفتهاست و ما باید برای خود و سخنانمان، خودارزیابی داشته باشیم. 

دانیالی افزود: رسول الله می‌فرماید: مفلس کسی است که نماز می‌خواند. روزه می‌گیرد و به حج می‌رود، اما جلو زبانش را نمی‌گیرد.

سخنران در پایان سخنانش گفت: ما زنان امّت اسلام به مانند رسول‌الله(صلّی‌الله علیه وسلّم) که قرآن از ایشان به عنوان اسوه‌ی حسنه یاد نموده و اخلاق ایشان قرآنی بوده، باید ما نیز اسوه‌ی اخلاق و ایمان باشیم. وی ضمن یادآوری این‌که در ماه مبارک شعبان قرار داریم، خاضعانه از درگاه ربّ‌العالمین طلب کرد که مؤمنان در کلاس رمضان امسال، در زمره‌ی ممتازها و برترینها باشند.

گفتنی است در این نشست، مولودخوانی به‌وسیله‌ی عبدالصمد مولایی اجرا و نماز جماعت عصر و مغرب و افطار خواهران روزه‌دار برگزار شد.

نخستین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت شیراز در سال نو برگزار شد
نخستین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت شیراز در سال نو برگزار شد
نخستین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت شیراز در سال نو برگزار شد

.:: جدیدترین ::.

ششمین شماره‌ی هانه منتشر شد خبرهای اصلاح‌وب (1399/12/13)