خاطره‌ای از حضور در همایش «کرامت انسانى، هويت‌ ايرانى، اخوت ايمانى»

نویسنده: 
جاويد شهريارى
خاطره‌ای از حضور در همایش «کرامت انسانى، هويت‌ ايرانى، اخوت ايمانى»

٢٨ اسفند ١٣٩٦، ضمن هماهنگى با برادر عزيز و ارجمندم، دانش داداله‌زهى، از سوران راهى ايرانشهر شديم. نزديک ظهر به منزل ايشان رسيديم و ضمن استقبال گرمشان، ياد ايام گرامى داشتيم و از آنچه از آخرين ديدارمان گذشته بود، گفتيم و شنيديم.

دليل اصلى حضورمان در ايرانشهر، شرکت در جلسه مجمع عمومى سمن «ياوران فرهنگ و انديشه مکران» و ارائه طرح «اعتکاف نوروز» به عزيزان بود، که ناچاراً (به دلیل طولانی نشدن مطلب) فعلاً‌ از شرح ماوقع آن جلسه بی‌نظیر خودداری می‌کنم.

اما از وقتى وارد ايرانشهر شده بوديم صحبت ديگرى به ميان آمده بود. دانش‌جان داداله‌زهى صحبت از برگزارى همايش سه‌روزه بزرگى به ميزبانى ايرانشهر و ميهمانى سمن‌هايى از کل استان سيستان‌وبلوچستان و بعضاً‌ استان‌هاى ديگر می‌کرد. اصرار داشت در جلسات هم‌انديشى باشيم اما گرفتن اين تصميم با فرصت اندک ما همخوانى نداشت.

بعد از جلسه مجمع، خدمت استاد ارجمندم مهندس اميرى رسيدم تا ديدارى تازه کرده باشم. آخرين بارى که ايشان را ديده بودم تابستان ٩٤ بود و شنيدنى‌ها برايم بسيار بود.

پس از اندکى، صحبت‌ها معطوف همايش پيش رو شد. نام تاثيرگذارى داشت: «کرامت انسانى، هويت‌ ايرانى، اخوت ايمانى»

همينطور که در حرکت صحبت می‌کرديم به درب خروج رسيديم، مکث کرديم تا بزرگترها جلوتر بروند. مهندس اميرى صحبتشان را نگه داشتند و گفتند امام صادق -عليه السلام- می‌فرمايند: «عليکم باليمين»؛ در غذا خوردن، در صدقه دادن (با دست راست)، (و همينطور که به نفر سمت راست اشاره می‌کردند ادامه دادند) و در موارد ديگر...

ما به فعاليت‌هاى وحدت‌گراى شیعه و اهل‌سنت ناآشنا نبوديم. در نماز جماعت‌ها به برادران دينى‌مان اقتدا کرده بوديم، از بى‌شمار اشتراکات اعتقادى‌مان با اهالى و ائمه‌جمعه و روحانيون اهل‌سنت گفت‌وگو‌ کرده بوديم،

اما صحبت ايشان بسيار مسرورم کرد؛ نه از جهت اعتقادى ماجرا، بلکه از جهت عمل در راستاى مفهوم مورد نياز جامعه امروز کشور و حتی جهان اسلام!!! یعنی وحدت اسلامى.

انگار با مشاهده اين حُسن ‌نيت در رفتار، از يک برادر اهل‌سنت، احساس رضايت بيشترى از فعاليت‌هاى قبلى‌مان داشتيم.

تصميمم را قطعى کردم، فشردگى آخرين روز سال ٩٦ را به جان خريدم و تا ظهر در جمع برادران حاضر در همايش ماندم. افتخار آشنايى بسيارى نيکان را بدست آوردم؛ با چه دغدغه مشترکى شيرين‌تر از خدمت‌رسانى به خلق.

همان‌گونه‌ که پيامبر عزيزمان حضرت محمّد –صلّی‌الله علیه و سلّم– می‌فرمايند: «کسی که برای کمک به برادر خود و سود رساندن به او اقدام کند، پاداش مجاهدان در راه خدا به او داده خواهد شد.»

«نوروز ٩٧، ايرانشهر»

منبع: گروه جهادى السابقون

همایش «کرامت انسانى، هويت‌ ايرانى، اخوت ايمانى» به همّت هیأت‌ اجرایی جماعت دعوت و اصلاح استان سیستان و بلوچستان به مدّت سه روز از ٢٩ اسفندماه ٩٦ لغایت ٢ فروردین‌ماه ٩٧ در مسجد رضوان ایرانشهر برگزار شد.

بدون امتیاز